Erzurum - Vali Altıparmak'tan Kitap Okumayan Gence: Kafan Bitmiş Senin, Kafan Kopsun - Son Dakika
Güncel

Erzurum - Vali Altıparmak'tan Kitap Okumayan Gence: Kafan Bitmiş Senin, Kafan Kopsun

Erzurum - Vali Altıparmak\'tan Kitap Okumayan Gence: Kafan Bitmiş Senin, Kafan Kopsun

Vali Altıparmak'tan kitap okumayan gence: Kafan bitmiş senin, kafan kopsun Erzurum Atatürk Üniversitesinin 2015-2016 akademik yılı açılış töreninde konuşan Vali Ahmet Altıparmak, "20-30'a yakın genci karşıma aldım, mülakat yapıyordum. 'Neler okuyorsunuz?' diye sorduğumda biri bana aynen şunu dedi: 'Kafam karışmasın diye okumuyorum' Kafan bitmiş senin, kafan kopsun, kafa mı kalmış sende zaten" dedi.

06.11.2015 19:18
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Vali Altıparmak'tan kitap okumayan gence: Kafan bitmiş senin, kafan kopsun

Erzurum Atatürk Üniversitesinin 2015-2016 akademik yılı açılış töreninde konuşan Vali Ahmet Altıparmak, "20-30'a yakın genci karşıma aldım, mülakat yapıyordum. 'Neler okuyorsunuz?' diye sorduğumda biri bana aynen şunu dedi: 'Kafam karışmasın diye okumuyorum' Kafan bitmiş senin, kafan kopsun, kafa mı kalmış sende zaten" dedi.

Atatürk Üniversitesi Kültür Merkezi A Salonunda düzenlenen 59'uncu akademik yıl açılış törenine Sayıştay Başkana Recai Akyel, Vali Ahmet Altıparmak, Ak Parti Erzurum Milletvekilleri Zehra Taşkesenlioğlu, İbrahim Aydemir, Mustafa Ilıcalı, MHP Erzurum Milletvekili Kemal Aydın, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, Erzurum Teknik Üniveristesi Rektörü Prof. Dr. Muammer Yaylalı, Ağrı Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İrfan Arslan, Cumhuriyet Başsacısı Ahmet Çiçekli, Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Mehmet Metin Kahraman, merkez ilçe kaymakam ve belediye başkanları ile öğretim üyesi ve öğrenciler katıldı.

SON AÇILIŞ TÖRENİ

Görevi bu yıl sona erecek olan Rektör Prof. Dr. Hikmet Koçak, bir akademik yılın daha açılışın heyecanı içinde olduklarını söyledi. Bu yıl ki açılış törenin gerek bölgemizde cereyan eden olaylarda, gerekse ülke içinde patlak veren terör olaylarından dolayı gecikme yaşandığını ifade eden Rektör Koçak, "Bu olaylarla çok sayıda vatandaşımızın yaşamını yitirmesi ve çok sayıda asker ile polisimizin şehadet şerbeti içerek, dar-ı bekaya irtihal etmesi hepimizi derinden yaraladı. Buradan yaşamını yitirenlere Allah'tan rahmet diliyor, kahraman şehitlerimizin aziz hatıraları karşısında saygıyla eğiliyorum. Hafta sonu, demokrasi tarihimizin önemli dönemeçlerinden birini daha yaşadık. 50 milyona yakın vatandaşımızın oy kullandığı genel seçimler yapıldı. Milli iradenin tecelli ettiği bu seçimlerde, halkımız istikrara, kardeşliğimize, birlik ve beraberliğimize dönük güçlü mesajlar verdi. Özellikle iç ve dış şer odaklarına karşı verilen bu mesajlar kuşkusuz, vicdanların karardığı, insafın ve merhametin yok sayıldığı bu günlerde hepimize rahat bir nefes aldırdı. Zira şahit olduğumuz kanlı olaylarla hepimiz derinden sarsılmıştık. Uykusunda şehit edilen polislerimizin, eşinin ve çocuğunun yanında kurşunlara dizilen komutanlarımızın, tonlarca bombalara hedef edilen yiğit Mehmetçiklerimizin, canlarına kastedilen masum gençlerimizin, diri diri yakılan 16'lık Yasinlerimizin, cesedi kıyıya vuran Aylan bebeklerimizin ve daha binlerce insanımızın trajik hikayeleriyle sarsılmıştık" dedi.

