Akşener'den Yanıkömeroğlu'nun istifasıyla ilgili ilk yorum: Partiden en son ayrılacak arkadaşımdı - Son Dakika
Güncel

Akşener'den Yanıkömeroğlu'nun istifasıyla ilgili ilk yorum: Partiden en son ayrılacak arkadaşımdı

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İstanbul Milletvekili Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu'nun İYİ Parti'den istifa etmesiyle ilgili konuştu. Akşener, "Ayşe Sibel Hanım partimizden benim gözümde en son ayrılacak arkadaşım diyebilirdim. Parti kurulurken o dönemin şartlarında gelip bize kurucu oldu. Kararına saygı duyuyorum." dedi.

08.12.2023 15:12  Güncelleme: 15:55
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Trabzon'da ziyaretler gerçekleştirdi. Akşener geçtiğimiz hafta istifa eden İstanbul Milletvekili Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu için "Ayşe Sibel Hanım partimizden benim gözümde en son ayrılacak arkadaşım diyebilirdim" ifadelerini kullandı.

"BİZİ DİĞER PARTİLERDEN AYIRAN NOKTA, SEÇMENİ VELİNİMET SAYMAMIZ"

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, bugün Trabzon İl Başkanlığı'nda konuştu. Akşener, şunları söyledi: "İYİ Parti'nin kuruluş aşamasından itibaren bu ülkedeki sıkışmışlığı, bu ülkedeki iki yumruk arasında sürekli didişen o psikoloji ortadan kaldırmak için yaptığı gayretleri Cenab-ı hak ve milletimiz görecek diye düşünüyorum. Amacımız insanları birbirine kırdırmak, birbirine düşürmek, aidiyetleri üzerinden onlara hakaret etmek, aidiyetleri üzerinden ister siyasi ister mezhepsel hangi aidiyet olursa olsun onları düşman etmek değil, bütün bu insanları bir araya getirip o şehre ortak bir biçimde herkesin fikrini alarak, derdine derman olacağı biz hizmet anlayışını ortaya koymak. Bizim iddiamız bu. İYİ Parti'nin bütün diğer siyasi partilerden bir diğer farkı da şu; biz seçmeni veli nimet sayıyoruz. İYİ Parti'ye oy veren seçmen makbul insan, İYİ Parti oy vermeyen insan makbul olmayan insan gibi bir davranışımız, inancımız yok. Oy veren de oy vermeyen de baş üstünde gezdirilmesi gereken milletimiz velinimettir şiarına uygun olarak davranan bir siyasi partiyiz.

"50 ARTI 1 SİSTEMİ TÜRKİYE'DE KUTUPLAŞTIRMAYI ÇOK DAHA DERİNLEŞTİRDİ"

Eksik oy aldığımız zaman aynı 2023'te 9,68 aldığımız oyla kendimizi sorguladık. Dedik ki, 'Yeteri kadar milletimize ulaşamamışız, kendimizi anlatamamışız.' Biz kendimizi sorgulayarak yeni baştan nasıl ulaşabileceğimizin görüşmelerini yaptık. Sonuç itibarıyla onun üzerinden yol yürümeye karar verdik. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi adı altındaki sistem esasında partili cumhurbaşkanlığı sistemi. Bu sistemin getirdiği yüzde 50 artı 1 sistemi Türkiye'de kutuplaştırmayı çok daha derinleştirdi. Yerel seçimler hepimiz açısından seçmenin derdinin konuşulduğu, seçmenin talepleri üzerinden projeler yapılıp onun yarıştığı, rekabetin tamamen hizmet üzerinden yapıldığı bir seçim dilini bu seçimde biz beraberce başarabilirsek seçmen kazanır. Cumhurbaşkanlığı seçiminde ortaya çıkan 50 artı 1 mecburiyeti yerel seçimlerde olmadığı için bari bu seçimlerde, 'sen şucusun, bucusun' denmeden Trabzon'un derdi nedir, belediye eliyle hangi hizmetler yapılabilirin konuşulduğu bir seçim atmosferine Türkiye'nin ihtiyacı var.

