Bursa'da babalık davasını kazanan yüksek mühendisin açtığı miras davası sürüyor - Son Dakika
Güncel

Bursa'da babalık davasını kazanan yüksek mühendisin açtığı miras davası sürüyor

Bursa\'da babalık davasını kazanan yüksek mühendisin açtığı miras davası sürüyor

Bursa'da, annesinin kendisine babasının başka birisi olduğunu söylemesinin ardından açtığı babalık davasını kazanan yüksek mühendisin, vefat eden iş insanı babasından kalan mirasın tespiti için açtığı davanın görülmesine devam edildi.

29.12.2022 12:14  Güncelleme: 12:50
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Bursa'da, annesinin kendisine babasının başka birisi olduğunu söylemesinin ardından açtığı babalık davasını kazanan yüksek mühendisin, vefat eden iş insanı babasından kalan mirasın tespiti için açtığı davanın görülmesine devam edildi.

Bursa 1. Sulh Hukuk Mahkemesi'ndeki duruşmaya, yüksek mühendis Hakan Yılmaz (58) ile tarafların avukatları katıldı.

Yılmaz, duruşmada verdiği ifadede, önceki celselerde 15 yıl önce vefat eden tekstilci iş insanı Ahmet Necati Yılmaz'dan kalan İstanbul ve Bursa'daki 30 taşınmaz için tedbir kararı veren mahkemeden, babasının kurduğu ihracat da yapan iki tekstil fabrikasındaki payının tespiti için temsilci atanmasını talep etti.

Hakan Yılmaz'ın avukatı Hasan Aydoğdu ise söz konusu şirketlerin daha önce Ticaret Mahkemesinde verilen kararda belirtildiği üzere usulsüz şekilde sermaye artırımı yaptığını ancak oluşan yeni hisselerin paydaşlara dağıtılması yerine 2010 yılında yönetim kurulu başkanı olan merhum iş insanının kızının adına toplanarak diğer mirasçıların şirketteki payının azaltıldığını öne sürdü.

Aydoğdu, Hakan Yılmaz'ın şirketin başına geçme gibi bir talebinin olmadığını, sadece şirketteki miras payının tam olarak tespitini istediklerini dile getirerek, şunları söyledi:

"Eğer sermaye artırımının usulsüz yapıldığına dair 2010'da verilen karar infaz edilirse şirketlerdeki payımız yaklaşık yüzde 7'ye çıkacak. Şirketlerin ticari sicilleri 2 yıldır gizli tutuluyor. Bu halde karşı tarafın iddia ettiği gibi payımız yüzde 2 olsa ve şirketlerin cirolarının 2 yıl önceki rakamlarını kıstas alsak bile Hakan Yılmaz'ın miras payı yıllık 7 milyon lirayı buluyor. Bu miktarı kim kime veriyor? Tek istediğimiz başka bir usulsüzlüğe mahal vermeden temsilcilerin atanarak miras hakkımızın korunması."

Davalı ailenin avukatı da şirketlere temsilci atanmasının piyasada olumsuz algı yaratabileceği görüşünü savundu.

Mahkemenin hakimi, mirasın tespiti için temsilcilerin atanmasının beklenmesine karar vererek duruşmayı gelecek yılın mart ayına erteledi.

Adliye çıkışında gazetecilere açıklama yapan Hakan Yılmaz, 2020'de başlattığı hukuk mücadelesinde, DNA testi sonuçlarının ardından verilen kararla Ahmet Necati Yılmaz'ın babası olduğunun kanıtlandığını hatırlattı.

Bunun yanı sıra üzerine kayıtlı olduğu Orhan Yılmaz'ın babası olmadığının başka bir mahkeme kararıyla tespit edildiğini dile getiren Yılmaz, babasının kurduğu iki şirkete kayıtlı mallarının belirlenmesi için 4 avukatın yanına bir mali müşavir atanmasını beklediğini anlattı.

Yılmaz, "Bir an önce kendim ve ailem için mirasa ulaşmak istiyorum. İş insanının babam olduğu kesinleştikten sonra bir seneye yakındır hukuk savaşı veriyorum. Bu sürecin bir an önce neticelenmesini, adaletli bir karar çıkmasını temenni ediyorum." dedi.

Dava süreci

Hakan Yılmaz, riskli bir ameliyata giren annesinin iddiası üzerine soy ismi benzerliği de bulunan ve 2007'de yaşamını yitiren Ahmet Necati Yılmaz'a yönelik 2009'da babalık davası açmıştı. Bu davadan tehdit edildiğini ileri sürerek bir miktar para karşılığında vazgeçen Yılmaz, 2020'de yeniden dava açmış, mahkeme hakimi, iddialar üzerine mezarın açılmasına karar vermişti.

İş insanının mezarı 17 Aralık 2021'de açılmış, diş ve kemik örnekleri alınmıştı. Örneklerin incelenmesinin ardından Hakan Yılmaz ile tekstilci iş insanı Ahmet Necati Yılmaz'ın DNA'ları eşleşmişti. Eşleşmenin ardından tereke mahkemesinde miras tespiti davası da açılmış ve Ahmet Necati Yılmaz üzerinde bulunan bazı taşınmazlara ve şirket hisselerine tedbir kararı konulmuştu.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Bursa'da babalık davasını kazanan yüksek mühendisin açtığı miras davası sürüyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Survivor'da Sema ve Pınar arasındaki kavganın nedeni ortaya çıktı
  01:03 Survivor'da Sema ve Pınar arasındaki kavganın nedeni ortaya çıktı

  Survivor All Star'da Sema Aydemir ile Pınar Saka arasında yaşanan kavganın nedeni ortaya çıktı. Yarışmacı Nagihan, kavgaya ilişkin, Sema ve Pınar arasındaki anlaşmazlığın 2011 yılında dünya şampiyonasında madalya aldıktan sonra bayraklı yarışa çıktıkları süreçten kaynaklandığını ifade etti. Olayın ardından Acun Ilıcalı, kavga eden yarışmacılarla ilgili kararını verip Sema Aydemir'i diskalifiye etti.