KAFAN KOPSUN

Konuşma yapmak üzere kürsüye çıkan Vali Ahmet Altıparmak, öğrencilere öğütlerde bulundu. Özellikle onlardan derslerine çalışmayı ve mutlaka kayak öğrenmelerini isteyen Vali Alpırmak şöyle konuştu:

"Sadi'nin çok güzel bir sözü var. 'İddialı geldin bu yüzden boş gidiyorsun. Öğrenmekse muradın boş gel ki keseni doldur.' Evet, buraya kesenizi doldurmak için geliyorsunuz. Onun içinde iddiaya gerek yok. En büyük iddianız hocalardan ne kadar fazla alabilirsiniz ne kadar etrafımızdan yararlanabiliriz. Zira sizler de biliyorsunuz ki öğrenmenin herhangi bir yaşı yok. Öğrenmeyi bırakan bir kişi yirmisinde de olsa yetmişinde de olsa yaşlıdır. Herhalde hiçbiriniz erken yaşlanmayı istemez. Bu hususta özellikle sizi suçlayan 'Çok çalışıyorsun, ineksin' diyen yani sizin tabirinizle, lütfen onlardan uzak durun. Erkenden onları uzaklaştırın etrafınızdan, biz de o günler yaşadık. O bizi suçlayan arkadaşların yaptıkları en büyük şey bizi uykuya ya da derse gönderdikleri kütüphane köşelerinde sabahlamaktı. Kendileri o işi yaptıkları için sizi suçluyorlardı. Lütfen Türkiye'nin en büyük ihtiyacı olan hususlardan bir tanesi ortak yaşama kültürü noktasında çok hassas olmamız lazım. Hakkı birazda karşı tarafın fikrinde aramayı bilmemiz lazım. 30 kadar genci karşıma aldım, mülakat yapıyordum. 'Neler okuyorsunuz?' diye sorduğumda biri bana aynen şunu dedi, 'Kafam karışmasın diye okumuyorum.' Kafan bitmiş senin, kafan kopsun, kafa mı kalmış sende zaten. Muhafazakarsa kendine göre okuyor, sosyal demokratsa kendine göre okuyor. Batı konusunda kim okumanızı gerekir desem birçok yazar söylenebilir ama Atilla İlhan'ın özellikle 'Hangi Batı' kitabını okuyup da batıyı bir sosyal demokrat yüzüyle göremiyorsak, batı hayranıdır diye suçladığımız insanları gözümüzle göremiyorsak burada bir yanlışımız var demektir. Ben siyasala başladım bizlerde tek taraflı okuyarak geldik toplum maalesef böyle. Siyasal bir kitap okudum Marksist bir yazarın kitabı dünyam değişti. Bize farklı anlatılan o milli tarih demek ki akademik dünyada son derece cesur insanların gözünde farklı anlatılabiliyormuş. Bu bende ne değişiklik yaptı? Genel çizgimden saptım mı? Hayır. Ama zenginleştirdim. O insanlara da saygı duymayı öğrendim."

İLK DERS SAYIŞTAY BAŞKANINDAN

Akademik yılın açılış dersini Sayıştay Başkanı Recai Akyel verdi. 'Kurumlarda Kalite' konulu dersinde Başkan Akyel, her kurumun yaptığı işi kalite şartlarına uygun yapması gerektiğini söyledi. Eksik, hatalı ve yanlış yapılan işlerin çok boyutlu olumsuz etkileri olduğunu ifade eden Akyel, "Kaliteye aykırı gerçekleştirilen karar, işlem ve eylemler bireyleri mutsuz, toplumu huzursuz ve kurumu başarısız kılmaktadır. Kurumların işlerini kalite şartlarına uygun yapmaları beklenir" diye konuştu

Konuşmaların ardından fakültelere en yüksek puanla giren öğrencilere Rektör Prof. Dr. Hikmek Kocak tarafından tablet ve başarı belgesi verildi.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Erzurum - Vali Altıparmak'tan Kitap Okumayan Gence: Kafan Bitmiş Senin, Kafan Kopsun - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement