Çözüm Süreci - Son Dakika
Güncel

Çözüm Süreci

Çözüm Süreci

Akil İnsanlar Heyeti Ege Bölgesi Grubu Üyesi Fuat Keyman, "Bana göre bugün Türkiye'de PKK sorunu ve silahlı mücadele dönemi bitmiştir."

26.05.2013 20:19
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Akil İnsanlar Heyeti Ege Bölgesi Grubu Üyesi Fuat Keyman, "Bana göre bugün Türkiye'de PKK sorunu ve silahlı mücadele dönemi bitmiştir. Artık Türkiye'de silahların bittiği, fikirlerin konuşulduğu döneme geçmiş durumdayız" dedi. Grup Başkanvekili Avni Özgürel ve Üyeler Baskın Oran, Fadime Öztürk, Hasan Karakaya, Fuat Keyman, Bodrum ilçesinde basın mensuplarıyla bir araya gelerek 2 aylık çalışmalarını anlattı. Heyet Üyesi Fuat Keyman, çözüm sürecine ilişkin kendisine yapılan çağrıyı AK Parti daveti değil devletin daveti olarak kabul ettiğini söyledi. Yaşanan süreci parti projesi olarak görmediğine işaret eden Keyman, sürecin 3 aşamadan oluştuğunu, birinci aşamada, sürekli ateşkes ilan edilmesi, PKK üyelerinin sınır dışına çekilmesi ve çatışmasızlık ortamının doğması, ikinci aşamada barış ortamının kalıcı kılınması ve üçüncü aşamada ise demokrasinin güçlenmesi olduğunu kaydetti. Türkiye'de PKK sorunun bittiğini söyleyen Keyman, "Biz bugün yeni anayasayla reform süreciyle Kürt sorununa geçiş durumundayız. Kürt sorununu çözmediğimiz zaman PKK sorununu çözmüş olmayacağız. Onun için bana göre bugün Türkiye'de PKK sorunu ve silahlı mücadele dönemi bitmiştir. Artık Türkiye'de silahların bittiği, fikirlerin konuşulduğu döneme geçmiş durumdayız" diye konuştu.

Grup Üyesi Fadime Öztürk de Türkiye'nin 30 yıldır canını çok acıtan ve birçok kişinin hayatına mal olan sorundan kurtulması gerektiğini inandığını belirtti. Sorunun demokrasi eksikliğinden kaynaklandığını ifade eden Öztürk, silahların bırakılmasından sonra normalleşmeyle demokratikleşmede eksik yanların tamamlanması gerektiğini vurguladı. 30 yılda her kesimden insanların canının yandığını dile getiren Öztürk, toplumu bir arada tutacak politikalar yürütülmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Ege bölgesinde 50'den fazla toplantı yaptıklarını bildiren Öztürk, ilk aşamada bölgede sürece destek verenlerin oranının yüzde 43,5, destek vermeyenlerin oranının ise yüzde 49,5 civarında olduğunu belirtti. Çalışmalarda kendilerini ikna heyeti olarak görmediklerini ifade eden Öztürk, " İnsanları dinlemek, Egelilerin ne düşündüğünü, endişelerinin, beklentilerinin ne olduğunu anlamak ve bunları not etmek, sürecin sonunda da raporlaştırarak hükümete sunmak amacıyla buraya geldik" ifadesini kullandı.

İzmir'de ilk toplantılarını yaptıklarında insanlarda "Neden PKK 30 yıldır devletle savaşıyordu ve ne oldu da şimdi silah bıraktı?, Bunun karşılığında bir taviz mi verildi PKK'ya? Türkiye bölünecek mi? Türk bayrağına bir halel gelecek mi? Anayasadan Türk milleti kavramı çıkartılacak mı? Abdullah Öcalan serbest kalacak mı?" gibi endişelerin bulunduğunu anlatan Öztürk, "İki ayda yapılan toplantıların ardından bu soruların azaldığını görüyoruz. Şu anda daha çok demokratik endişeler ve talepler dile getiriliyor" değerlendirmesini yaptı.

-"76 milyon insan bu sorunu aşacak"-

Heyet Üyesi Hasan Karakaya, Ege bölgesinden çözüm sürecine desteğin yüzde 60 oranında olduğunu bildirdi. Çalışmalarda çeşitli tepkilerle karşılaştıklarına da değinen Karakaya, şunları söyledi:

"2 ay boyunca zorlu bir süreç yaşadık ancak netice alınması bizleri mutlu etti. Ben öyle inanıyorum ki bütün Türkiye'de 76 milyon insan bu sorunu aşacak. Bu 76 milyonun demokrasiye kavuşması için yürütülen bir süreç. 1076'dan beri devam eden kardeşliğin yeniden tesis edilmesi için yürütülen bir süreç. Bu sürecin sonunda bugüne kadar birbirini boğazlamak için kullanılan eller, bundan sonra öyle sanıyorum ki ülkeyi kalkındırmak için kullanılacak.Türkiye bugün olduğu noktadan çok çok daha ileri noktalara ulaşacaktır."

"Üçüncü aşamada rehabilitasyon süreci yaşanacak"

Heyet üyesi Baskın Oran da kan akmaya devam ettiği takdirde müzakerelerin yapılamayacağını ve şu anda kan akmasının engellendiğini vurguladı. Süreç kapsamında müzakereyle demokratik bir anayasa ve demokratik bir yasalar dizisi yapılacağını ifade eden Oran, "Bölgeler kendi özellikleri bakımından Türkiye bütünlüğü içinde yürütülecek. Fakat ikinci aşamada bunun yasalara ve anayasaya geçirilmemesi halinde tekrar o kan banyosuna atlama ve bir daha da kolay kolay çıkamama tehlikesi mevcuttur. Üçüncü aşamada ise iki taraf da hastalandığı için uzun bir rehabilitasyon aşaması yaşanacaktır" dedi. Konuşmaların ardından grup üyeleri, gazetecilerin sürece ilişkin görüş ve önerilerini dinledi.

Heyet üyeleri Bodrum'da son olarak sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile bir araya gelerek Ege bölgesindeki çalışmalarını tamamladı. - Muğla

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Çözüm Süreci - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Çember-17 Operasyonlarında 2 bin 756 Firari Yakalandı
  08:17 Çember-17 Operasyonlarında 2 bin 756 Firari Yakalandı

  İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 81 ilde 4 gün süren 'Aranan Şahıslara Yönelik' düzenlenen 'Çember-17' operasyonlarında arama kaydı bulunan 2 bin 756 firarinin yakalandığını açıkladı. Yakalanan şahıslar arasında hırsızlık, dolandırıcılık, yağma, adam öldürme, cinsel suçlar, narkotik suçları, terör ve kaçakçılık gibi suçlardan arananlar bulunuyor. Operasyonlarda görev alan güvenlik güçleri tebrik edildi.

 • Antalya'daki teleferik kazasında 96 kişi tahliye edildi
  08:10 Antalya'daki teleferik kazasında 96 kişi tahliye edildi

  Antalya'da meydana gelen teleferik kazasında 96 kişi tahliye edildi. Kazada 1 kişi hayatını kaybederken, 10 kişi yaralandı. Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından kurtarılan 2 kişi daha teleferikten indirildi. Halen 3 yetişkin ve 4 çocuk tahliye edilmeyi bekliyor.

 • Antalya'daki teleferik kazasında 98 kişi kurtarıldı
  07:57 Antalya'daki teleferik kazasında 98 kişi kurtarıldı

  İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Antalya'daki teleferik kazasının ardından asılı kalan kabinlerden 98 kişinin kurtarıldığını bildirdi. Kurtarma çalışmalarının sürdüğünü belirten Yerlikaya, 7 helikopter, 543 personel, 108 araç ve 4 ambulans ile bir drone'un kurtarma çalışmalarına katıldığını ifade etti.

 • Tünektepe Teleferik Kazasında 96 Kişi Tahliye Edildi
  07:54 Tünektepe Teleferik Kazasında 96 Kişi Tahliye Edildi

  Antalya'da meydana gelen teleferik kazasında 1 kişi hayatını kaybetti, 10 kişi yaralandı. Kazanın yaşandığı bölgede mahsur kalan 2 kişi daha Sahil Güvenlik Komutanlığı hava sahasına indirildi. Şu ana kadar 15 kabinde bulunan 96 kişi tahliye edildi.

 • Bakan Yerlikaya: Asılı kalan 15 kabindeki 98 kişi tahliye edildi
  07:41 Bakan Yerlikaya: Asılı kalan 15 kabindeki 98 kişi tahliye edildi

  İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Antalya'da teleferikte mahsur kalan vatandaşlar için kurtarma çalışmalarının devam ettiğini ve asılı kalan 15 kabindeki 98 kişinin tahliye edildiğini açıkladı. Bölgede 543 personelin çalışmalara devam ettiğini belirten Bakan Yerlikaya, kurtarma çalışmalarının titizlikle sürdürüldüğünü ve gelişmelerin kamuoyuna bildirileceğini ifade etti.

 • Antalya'da teleferik kazası! Mahsur kalan 98 kişi kurtarıldı, 9 kabindeki tahliye çalışması sürüyor
  07:20 Antalya'da teleferik kazası! Mahsur kalan 98 kişi kurtarıldı, 9 kabindeki tahliye çalışması sürüyor

  Antalya'nın Konyaaltı ilçesinde devrilen teleferik direğine çarpan kabinin parçalanması sonucu 1 kişi hayatını kaybetti, 2'si çocuk 7 kişi olay anında, 3 kişi de tahliye sırasında yaralandı. Kazada mahsur kalan 15 kabindeki 98 kişi kurtarılırken, havada asılı şekilde bulunan 9 kabindeki tahliye çalışmaları devam ediyor.

 • Antalya'da teleferik kazasında mahsur kalanların çoğu kurtarıldı
  07:19 Antalya'da teleferik kazasında mahsur kalanların çoğu kurtarıldı

  Antalya Valiliği, teleferik kazası sonucu havada mahsur kalan 96 kişinin kurtarıldığını açıkladı. Tahliye çalışmaları hala devam ediyor.


Advertisement