Fetö'nün İü'deki Akademik Yapılanmasına İlişkin Dava - Son Dakika
Güncel

Fetö'nün İü'deki Akademik Yapılanmasına İlişkin Dava

Fetö\'nün İü\'deki Akademik Yapılanmasına İlişkin Dava

Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ), akademik yapılanmasına ilişkin İstanbul Üniversitesine yönelik, aralarında profesörlerin de bulunduğu 13'ü tutuklu 45 akademisyenin yargılandığı davanın ikinci duruşması başladı.

14.02.2017 11:47
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ), akademik yapılanmasına ilişkin İstanbul Üniversitesine yönelik, aralarında profesörlerin de bulunduğu 13'ü tutuklu 45 akademisyenin yargılandığı davanın ikinci duruşması başladı.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesince büyük salonda yapılan duruşmaya, 13 tutuklu sanıkla 29 tutuksuz sanık ve avukatları katıldı.

Duruşmada, yoklamanın yapılmasının ardından sanık avukatları söz aldı. Duruşma, sanık avukatlarının usule ilişkin ve müvekkillerinin savunmalarına yönelik bazı taleplerinin alınmasıyla devam ediyor.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, şüpheliler Doç. Dr. Ahmet Edip Müftüoğlu, öğretim görevlisi Enis Güney, Prof. Dr. Ferah Armutçu, öğretim görevlisi Halim Taşkaya, öğretim görevlisi Hasan Fehmi Erol, öğretim görevlisi Hasan Hakan Ulutin, Prof.Dr. Lütfi İlhan Yargıç, Prof. Dr. Metin Halaç, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Selçuk, Doç. Dr. Osman Abalı, Yrd. Doç. Dr. Savaş Açıkkaya ve Prof. Dr. Vedat Demir'in tutuklandığı, bu şüphelilerden 8'nin örgütün şifreli haberleşme programı olan "ByLock"u kullandığı belirtiliyor.

İddianamede, sanıklar Yrd. Doç. Dr Erol Önen, Yrd. Doç. Dr Dilek Selek ve Yrd. Doç. Dr Selahattin Çitçi'nin soruşturma kapsamında bulunamadığı ve hakkında yakalama kararı çıkarıldığı belirtildi. İddianamede tüm şüphelilerin "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçlarından 7,5 yıldan 15'er yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması talep ediliyor. İddianamede, "FETÖ elebaşısının talimatı ile tu¨m kamu u¨niversitelerini ele geçirmeye çalışan örgüt, Yu¨ksek Öğretim Kurumu (YÖK) örgu¨tlenmesine paralel bir yapı olarak kendi örgu¨tlenmelerini her u¨niversitede oluşturmuşlardır. Üniversitelerde; u¨niversite, faku¨lte, yu¨ksekokul ve enstitu¨ imamları olarak yapılanmış olup, bu bu¨nyeler içerisindeki örgu¨t u¨yeleri bu imamlara bağlı olarak örgu¨tsel faaliyet yu¨ru¨tmu¨şlerdir." denildi.

Örgu¨tün, hakimiyetinin etkin olduğu taşra u¨niversitelerinde akademik kadroların açılıp bu kadrolara yerleştirdikleri örgu¨t u¨yelerini daha sonra bu¨yu¨k u¨niversitelere geçişini sağladığı, böylece tüm kamu u¨niversitelerinin adeta örgu¨tçe kuşatıldığı vurgulanan iddianamede örgütün yapılanmasına ilişkin şu bilgilere yer verildi:

"Örgu¨t için u¨niversite yönetimi çok önemlidir. Üniversitenin akademik kadrosunun yanında idari kadrolarını da elinde tutmak istemiştir. Üniversiteler yu¨ksek bu¨tçeli kurumlar olup, bu bu¨tçelerin örgu¨t mensuplarınca örgu¨tu¨n amaçları doğrultusunda kullanılması hedeflenmiştir. FETÖ'nu¨n Bank Asya'yı kurtarmak için 'himmet akademisini' kullandığının ortaya çıktığı, 17-25 Aralık darbe girişiminden sonra bankaya, 5 bin akademisyen u¨zerinden yaklaşık 5 milyar lira fon yönlendirildiği, bir araştırma görevlisinin hesabından 42,5 milyon lira çıktığı tespit edilmişti."

Üniversiteye giren bu öğrencilerin örgu¨tu¨n u¨niversite imamları tarafından korunduğu ve örgu¨t hiyerarşisi içerisinde ileride tayin edilecek görevler için özel olarak yetiştirildiği vurgulanan iddianamede, "Üniversite sonrası yu¨ksek lisans, doktora, yurtdışı eğitimleri almak için her tu¨rlu¨ hukuk dışı yollar kullanılmıştır. Örgu¨t akademik kadrolara kendi u¨yelerini yerleştirmek için akademik lisans u¨stu¨ eğitim sınavında (ALES) soruları ele geçirerek örgu¨t u¨yelerine sızdırmıştır. Yu¨ksek lisans, doktora ve ALES sınavlarında çaldığı sorular sayesinde u¨niversitelere 2002-2013 yılları arasında 8 bin 500 civarında akademisyen yerleştirildiği tahmin edilmektedir."

ÖSYM verilerine göre 2005'de ALES sınavına 226 bine yakın adayın girdiği, bu adayların % 0,1'inin soruları tam ya da 2 eksikle tamamladığı, 2005 yılında ALES'de tam yapanların sayısı 100 iken, bu rakamın 2009 yılında tam 200 kat arttığı dikkat çekilen iddianamede, 2009 yılında sınava giren 226 bine yakın adayın %9'unun tam puan aldığı, FETÖ/PDY silahlı örgu¨tu¨nu¨n neredeyse bu¨tu¨n sınavlarda hırsızlık yaptığı, 2009 yılında ALES'de yalnızca 2 yanlışı olan aday sayısının 20 bin 290 olduğunun tespit edildiği kaydedildi. Sanık tüm akademisyenlerin ya meslekten ihraç edildiği ya da açığa alındığı belirtilen iddianamede, şüphelilerin Bank Asya'daki hesap hareketleri, ByLock, 1 dolar, sosyal medya paylaşımları ve WhatsApp yazışmaları delil olarak gösterildi.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Fetö'nün İü'deki Akademik Yapılanmasına İlişkin Dava - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement