Çelik, Bokova'ya Ankara'yı Tanıtacak - Son Dakika
Güncel

Çelik, Bokova'ya Ankara'yı Tanıtacak

Çelik, Bokova\'ya Ankara\'yı Tanıtacak

Bergama ve Bursa’nın Dünya Miras Listesi’ne kabulüne ilişkin sertifikaların, UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova tarafından Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'e tevdi edileceği bildirildi.

05.01.2015 15:56
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Bergama ve Bursa'nın Dünya Miras Listesi'ne kabulüne ilişkin sertifikaların, UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova tarafından Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'e tevdi edileceği bildirildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Çelik'in, Ankara ve İstanbul'da temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen UNESCO Genel Direktörü Bokova için özel bir program hazırladığı bildirildi.

Bokova'nın daha önce Türkiye'ye geldiği ancak Ankara'yı ilk kez ziyaret edeceği belirtilen açıklamada, Çelik'in, Bokova'ya Anadolu Medeniyetleri Müzesini gezdireceği ve yurtdışından iadesi sağlanan ve müzede sergilenen tarihi eserleri göstererek, bilgi vereceği kaydedildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığının son dönemde izlediği politikalarla Türkiye'den kaçırılan tarihi eserlerin bazılarının yurda dönüşünün sağlandığı hatırlatılan açıklamada, Çelik'in Bokova'dan yurtdışına kaçırılan eserlerin ait oldukları topraklara iadesi için destek isteyeceği belirtildi.

Bergama ve Bursa'nın Dünya Miras Listesi'ne kabulüne ilişkin sertifikaların da 6 Ocak'ta Anadolu Medeniyetleri Müzesinde düzenlenecek törenle Bokova tarafından Çelik'e tevdi edileceği bildirilen açıklamada, Çelik'in de konuğuna 2013'te UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi'ne kabul edilen Türk kahvesi ikram edileceği kaydedildi. - Ankara

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Çelik, Bokova'ya Ankara'yı Tanıtacak - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Iğdır Valisi Ercan Turan Esnafları Ziyaret Ediyor
  13:49 Iğdır Valisi Ercan Turan Esnafları Ziyaret Ediyor

  Iğdır Valisi Ercan Turan, şehrin farklı yerlerinde bulunan çeşitli mesleklerde çalışan esnafları ziyaret ederek onlarla sohbet ediyor. Vatandaş ve esnafların sorun, talep ve önerilerini dinlemek üzere sık aralıklarla esnaf ve vatandaş ziyaretleri gerçekleştiren Vali Turan, son olarak Taksi durağını ziyaret etti ve taksicilerin talep ve sorunlarını dinledi.

 • Antalya'da Klasik Araba, Bir Anne ve 4 Yavru Kediye Yuva Oldu
  13:46 Antalya'da Klasik Araba, Bir Anne ve 4 Yavru Kediye Yuva Oldu

  Antalya'nın Kepez ilçesinde yaşayan bir klasik araba koleksiyoneri, atıl vaziyette aldığı aracını bir anne ve 4 yavru kediye yuva olarak kullanmaya başladı. Kedilerin büyüyene kadar aracı kullanmayacağını belirten koleksiyoner, tüm canlıların sevgiye ihtiyacı olduğunu vurguladı. Kedileri sahiplendirmek için harekete geçen aile, yavruları yuvasız bırakmayacaklarını söyledi. Komşular da kedilerin bahçelerinde yaşamasından memnuniyet duyduklarını ifade etti.

 • Uludağ'da çıkan yangın itfaiye ve helikopter desteğiyle söndürüldü
  13:45 Uludağ'da çıkan yangın itfaiye ve helikopter desteğiyle söndürüldü

  Bursa'nın Uludağ eteklerinde çıkan yangın, itfaiye ekipleri, Orman Bölge Müdürlüğü ve havadan helikopter desteğiyle kontrol altına alındı. Yangın, Teferrüç-Kadıyayla mevkiinde meydana geldi. Yangına müdahale eden ekiplere zorlu şartlarda helikopterler de destek verdi. Yangın 4 saat süren çalışmalar sonucunda söndürüldü ve can kaybı yaşanmadı. Olayla ilgili tahkikat başlatıldı.

 • Osmanlının ilk fethettiği topraklardaki bu evler görenleri tarihi yolculuğa çıkarıyor
  13:45 Osmanlının ilk fethettiği topraklardaki bu evler görenleri tarihi yolculuğa çıkarıyor

  Sakarya'nın Taraklı ilçesinde bulunan Osmanlı dönemi mimarisiyle inşa edilmiş evler, tarihi bir yolculuğa çıkarıyor. Bu evler, Osmanlı Devleti'nin kuruluş toprağı olan Taraklı'da yer alıyor. Ziyaretçileri büyüleyen ve doğayla iç içe olan bu tarihi evler, 2 ve 3 katlı olarak inşa edilmiş ve Osmanlı mimarisini yansıtıyor. Taraklı Evleri, Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü tarafından 'En İyi Turizm Kırsal Yerleşimleri ve Köyleri Girişimi' ödülüne layık görülmüştür. Taraklı evlerinin özellikleri arasında özel yapılmış pencereler ve cumbalı yapılar bulunmaktadır. Bu evler, Safranbolu evleriyle benzerlik göstermektedir ve Safranbolu'nun kurucuları olan Taraklılardan etkilenmiştir.


Advertisement