Bozcaadalılar İmar Planına Karşı - Son Dakika
Güncel

Bozcaadalılar İmar Planına Karşı

Bozcaadalılar İmar Planına Karşı

Çanakkale'nin köyü bulunmayan ilçesi Bozcaada'da, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca hazırlanan ve askıya çıkarılan 1/100 bin ölçekli çevre düzeni planıyla bakir kalmış koyların imara açılarak yapılaşması kaygısı yaşanmaya başlandı.

22.09.2014 16:19
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Çanakkale'nin köyü bulunmayan ilçesi Bozcaada'da, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca hazırlanan ve askıya çıkarılan 1/100 bin ölçekli çevre düzeni planıyla bakir kalmış koyların imara açılarak yapılaşması kaygısı yaşanmaya başlandı. Belediye Başkanı CHP'li Hakan Can Yılmaz, plana itiraz edeceklerini söyledi. Bozcaada sakinleri de "İnsanların burayı tercih etmelerinin tek sebebi, bakirliği, güzelliği, sakinliği, mahrumiyetidir. Adamızı bu haliyle seviyoruz, betonlaşmaya kesinlikle 'Hayır' diyoruz" dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, geçen 20 Ağustos'ta, Çanakkale ve Balıkesir illerini kapsayan 1/100 bin ölçekli çevre düzeni planını hazırladı. Plan, bir hafta önce il müdürlüklerinde askıya çıkarıldı. Bir ay boyunca askıda kalacak plana belediyeler ve diğer kurumlarla, vatandaşlar itiraz edebilecek.

Plana ilk tepki ise Bozcaada İlçesi'nden geldi. Bozcaada halkının henüz bilgi sahibi olmadığı planla ilgili ilk girişimi Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz yaptı. Başkan Yılmaz, Bozcaada'nın bakir kalmış koylarına günübirlik tesislerin yapılmasına olanak sağlayacağını öne sürdüğü planı uzmanlarla birlikte incelediklerini ve en kısa sürede buna itiraz edeceklerini belirtti.

'BOZCAADA'NIN GERÇEKLERİYLE ÖRTÜŞMÜYOR İDDİASI'

Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz, "1/100 binlik Çanakkale ve Balıkesir bölgesini kapsayan çevre düzeni planı çalışmaları bir müddettir sürmekte. Her ne kadar iyi niyetle yapılmış bir plan olduğunu düşünmekle birlikte, bu planın Bozcaada'nın geleceği için bir takım tehlikeler içerdiğini fark ettik" dedi. Başkan Yılmaz şöyle devam etti:

"2040 yılı öngörülerek hazırlanmış en büyük ölçekli plan bu. Bizim en çok dikkatimizi çeken 2040 yılında öngörülen nüfus 11 bin. Bozcaada'nın şu an TÜİK verilerine göre nüfusu 2 bin 600 civarında. Oysa Bozcaada'nın kış nüfusu neredeyse 1000 kişiyi bulmuyor. Ama 1/100 binlik planın Bozcaada için 2040'a kadar öngördüğü nüfus yaklaşık 11 bin. Yani Bozcaada'nın şu anki nüfusunun yaklaşık 4.6 katı, kış nüfusunun 10 katından fazla bir nüfus. Biz bunun Bozcaada gerçekleri ile örtüşen bir öngörü olmadığını düşünüyoruz. Özellikle adanın güney sahilleri, kentsel gelişim alanı olarak planlanıp, burada şu anda Bozcaada'nın halihazırdaki merkez tabir edilen yerleşim alanının yaklaşık 3- 4 katı büyüklüğünde kentsel gelişim alanının imara açılması diye bir durum söz konusu. Her ne kadar iyi niyetle hazırlanmış bir plan olsa bile biz bu planın Bozcaada'da yaşayanların görüşleri sorulmadan, ilçenin halihazırdaki gerçeklerine çok fazla değinilmeden hazırlandığını ve hatalı olarak düşünüldüğünü kabul ediyoruz." Belediye Başkanı Yılmaz, yarın halkı plan hakkında bilgilendirmek için bilgilendirme toplantısı düzenleyeceklerini de söyledi.

'PLANA İTİRAZ EDECEĞİZ'

Yönetimde oldukları sürece halkta farkındalık yaratarak, bu planların bu şekilde onaylanmasına karşı olacaklarını belirten Başkan Yılmaz, şöyle devam etti:

"Bozcaada'da böyle bir yapılaşmanın, ilçenin gerçekleri ile uymadığını ve hep bahsettiğimiz kentsel tarihi ve mimari dokusundan farklı yapılaşmalara sebebiyet vereceği endişesi taşıyoruz. Ayrıca yine doğu ve güney sahillerinin neredeyse tamamı birinci derecedeki SİT alanları. Buralarda zaten bir şey yapmak mümkün değil. Onun haricindeki neredeyse bütün alanların günübirlik tesislere açılması söz konusu. Burada yaşayanlar olarak, Bozcaada turizminin günübirlik turizmden çok farklı bir turizm olduğunu biliyoruz. Bozcaada'nın günübirlik turizm sezonu çok kısa. İnsarlar buraya, yalnızca denize girmek, kumsalda güneşlenmek için gelmiyor. Bozcaada'ya insanlar hep bu bahsettiğimiz bakir dokusu ve kendine ait bağcılık ve şarapçılık kültürünün izlerinin burada özgürce ve bireysel olarak yaşayabilmek için geliyor. Doğuda ve güneyde ön görülen günübirlik tesislerin adanın bakir koylarının, şuanda herkesin severek geldiği adanın bakirliğini bozacak nitelikte olabileceğini düşünüyoruz ve imar planının bu bölümüne de biz belediye yönetimi ve tüm ada halkı olarak karşı duracağız. Bu koylara büyük oteller yapılmasa bile günübirlik restoran ve benzeri tesislerin yapılması tehlikesi söz konusu. Büyük otel yapılmasına zaten biz izin vermeyeceğiz. Biz belediye yönetimi olarak ve belediye meclisi olarak bu plana bakanlık düzeyinde itirazımızı sunacağız. Belediye meclisinde alacağımız itiraz metnini bakanlığa yollayacağız. Şu anda metin çalışmaları bitmek üzere, büyük ihtimalle Ekim başındaki belediye meclisinde bunu tekrar görüşüp son halini vereceğiz ve itiraz metnimizi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na değerlendirmek üzere göndereceğiz."

