Bozcaada'nın "Davetsiz Misafir"İ Cazibe Merkezi Oldu - Son Dakika
Güncel

Bozcaada'nın "Davetsiz Misafir"İ Cazibe Merkezi Oldu

Çanakkale'de, hukuki sorunları nedeniyle seferden men edilerek demirletildiği Bozcaada açıklarında fırtına yüzünden Beylik Koyu sahiline sürüklenen 88 metre uzunluğunda ve 2 bin 250 groston ağırlığındaki "Mercy God" adlı kuru yük gemisi, adaya gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerin...

25.05.2017 11:25
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

BURAK AKAY - Çanakkale'de, hukuki sorunları nedeniyle seferden men edilerek demirletildiği Bozcaada açıklarında fırtına yüzünden Beylik Koyu sahiline sürüklenen 88 metre uzunluğunda ve 2 bin 250 groston ağırlığındaki "Mercy God" adlı kuru yük gemisi, adaya gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerin fotoğraf çektirmek için ilgi gösterdiği cazibe merkezi haline geldi.

Adayı ziyaret eden turistler, sosyal medya hesapları ve fotoğraf paylaşım uygulamalarında "#MercyGod", "#HayaletGemi", "#BozcaadaGemi" şeklindeki "hashtag"leri ile yüzlerce paylaşımda bulundu.

Video tutkunları gemiyi "drone" ile birçok kez havadan görüntülerken, buraya çıkmayı başarabilenler ise yaşam mahallinden mürettebat kamaralarına, mutfaktan köprü üstüne, ambar kapaklarından makine dairesine kadar çok sayıda noktada çekim yaptı.

Düğün fotoğrafları için Bozcaada'ya gelenlerin de ilk tercihi, Beylik Koyu'ndaki gemi oldu. Çekilen fotoğraflar yine sosyal medyada en çok beğenilen Bozcaada içerikleri arasına girdi.

Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dev geminin, adanın en güzel koylarından biri olarak kabul edilen Beylik Koyu'na yaklaşık 3 yıl önce "davetsiz misafir" olarak geldiğini hatırlattı.

"Mercy God"un Bozcaada için büyük bir sürpriz olduğunu ifade eden Yılmaz, aradan geçen zaman içinde geminin tamamıyla kumsal alana yerleştiğini anlattı.

"Sanki birisi, bir el o koskoca gemiyi alıp o kumsala koymuş gibi duruyor." diyen Yılmaz, şunları dile getirdi:

"Tabii bizler çevrenin korunması gerekçeleriyle, yarın öbür gün o geminin başına bir iş geldiğinde, içindeki mühimmatın denize boşalması düşünüldüğünde, gerçi gemide petrol kalmadı şu anda ama gemideki her türlü metalin de denize karışması doğa kirliliğine sebep olabilir. Biz bu gemiyle ilgili konunun en kısa sürede halledilmesini istiyoruz. Bu konuda Bozcaada Belediye Başkanlığı olarak gerek Liman Başkanlığımız gerekse Sahil Güvenlik Komutanlığımız ile görüşmelerimiz sürüyor. En son Liman Başkanımız ile yaptığımız görüşmede, geminin bulunduğu yerden, yerinde söküm sistemiyle kaldırılması yönünde ciddi girişimler bulunduğunu öğrendim."

Yılmaz, Türkiye'nin önemli turizm destinasyonları arasında yer alan Bozcaada'nın her yıl yüz binlerce kişi tarafından ziyaret edildiğini, bu ziyaretlerde adanın doğal güzelliklerinin, bakir koylarının, bozulmamış tabiatının da fotoğraf tutkunlarınca ölümsüzleştirildiğini hatırlattı.

"Adeta cazibe merkezi haline geldi"

Geminin, karaya oturduğu günden itibaren adayı ziyaret edenlerin fotoğraf çektirmek için kullandıkları bir nokta haline geldiğini vurgulayan Yılmaz, şöyle devam etti:

"Tabii şu anda çevre açısından bir sıkıntı olmadı, görsel olarak da bizim Bozcaada'nın çok güzel bir koyuna geldi davetsiz misafir olarak ama şunu söyleyebilirim, insanlar buraya gelip fotoğraf çektiriyor, özçekim yapıyor. Burası Bozcaada ziyaretçileri ve misafirlerimiz için adeta bir cazibe merkezi haline geldi."