"YEREL SEÇİMLERE HÜR VE MÜSTAKİL GİRECEĞİZ"

Bu seçimde biz kendimizi doğru anlatabilirsek, seçmenimiz Türkiye'de yaşanan bu gri atmosferden kurtulmayı arzu ediyor. Bir üçüncü seçeneğe ihtiyaç var. Genel İdare Kurulumuzun aldığı 14 evet, 35 hayır ile biz yalnız, üçüncü bir yolu oluşturmaya gayret edeceğiz. Hür ve müstakil olarak seçime gireceğiz. Eğer biz kendimizi doğru anlatabilirsek; 30 yıldır aktif politika yapıyorum, ilk defa bir siyasi parti partide GİK üyelerinin birbirlerine argümanlarla hitap ettiği, kavga etmeden, hakaret etmeden argümanlarla birbirini ikna etmeye çalıştığı 9 saatlik bir toplantı yaptık. Demokrasinin tam anlamıyla uygulandığı ve çıkan sonuca da hepimizin uyacağımızı söylediğimiz, genel başkan olarak benim ima bile yapmadığım, arkadaşlarımızın kendi arasında aldığı bir karardı. Bu kararda 'evet' ya da 'hayır' kullanmış arkadaşlarımızın hepsiyle gurur duyuyorum. Türkiye'de bu bir ilktir. Partimiz kurumsallaşma konusunda bizden eski siyasi partiden çok daha fazla demokrasiye inanan, uygulayan ve kurumsallaşma konusunda da daha eski partilere fark atan bir siyasi parti olmuş durumda."

Meral Akşener: 'Genel İdare Kurulumuzun Aldığı 14 Evet, 35 Hayır ile Biz Yalnız, Üçüncü Bir Yolu Oluşturmaya Gayret Edeceğiz'
Akşener - Yanıkömeroğlu

"AYŞE SİBEL HANIM PARTİDEN EN SON AYRILACAK ARKADAŞIMDI"

Akşener açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. İstanbul Milletvekili Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu'nun istifasının sorulması üzerine Akşener şu yanıtı verdi:

"Bizim partimizden ayrılan hatta ayrılırken bana iftira atan, hakaret eden arkadaşlarımız dahil hiç kimsenin aleyhinde ne yorum yaptım ne de onu üzecek, zora sokacak herhangi bir davranışım olmadı. Ayşe Sibel Hanım partimizden benim gözümde en son ayrılacak arkadaşım diyebilirdim. Parti kurulurken o dönemin şartlarında gelip bize kurucu oldu. Kararına saygı duyuyorum. Demokrasi üzerinden bakıldığında Sayın Yanıkömeroğlu alınan karardan hoşlanmayabilir ona da saygı duyuyorum. Kendisine başarılar diliyorum."

Akşener\'den Yanıkömeroğlu\'nun istifasıyla ilgili ilk yorum: Partiden en son ayrılacak arkadaşımdı
Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel Akşener'den Yanıkömeroğlu'nun istifasıyla ilgili ilk yorum: Partiden en son ayrılacak arkadaşımdı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Survivor'da Sema ve Pınar arasındaki kavganın nedeni ortaya çıktı
  01:03 Survivor'da Sema ve Pınar arasındaki kavganın nedeni ortaya çıktı

  Survivor All Star'da Sema Aydemir ile Pınar Saka arasında yaşanan kavganın nedeni ortaya çıktı. Yarışmacı Nagihan, kavgaya ilişkin, Sema ve Pınar arasındaki anlaşmazlığın 2011 yılında dünya şampiyonasında madalya aldıktan sonra bayraklı yarışa çıktıkları süreçten kaynaklandığını ifade etti. Olayın ardından Acun Ilıcalı, kavga eden yarışmacılarla ilgili kararını verip Sema Aydemir'i diskalifiye etti.

 • Sergen Yalçın'dan hakem eleştirisi: Türk futbolu adına yazık
  26 Şub Sergen Yalçın'dan hakem eleştirisi: Türk futbolu adına yazık

  Antalyaspor Teknik Direktörü Sergen Yalçın, 2-1 mağlup oldukları Galatasaray maçının hakemine tepki gösterdi. Kararları eleştiren Yalçın, ''Bu kadar emek, bu kadar mücadele. VAR hakemi ve sahadaki hakem. Yazık. Türk futbolu adına yazık. Masa başında yapmayın bunları. VAR sistemi böyle kullanılacaksa hiç kullanmayın'' dedi.

 • Fenerbahçe'den Galatasaray maçı sonrası zehir zemberek paylaşım
  26 Şub Fenerbahçe'den Galatasaray maçı sonrası zehir zemberek paylaşım

  Fenerbahçe Yönetim Kurulu Üyesi Fethi Pekin, Galatasaray'ın Antalyaspor'u 2-1 yendiği maçın ardından sert bir açıklama yaptı. Pekin'in paylaşımında, ''Tarih boyunca unutulmayacak bir adaletsizlik ve emek hırsızlığı. Tarihe geçecek bir tiyatro'' ifadeleri yer aldı.

 • AK Parti İBB Başkan adayı Murat Kurum mal varlığını paylaştı
  26 Şub AK Parti İBB Başkan adayı Murat Kurum mal varlığını paylaştı

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP'nin yeniden aday gösterdiği Mansur Yavaş'ın, mal varlığını kamuoyuyla paylaşması sonrası AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum da mal varlığını açıkladı. Katıldığı bir canlı yayında konuşan Kurum, ''Ankara'da ve İstanbul'da evimiz var, 1 tane arabamız var, biraz da borcumuz var. Mal varlığımız bu.'' ifadelerini kullandı.

 • Binali Yıldırım'la protokol krizi mi yaşadılar? Murat Kurum, açılış törenindeki görüntülere açıklık getirdi
  26 Şub Binali Yıldırım'la protokol krizi mi yaşadılar? Murat Kurum, açılış törenindeki görüntülere açıklık getirdi

  AK Parti İBB Başkan Adayı Murat Kurum'a katıldığı canlı yayında, Sirkeci-Kazlıçeşme hattının açılış töreninde Binali Yıldırım'la arasında yaşananlar soruldu. Protokol krizi olmadığını söyleyen Kurum, ''Çok samimi bir şekilde Binali Abi'ye dedik ki 'Sayın Başbakanım sayın Cumhurbaşkanımızın yanına geçin, emeğiniz var, orada olmanız yakışır.' dedim. O da nezaket gösterip, ''Murat Bey sen İBB adayısın, sen buraya geç' dedi. O kadar nezaket sahibi bir abimiz. Gülerek bu kriz yaşanır mı?'' ifadelerini kullandı.

 • Aslan sahasında kükredi! Galatasaray, Antalyaspor'u 2-1 yendi
  26 Şub Aslan sahasında kükredi! Galatasaray, Antalyaspor'u 2-1 yendi

  Galatasaray, Süper Lig'in 27. haftasının kapanış maçında sahasında Antalyaspor'u 2-1 mağlup etti.

 • Mustafa Sarıgül, özel jette seyahat ederken ekonomiyi eleştirdi
  26 Şub Mustafa Sarıgül, özel jette seyahat ederken ekonomiyi eleştirdi

  CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül, özel jette seyahat ederken çektiği bir videoyla kredi kartı taksitlerinin kaldırıldığını iddia ederek tepki gösterdi. Sarıgül, ekonomiyi ve yoksulluğu eleştirerek, ''Kredi kartları olmadan yaşamınızı geçindirebiliyor musunuz?'' diye sordu.

 • Hakkari-Van karayolunda minibüsün üzerine çığ düştü: 1 ölü, 12 yaralı
  26 Şub Hakkari-Van karayolunda minibüsün üzerine çığ düştü: 1 ölü, 12 yaralı

  Hakkari-Van kara yolunda bir minibüsün üzerine çığ düştü. Düşen çığın sürüklediği minibüs şarampole yuvarlandı. Çığın altında kalan minibüsteki 1 kadın hayatını kaybederken, 12 kişi ise yaralı olarak kurtarıldı.

 • İmamoğlu'ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ''Beni tehdit etmeye kalkma'' çıkışı
  26 Şub İmamoğlu'ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "Beni tehdit etmeye kalkma" çıkışı

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, bir açılışta yaptığı konuşmadaki ''İnşallah Murat Kurum kardeşimizle birlikte AK Parti yerel yönetimi ile Cumhur İttifakı, Ankara'da el ele verdiğimiz zaman herhangi bir sarkma söz konusu olmayacak ve yola emin adımlarla yürüyeceğiz.'' sözlerine İBB Başkanı İmamoğlu yanıt verdi. İmamoğlu, ''Beni tehdit etmeye kalkma. Bugün yine itiraf etmiş beni engellediğini. 'Murat Kurum gelirse işler aksamaz' diyerek beni engellediğini itiraf etmiş. Bu milleti tehdit etmeyin.'' dedi.


Advertisement