ADA HALKI DA PLANA KARŞI

Bozcaada'da yaşayan Çiğdem Sargın ise "İnsanların burayı tercih etmelerinin tek sebebi, bakirliği, güzelliği, sakinliği, mahrumiyetidir. İnsanların hiçbirinin bu adanın betonlaşmasını istemediğini bütün ada halkı olarak onları temsilen söyleyebilirim. Ada halkı olarak adamızı bu haliyle seviyoruz, betonlaşmaya kesinlikle 'Hayır' diyoruz" dedi.

Bozcaada'da yaşayan Fırat Tunabay, "Bozcaada sadece Türkiye için değil dünya için de önemli bir ada. Bunun şöyle nedenleri var; Tarihsel ve kültürel açıdan. Türk-Rum ortak kültüründe yetişmiş, bağcılık ve şarapçılık kültürünü yaşatmış ve yaşatmaya devam eden bir yer. Bu adayı sıradan tatil beldeleri gibi görmek ve betonlaşmayı, ranta açmak Bozcaada'nın bitmesine neden olacaktır. Bu adanın bu haliyle korunması gerekiyor" dedi. - Çanakkale

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Bozcaadalılar İmar Planına Karşı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Mansur Yavaş, Beypazarı'nda Hemşehrileriyle Bayramlaştı
  21:40 Mansur Yavaş, Beypazarı'nda Hemşehrileriyle Bayramlaştı

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, yeniden başkan seçildikten sonra Beypazarı'nı ziyaret ederek hemşehrileriyle bayramlaştı.

 • Eczacıbaşı Dynavit, Fenerbahçe Opet'i mağlup ederek final serisinde durumu 1-1'e getirdi
  21:36 Eczacıbaşı Dynavit, Fenerbahçe Opet'i mağlup ederek final serisinde durumu 1-1'e getirdi

  Sultanlar Ligi play-off final serisinin ikinci mücadelesinde Eczacıbaşı Dynavit, deplasmanda Fenerbahçe Opet'i 21-25, 22-25, 14-25, 25-14 ve 15-9'luk setlerle 3-2 yenerek final serisinde durumu 1-1'e getirdi.

 • İsrail Savunma Bakanı: Savunma ve saldırı sistemimizi güçlendirdik
  21:34 İsrail Savunma Bakanı: Savunma ve saldırı sistemimizi güçlendirdik

  İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, İran'ın beklenen misilleme saldırısına alınan tedbirlere yönelik yaptığı açıklamada, ABD ve batılı ülkelerin İsrail'e savunma ve karşılık verme konusunda 'yeni kabiliyetler' sağladığını belirterek, 'Son günlerde savunma ve saldırı sistemimizi güçlendirdik' dedi. İsrail, İran'ın beklenen misilleme saldırısına hazırlanmaya devam ediyor. İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant saldırıya karşı alınan tedbirlere ilişkin yaptığı açıklamada, ABD ve batılı ülkelerin İsrail'e savunma ve karşılık verme konusunda 'yeni kabiliyetler' sağladığını belirtti. Gallant, 'İran ve işbirlikçilerinin İsrail'e karşı planladıkları saldırıyı yakından takip ediyoruz. Son günlerde hava savunma sistemimizi ve saldırı sistemimizi güçlendirdik' dedi. Gallant, 'İran bir terör devletidir. Dünya şimdi buna her zamankinden daha fazla maruz kalmaktadır. Vatandaşlarımızı bu terörizme karşı korumaya kararlıyız ve buna yanıt vermenin bir yolunu bulacağız' şeklinde konuştu. Gallant, sivillerin İsrail Savunma Kuvvetleri'nin talimatlarına uyması ve İç Cephe Komutanlığı'nın direktifleri doğrultusunda hareket etmesi gerektiğini de sözlerine ekledi. - TEL AVİV

 • Adana Demirspor ve Kayserispor Maçında Saha Karıştı
  21:32 Adana Demirspor ve Kayserispor Maçında Saha Karıştı

  Trendyol Süper Lig'in 32. haftasında Adana Demirspor ile Kayserispor arasında oynanan maç sonrasında bir taraftar saha kenarına inerek polis ekipleri tarafından gözaltına alındı. Taraftarların arasında yaşanan tartışma ve küfürlü sloganlar nedeniyle tribünlerde gerginlik yaşandı. Ancak, teknik heyetlerin müdahalesiyle taraftarlar sakinleştirildi.


Advertisement