Kadın Sempozyumunda Türk Solu Gerginliği - Son Dakika
Güncel

Kadın Sempozyumunda Türk Solu Gerginliği

Kadın Sempozyumunda Türk Solu Gerginliği

ANTALYA'da, 10 Aralık İnsan Hakları Günü nedeniyle düzenlenen 'Doğa'mızda Kadın Var' konulu sempozyumda oturum başkanlığı yapan yazar Pınar Kür, Türk solu ile yazar- senarist Vedat Türkali'yi eleştirince, salondaki bazı erkekler tepki gösterdi.

10.12.2016 16:21
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

ANTALYA'da, 10 Aralık İnsan Hakları Günü nedeniyle düzenlenen 'Doğa'mızda Kadın Var' konulu sempozyumda oturum başkanlığı yapan yazar Pınar Kür, Türk solu ile yazar- senarist Vedat Türkali'yi eleştirince, salondaki bazı erkekler tepki gösterdi.

Muratpaşa Belediyesi tarafından, 10 Aralık İnsan Hakları Günü nedeniyle, 'Doğa'mızda Kadın Var' konulu mini bir sempozyum düzenledi. Muratpaşa Belediyesi Konferans Salonu'ndaki sempozyuma kadınlar kadar erkekler de ilgi gösterdi. Muratpaşa Belediye Başkanı CHP'li Ümit Uysal ile siyaset bilimci Serdar Taşçı'nın da katıldığı sempozyumda oturum başkanlığını yazar ve akademisyen Pınar Kür yaptı.

Açılış konuşmasını yapan Serdar Taşçı, insan haklarının evrenselleştirilmesi konusunda çok büyük sıkıntılar yaşandığını söyledi. Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ise kadının hep annelik bağlamı üzerinden konuşulduğunu belirterek, toplumda sorunlu olan tüm alanların kadınların üzerine yığıldığını aktardı.

Açılış konuşmalarının ardından Pınar Kür, 'İnsan Hakları'nın Gelişiminde Kadının Liderliği ve Kişisel Deneyimim' konulu konuşma yaptı. Kür, " Türkiye'de kadın olmak gerçekten çok zor. Türkiye'deki tüm atılımlar, gelişmeler kadınlar tarafından yapılıyor. Çünkü onlar ezilmiş durumda ve durumu düzeltmeye çalışıyorlar. Erkekler ise istediklerini yapıyorlar. Ne kıyafetlerine, ne de işlerine karışan var" dedi.

Türk solunda yıllarca, önce insan hakları, sonra kadın haklarının gündeme getirildiğini kaydeden Pınar Kür, "Sanki bunlar ayrı gibi. Kadın hakları insan haklarını yaygınlaştırmak için önemlidir" dedikten sonra, 29 Ağustos tarihinde 97 yaşında yaşamını yitiren yazar, senarist Vedat Türkali'yi eleştirdi. Bu eleştiriye salondaki bazı erkekler tepki gösterdi. Türk solunun kadına böyle bir bakışı olmadığını söyleyen salondaki bazı erkekler, "Sola herkesin saldırdığı bir dönemde üstelik sizin de karikatüre olarak sola vurmanızı tuhaf karşılıyorum. Türk soluna haksızlık ettiğinizi düşünüyorum" dedi.

Konuşmacılar antropolog ve roman yazarı Irmak Zileli, tarihçi Dr. Elif Uluğ ile Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı (TÜSEV) ve TEMA Vakfı Başkanı Deniz Ataç da kadının geçmişten günümüze toplum içerisindeki yerini ele aldı.

- Antalya

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Kadın Sempozyumunda Türk Solu Gerginliği - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  • İletişim Başkanı Fahrettin Altun, teleferik kazasıyla ilgili gelişmeleri takip ediyor
    00:18 İletişim Başkanı Fahrettin Altun, teleferik kazasıyla ilgili gelişmeleri takip ediyor

    İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Antalya Konyaaltı'ndaki teleferik kazasına ilişkin gelişmeleri yakından takip ettiğini ve ilgililerden anlık bilgi aldığını bildirdi. Altun, kaza sonrası mahsur kalan kişilerin tahliyesi için İçişleri Bakanlığı'nın yoğun bir çalışma yürüttüğünü belirtti ve vatandaşları dezenformasyon içeren paylaşımlara itibar etmemeleri konusunda uyardı.


Advertisement