Fetö Şüphelisi Akademisyenler Hakim Karşısında - Son Dakika
Güncel

Fetö Şüphelisi Akademisyenler Hakim Karşısında

Fetö Şüphelisi Akademisyenler Hakim Karşısında

Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) akademik yapılanmasına ilişkin İstanbul Üniversitesine yönelik aralarında profesörlerin de bulunduğu 12'si tutuklu 3'ü firari 45 akademisyenin yargılanmasına başlandı.

13.02.2017 11:34
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) akademik yapılanmasına ilişkin İstanbul Üniversitesine yönelik aralarında profesörlerin de bulunduğu 12'si tutuklu 3'ü firari 45 akademisyenin yargılanmasına başlandı.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesince büyük salonda yapılan ilk duruşmaya, 12 tutuklu sanık ile 29 tutuksuz sanıklar ve avukatları katıldı. Duruşmaya hakkında yakalama kararı bulunan firari sanıklar Yrd. Doç. Dr. Erol Önen, Yrd. Doç. Dr. Dilek Selek ve Yrd. Doç. Dr. Selahattin Çitçi ise gelmedi.

Duruşmada sanıkların kimlik tespitlerinin yapılmasının ardından iddianamenin okunmasına geçildi. İddianamenin okunmasının ardından sanıkların savunmalarının alınması bekleniyor.

"Paralel YÖK kurmuşlar"

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, şüpheliler Doç. Dr. Ahmet Edip Müftüoğlu, öğretim görevlisi Enis Güney, Prof. Dr. Ferah Armutçu, öğretim görevlisi Halim Taşkaya, öğretim görevlisi Hasan Fehmi Erol, öğretim görevlisi Hasan Hakan Ulutin, Prof.Dr. Lütfi İlhan Yargıç, Prof. Dr. Metin Halaç, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Selçuk, Doç. Dr. Osman Abalı, Yrd. Doç. Dr. Savaş Açıkkaya ve Prof. Dr. Vedat Demir'in tutuklandığı, bu şüphelilerden 8'nin örgütün şifreli haberleşme programı olan "Bylock"u kullandığı belirtiliyor.

İddianamede, sanıklar Yrd.Doç.Dr Erol Önen, Yrd.Doç.Dr Dilek Selek ve Yrd.Doç.Dr Selahattin Çitçi'nin soruşturma kapsamında bulunamadığı ve hakkında yakalama kararı çıkarıldığı belirtildi. İddianamede tüm şüphelilerin "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçlarından 7,5 yıldan 15'er yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması talep ediliyor.

İddianamede, "FETÖ elebaşısının talimatı ile tu¨m kamu u¨niversitelerini ele geçirmeye çalışan örgüt, Yu¨ksek Öğretim Kurumu (YÖK) örgu¨tlenmesine paralel bir yapı olarak kendi örgu¨tlenmelerini her u¨niversitede oluşturmuşlardır. Üniversitelerde; u¨niversite, faku¨lte, yu¨ksekokul ve enstitu¨ imamları olarak yapılanmış olup, bu bu¨nyeler içerisindeki örgu¨t u¨yeleri bu imamlara bağlı olarak örgu¨tsel faaliyet yu¨ru¨tmu¨şlerdir." denildi.

Örgu¨tün, hakimiyetinin etkin olduğu taşra u¨niversitelerinde akademik kadroların açılıp bu kadrolara yerleştirdikleri örgu¨t u¨yelerini daha sonra bu¨yu¨k u¨niversitelere geçişini sağladığı, böylece tüm kamu u¨niversitelerinin adeta örgu¨tçe kuşatıldığı vurgulanan iddianamede örgütün yapılanmasına ilişkin şu bilgilere yer verildi:

"Örgu¨t için u¨niversite yönetimi çok önemlidir. Üniversitenin akademik kadrosunun yanında idari kadrolarını da elinde tutmak istemiştir. Üniversiteler yu¨ksek bu¨tçeli kurumlar olup, bu bu¨tçelerin örgu¨t mensuplarınca örgu¨tu¨n amaçları doğrultusunda kullanılması hedeflenmiştir. FETÖ'nu¨n Bank Asya'yı kurtarmak için 'himmet akademisini' kullandığının ortaya çıktığı, 17-25 Aralık darbe girişiminden sonra bankaya, 5 bin akademisyen u¨zerinden yaklaşık 5 milyar lira fon yönlendirildiği, bir araştırma görevlisinin hesabından 42.5 milyon lira çıktığı tespit edilmişti.

Üniversiteye giren bu öğrencilerin örgu¨tu¨n u¨niversite imamları tarafından korunduğu ve örgu¨t hiyerarşisi içerisinde ileride tayin edilecek görevler için özel olarak yetiştirildiği vurgulanan iddianamede, "Üniversite sonrası yu¨ksek lisans, doktora, yurt dışı eğitimleri almak için her tu¨rlu¨ hukuk dışı yollar kullanılmıştır. Örgu¨t akademik kadrolara kendi u¨yelerini yerleştirmek için akademik lisans u¨stu¨ eğitim sınavında (ALES) soruları ele geçirerek örgu¨t u¨yelerine sızdırmıştır. Yu¨ksek lisans, doktora ve ALES sınavlarında çaldığı sorular sayesinde u¨niversitelere 2002-2013 yılları arasında 8 bin 500 civarında akademisyen yerleştirildiği tahmin edilmektedir."

ÖSYM verilerine göre 2005'de ALES sınavına 226 bine yakın adayın girdiği, bu adayların %0,1'inin soruları tam ya da 2 eksik ile tamamladığı, 2005 yılında ALES'de tam yapanların sayısı 100 iken, bu rakamın 2009 yılında tam 200 kat arttığı dikkat çekilen iddianamede, 2009 yılında sınava giren 226 bine yakın adayın %9'unun tam puan aldığı, FETÖ/PDY silahlı örgu¨tu¨nu¨n neredeyse bu¨tu¨n sınavlarda hırsızlık yaptığı, 2009 yılında ALES'de yalnızca 2 yanlışı olan aday sayısının 20 bin 290 olduğunun tespit edildiği kaydedildi.

Sanık tüm akademisyenlerin ya meslekten ihraç edildiği ya da açığa alındığı belirtilen iddianamede, şüphelilerin Bank Asya'daki hesap hareketleri, Bylock, 1 dolar, sosyal medya paylaşımları ve WhatsApp yazışmaları delil olarak gösterildi.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Fetö Şüphelisi Akademisyenler Hakim Karşısında - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Malatya'nın Battalgazi ilçesinde 4,3 büyüklüğünde deprem meydana geldi
  00:25 Malatya'nın Battalgazi ilçesinde 4,3 büyüklüğünde deprem meydana geldi

  Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından yapılan açıklamaya göre, Malatya'nın Battalgazi ilçesinde saat 00.09'da 4,3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin derinliği ise 9.28 kilometre olarak ölçüldü.

 • Anayasa Mahkemesi Başkanvekilliği'ne Basri Bağcı seçildi
  00:24 Anayasa Mahkemesi Başkanvekilliği'ne Basri Bağcı seçildi

  Anayasa Mahkemesi Başkanvekilliği'ne Basri Bağcı'nın seçilmesine ilişkin karar, Resmi Gazete'de yayımlandı. Anayasa Mahkemesi Başkanvekilliği'ne seçme kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Anayasa Mahkemesinin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun'un 12. maddesine göre; 16 Nisan'da yapılan seçimde Anayasa Mahkemesi Başkanvekilliği'ne Basri Bağcı seçildi.

 • Turist Rehberliği ve Seyahat Acentaları Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi Görüşmeleri Tamamlandı
  00:16 Turist Rehberliği ve Seyahat Acentaları Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi Görüşmeleri Tamamlandı

  Turist Rehberliği Meslek Kanunu ile Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin tümü üzerindeki görüşmeler tamamlandı. Mesleğe kabul şartları ve seyahat acentelerinin müşteri bilgilerini başka işletmelere göndermesi gibi konular da kanun teklifiyle düzenleniyor.