 • Sergen Yalçın'dan hakem eleştirisi: Türk futbolu adına yazık
  26 Şub Sergen Yalçın'dan hakem eleştirisi: Türk futbolu adına yazık

  Antalyaspor Teknik Direktörü Sergen Yalçın, 2-1 mağlup oldukları Galatasaray maçının hakemine tepki gösterdi. Kararları eleştiren Yalçın, ''Bu kadar emek, bu kadar mücadele. VAR hakemi ve sahadaki hakem. Yazık. Türk futbolu adına yazık. Masa başında yapmayın bunları. VAR sistemi böyle kullanılacaksa hiç kullanmayın'' dedi.

 • Fenerbahçe'den Galatasaray maçı sonrası zehir zemberek paylaşım
  26 Şub Fenerbahçe'den Galatasaray maçı sonrası zehir zemberek paylaşım

  Fenerbahçe Yönetim Kurulu Üyesi Fethi Pekin, Galatasaray'ın Antalyaspor'u 2-1 yendiği maçın ardından sert bir açıklama yaptı. Pekin'in paylaşımında, ''Tarih boyunca unutulmayacak bir adaletsizlik ve emek hırsızlığı. Tarihe geçecek bir tiyatro'' ifadeleri yer aldı.

 • AK Parti İBB Başkan adayı Murat Kurum mal varlığını paylaştı
  26 Şub AK Parti İBB Başkan adayı Murat Kurum mal varlığını paylaştı

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP'nin yeniden aday gösterdiği Mansur Yavaş'ın, mal varlığını kamuoyuyla paylaşması sonrası AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum da mal varlığını açıkladı. Katıldığı bir canlı yayında konuşan Kurum, ''Ankara'da ve İstanbul'da evimiz var, 1 tane arabamız var, biraz da borcumuz var. Mal varlığımız bu.'' ifadelerini kullandı.

 • Binali Yıldırım'la protokol krizi mi yaşadılar? Murat Kurum, açılış törenindeki görüntülere açıklık getirdi
  26 Şub Binali Yıldırım'la protokol krizi mi yaşadılar? Murat Kurum, açılış törenindeki görüntülere açıklık getirdi

  AK Parti İBB Başkan Adayı Murat Kurum'a katıldığı canlı yayında, Sirkeci-Kazlıçeşme hattının açılış töreninde Binali Yıldırım'la arasında yaşananlar soruldu. Protokol krizi olmadığını söyleyen Kurum, ''Çok samimi bir şekilde Binali Abi'ye dedik ki 'Sayın Başbakanım sayın Cumhurbaşkanımızın yanına geçin, emeğiniz var, orada olmanız yakışır.' dedim. O da nezaket gösterip, ''Murat Bey sen İBB adayısın, sen buraya geç' dedi. O kadar nezaket sahibi bir abimiz. Gülerek bu kriz yaşanır mı?'' ifadelerini kullandı.

 • Aslan sahasında kükredi! Galatasaray, Antalyaspor'u 2-1 yendi
  26 Şub Aslan sahasında kükredi! Galatasaray, Antalyaspor'u 2-1 yendi

  Galatasaray, Süper Lig'in 27. haftasının kapanış maçında sahasında Antalyaspor'u 2-1 mağlup etti.

 • Mustafa Sarıgül, özel jette seyahat ederken ekonomiyi eleştirdi
  26 Şub Mustafa Sarıgül, özel jette seyahat ederken ekonomiyi eleştirdi

  CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül, özel jette seyahat ederken çektiği bir videoyla kredi kartı taksitlerinin kaldırıldığını iddia ederek tepki gösterdi. Sarıgül, ekonomiyi ve yoksulluğu eleştirerek, ''Kredi kartları olmadan yaşamınızı geçindirebiliyor musunuz?'' diye sordu.

 • Hakkari-Van karayolunda minibüsün üzerine çığ düştü: 1 ölü, 12 yaralı
  26 Şub Hakkari-Van karayolunda minibüsün üzerine çığ düştü: 1 ölü, 12 yaralı

  Hakkari-Van kara yolunda bir minibüsün üzerine çığ düştü. Düşen çığın sürüklediği minibüs şarampole yuvarlandı. Çığın altında kalan minibüsteki 1 kadın hayatını kaybederken, 12 kişi ise yaralı olarak kurtarıldı.

 • İmamoğlu'ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ''Beni tehdit etmeye kalkma'' çıkışı
  26 Şub İmamoğlu'ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "Beni tehdit etmeye kalkma" çıkışı

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, bir açılışta yaptığı konuşmadaki ''İnşallah Murat Kurum kardeşimizle birlikte AK Parti yerel yönetimi ile Cumhur İttifakı, Ankara'da el ele verdiğimiz zaman herhangi bir sarkma söz konusu olmayacak ve yola emin adımlarla yürüyeceğiz.'' sözlerine İBB Başkanı İmamoğlu yanıt verdi. İmamoğlu, ''Beni tehdit etmeye kalkma. Bugün yine itiraf etmiş beni engellediğini. 'Murat Kurum gelirse işler aksamaz' diyerek beni engellediğini itiraf etmiş. Bu milleti tehdit etmeyin.'' dedi.


Advertisement