Yılmaz, geminin yerinde söküm çalışmaları için liman başkanlığının ciddi gayretleri olduğunu dile getirerek, yapılacak çalışmalar neticesinde 88 metrelik "davetsiz misafir"in sökülerek bulunduğu bölgeden alınacağını bildirdi.

Bozcaada'nın davetsiz misafiri "Mercy God"

Beylik Koyu'nda bulunan 39 yaşındaki gemi, 1994'te "Diler", 2007'de "Sitarem", 2013'te ise "Nil K" isimleriyle faaliyet gösterdi. Geminin adı, Mısırlı bir şirket tarafından satın alındıktan sonra şimdiki ismi olan ve "Merhamet Allah" anlamına gelen "Mercy God" olarak değiştirildi.

Yabancı şirket, Sierra Leone bayraklı geminin ismini bazı kaynaklarda değiştirmeyince, Mısır'ın Alexandria Limanı'ndan Rusya'nın Novorossiysk Limanı'na giderken Çanakkale Boğazı'ndan geçiş yapacağı esnada, eksik evrak ve devam eden bazı mahkeme süreçleri yüzünden Çanakkale Liman Başkanlığının seferden men emriyle 19 Mayıs 2014'te Bozcaada açıklarındaki demir bölgesinde bekletilmeye başlandı.

Liman Başkanlığınca gemi kaptanına ve ait olduğu şirkete, gemideki evrak eksikliğinin tamamlanması, isim mülkiyet devrinin yasal şekilde çözüme kavuşturulması ve devam eden hukuki süreçler hakkında bilgi verilmesi istendi.

Bir leasing şirketinden kullanılan kredi kaynağıyla Mısırlı armatör tarafından satın alınan gemi, eksikliklerin giderilmesi sürecini başlattığı sırada ikmal için gittiği Yeniköy mevkisi açıklarında 28 Eylül 2014'te karaya oturup Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne ait römorkörlerce kurtarıldı. Tekrar Bozcaada açıklarındaki demir bölgesine getirilen gemi, demirleyip beklemeye alındı.

Burada yaklaşık 3 ay bekleyen, 88 metre uzunluğunda ve 2 bin 250 groston ağırlığındaki bin 267 ton kuru soğan yüklü gemi, 29 Aralık 2014'te kuvvetli fırtınanın etkisiyle gece yarısı demir tarayıp (Rüzgar veya akıntı yüzünden çıpasını sürümek) Beylik Koyu önlerinde karaya oturdu.

Gemi kaptanının durumu Çanakkale Gemi Trafik Hizmetleri Müdürlüğüne bildirmesinin ardından bölgeye güvenlik amacıyla Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne ait "Kurtarma-7" römorkörü gönderildi. Yapılan kontrollerde geminin sahile çok yakın mesafeye kadar ulaştığı, can kaybının yaşanmadığı, çevre kirliliğinin meydana gelmediği rapor edildi. Gemideki 5 personel ise aynı gün karadan tahliye edildi.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Bozcaada'nın 'Davetsiz Misafir'İ Cazibe Merkezi Oldu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Bayram dönüşünde araç kuyruğu 70 kilometreye ulaştı
  19:53 Bayram dönüşünde araç kuyruğu 70 kilometreye ulaştı

  Karabük'te, İstanbul'u Karadeniz'e bağlayan Kemikli Rampaları'nda bayram dönüşü yoğunluğu yaşanıyor. Çerkeş'ten Gerede gişelerine kadar yaklaşık 70 kilometrelik araç kuyruğu oluştu. Uzun araç trafiği dron ile havadan görüntülendi ve yoğunluğun yarın akşam saatlerine kadar devam etmesi bekleniyor.

 • Beton mikseri ile otomobil çarpıştı: 1 ölü
  19:51 Beton mikseri ile otomobil çarpıştı: 1 ölü

  Samsun'da beton mikseri ile otomobilin çarptığı trafik kazasında 1 kişi hayatını kaybetti. Kaza, Samsun'un Asarcık ilçesi Gündoğdu Mahallesi'nde meydana geldi. Kazada ağır yaralanan otomobil sürücüsü Yunus Dilmeç hayatını kaybetti. Soruşturma başlatıldı.

 • Ramazan Bayramı Tatilinde Yollar Yoğun
  19:51 Ramazan Bayramı Tatilinde Yollar Yoğun

  Ramazan Bayramı tatilini memleketleri ya da tatil beldelerinde geçiren sürücülerin dönüşe geçmesiyle Kuzey Marmara ve Anadolu otoyolları ile D-100 kara yolunda hareketlilik arttı. Kuzey Marmara Otoyolu'nun İzmit'teki tüneller bölgesinde hasarlı trafik kazaları, zaman zaman İstanbul yönünde trafik yoğunluğunda artışa neden oluyor. Anadolu Otoyolu'nun Gültepe ve Bekirdere mevkileri ile D-100 kara yolunun İzmit kent merkezinden geçen kesiminde akıcı yoğunluk yaşanıyor. Sakarya'da Anadolu ve Kuzey Marmara otoyollarının İstanbul istikametinde akıcı yoğunluk gözleniyor. Anadolu Otoyolu'nun Bolu kesimi İstanbul yönünde Gerede bağlantı yolu, Dörtdivan, Yeniçağa, Köroğlu rampaları, Rüzgarlı, Çaydurt, Bolu-Doğu gişeleri ile Dağkent kesimindeki trafik yoğunluğu sürüyor. Abant Kavşağı ve Bolu Dağı Tüneli kesimlerinde de yoğunluk devam ediyor, Gerede-Karadeniz bağlantı yolunda trafik akışı zaman zaman yavaşlıyor. D-100 kara yolu Bolu kesimi Yeniçağa gişelerinde Zonguldak ve çevre illerden dönen tatilciler nedeniyle yoğunluk oluşurken Çaydurt ve kent merkezi ile Dağkent mevkilerinde trafik akıcı yoğunlukta seyrediyor. Anadolu Otoyolu'nun Düzce kesiminde de Kaynaşlı, Düzce, Gölyaka gişeleri, Küçük ve Büyük Melen mevkileri ile Gümüşova rampalarında araçlar, İstanbul istikametinde yavaş ilerliyor. Öte yandan Karadeniz kentlerini Anadolu Otoyolu'na bağlayan D-100 kara yolunun Karabük kesiminde de yoğunluk oluşuyor. Dönüş yoluna geçen sürücüler, D-100 kara yolunun Eskipazar ilçesi sınırlarındaki 13 kilometrelik bölümde yoğunluğa neden oluyor. Karayolları, polis ve jandarma ekipleri, yer yer araç kuyruğu oluşan güzergahlarda ulaşımın aksamaması için denetimlerine devam ediyor.

 • Manchester City, Luton Town'u 5-1 mağlup ederek liderliğe yükseldi
  19:50 Manchester City, Luton Town'u 5-1 mağlup ederek liderliğe yükseldi

  Manchester City, Premier Lig'in 33. haftasında evinde Luton Town'u 5-1 mağlup ederek şampiyonluk yarışında kayıp yaşamadı. Pep Guardiola'nın öğrencileri bu galibiyetle liderliğe yükseldi.

 • Ankara'da polisten kaçan alkollü taksi şoförünün kullandığı araç iki duvar arasında sıkıştı
  19:47 Ankara'da polisten kaçan alkollü taksi şoförünün kullandığı araç iki duvar arasında sıkıştı

  Ankara'nın Etimesgut ilçesinde gece saatlerinde alkollü olduğu için polisten kaçan taksi şoförü Y.K.'nın aracı iki duvar arasına sıkıştı. Sürücü Y.K., polisler tarafından aracın yan camından dışarı çıkarılıp yakalandı. Güvenlik kamerası ilginç olayı kaydederken araç sıkıştığı yerden çekiciyle çıkarıldı.


Advertisement