 • Erzurum Atatürk Üniversitesi Kampüsünde Çıkan Kavgada 4 Kişi Yaralandı, 10 Kişi Gözaltına Alındı
  00:14 Erzurum Atatürk Üniversitesi Kampüsünde Çıkan Kavgada 4 Kişi Yaralandı, 10 Kişi Gözaltına Alındı

  Erzurum Atatürk Üniversitesi kampüsünde iki öğrenci grubu arasında çıkan tartışma kavgaya dönüştü. Çıkan kavgada 4 kişi yaralanırken olayla ilgili olarak 10 kişi gözaltına alındı. İhbar üzerine polis olay yerine geldi ve sağlık ekipleri müdahale için çağrıldı. İl Emniyet Müdürü Kadir Yırtar da olayları inceleyerek soruşturmanın devam ettiğini belirtti.

 • Gebze'de Elektrikli Battaniye Yangını: Yatak Odası Küle Döndü
  00:11 Gebze'de Elektrikli Battaniye Yangını: Yatak Odası Küle Döndü

  Kocaeli'nin Gebze ilçesinde bir binanın 6. katında elektrikli battaniyeden çıkan yangın, yatak odasını kullanılamaz hale getirdi. Bina sakinleri itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı ve herhangi bir yaralanma olmadı. Polis olayla ilgili inceleme başlattı.

 • Ordu'nun Altınordu ilçesinde çıkan yangında 5 kişi dumandan etkilendi
  00:08 Ordu'nun Altınordu ilçesinde çıkan yangında 5 kişi dumandan etkilendi

  Ordu'nun Altınordu ilçesinde bir binanın zemin katında çıkan yangın sonucu, itfaiye ekipleri tarafından söndürülen yangında, üst katlardaki evlerde mahsur kalan 13 kişi kurtarıldı. Kurtarılan vatandaşlardan 5'i dumandan etkilendi ve hastanelere kaldırıldı.

 • Adana'da pikap ile otomobil çarpıştı: 1 kişi ağır yaralandı
  23:59 Adana'da pikap ile otomobil çarpıştı: 1 kişi ağır yaralandı

  Adana'nın Kozan ilçesinde meydana gelen trafik kazasında, Nuh S. yönetimindeki pikap ile Eyüp Ç. idaresindeki otomobil çarpıştı. Kazada otomobil sürücüsü ağır yaralandı ve itfaiye ekipleri tarafından araçtan çıkarıldı. Yaralı, ambulansla Kozan Devlet Hastanesine kaldırıldı.

 • Muğla'nın Datça ilçesinde batma tehlikesi geçiren bottaki 25 düzensiz göçmen kurtarıldı
  23:58 Muğla'nın Datça ilçesinde batma tehlikesi geçiren bottaki 25 düzensiz göçmen kurtarıldı

  Muğla'nın Datça ilçesi açıklarında, batma tehlikesi geçiren bottaki 25 düzensiz göçmen ekiplerce kurtarıldı. Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, lastik botun su alarak batma tehlikesi geçirdiği bilgisi üzerine harekete geçti. Aralarında çocukların da bulunduğu 25 düzensiz göçmen kurtarıldı. Ayrıca, ilçe açıklarında tespit edilen başka bir lastik bot içerisinde ise 34 düzensiz göçmen yakalandı ve İl Göç İdaresi Müdürlüğüne teslim edildi.

 • Ordu'da 3 Katlı Binada Yangın: 13 Kişi Tahliye Edildi
  23:55 Ordu'da 3 Katlı Binada Yangın: 13 Kişi Tahliye Edildi

  Ordu'nun Altınordu ilçesinde bulunan 3 katlı bir binanın zemin katında çıkan yangın sonucunda 13 kişi tahliye edildi. Yangın nedeniyle dumandan etkilenen 5 kişi ise hastaneye kaldırıldı. İtfaiye ekiplerinin müdahalesiyle yangın kontrol altına alındı ve polis ekipleri olayla ilgili inceleme başlattı.


Advertisement