Mesleğinde En İyi Olan Esnafa Ödül - Son Dakika
Güncel

Mesleğinde En İyi Olan Esnafa Ödül

Mesleğinde En İyi Olan Esnafa Ödül

Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında mesleğinde en iyi olan esnaf ve sanatkârlara, Şoförler ve Otomobilciler Odası Salonu'nda plaketleri verildi.

26.09.2013 13:06  Güncelleme: 13:38

Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında mesleğinde en iyi olan esnaf ve sanatkarlara, Şoförler ve Otomobilciler Odası Salonu'nda düzenlenen akşam yemeğinde plaketleri verildi.

Programa, Vali Güngör Azim Tuna, Vali Yardımcısı Cafer Yıldız, İl Genel Meclis Başkanı Ahmet Yapıcı, EESOB Başkanı Ekrem Birsen katıldı. Program, başta Türk Bayrağı olmak üzere Türki Cumhuriyetlerini temsil eden bayrakların seremonisi ve İstiklal Marşının hep bir ağızdan okunmasıyla başladı.

Vali Tuna, programda yaptığı konuşmada, madde ile manayı birleştiren, ruhumuzu değerlerimizin kumaşıyla donatan Ahiliğin, Elini Açık Tut, Kapını Açık Tut, Sofranı Açık Tut diye söylemde bulunduğunu ifade etti. Tuna "Değerler dünyası açısından baktığımızda dayanışmaya dayalı güzel ahlakı, yardımlaşmayı, sevgi, saygı ve hoşgörüyü öne çıkaran aynı temeller üzerinden yükselen bir felsefedir ahilik. ve ahilik bu felsefe üzerine kurulan bir teşkilattır. Öyle bir teşkilat ki Anadolu'nun Türkleşmesinde; Türk kültürü ve medeniyetinin, Türk dili ve edebiyatının gelişmesinde, değerlerimizin yerleşmesi ve korunmasında, Türk sanat ve ticaret ahlakının oluşması ve yaygınlaşmasında çok önemli hizmetler görmüştür. Bu yönüyle ahilik kurumu tamamıyla Türk kültürüne özgüdür. Öyle ki Ahiliğin Türk toplumuna etkilerinin bugün bile devam ettiğini görmek için, Anadolu'da herhangi bir sanat kolunda usta-kalfa-çırak ilişkisine bakmak yeterlidir. Bununla ilgili olarak birçok örnek verilebilir. Günümüzde bu sivil toplum kuruluşunun yerini, esnaf örgütleri ve ticaret odaları almıştır. Hatta bu nezih akşam bile Ahilik kültürünün çok güzel bir örneğidir."

Ahiliğin Eskişehir için ayrı bir önemi daha olduğunu söyleyen Vali Tuna, sözlerine şöyle devam etti:

"Zira Ahilerin teşkilatlandığı ilk illerden biri de Eskişehir'dir. Hem "Türk Dünyası Kültür Başkentliği" hem de "Unesco Somut Olmayan Kültürel Miras Başkentliği" ile çifte başkentlik heyecanını yaşadığımız 2013'te şehrimiz; Ahilik kültürünü geleceğe -hak ettiği değeri vererek- aktarmamız gerekmektedir. Zira ahilik sadece mesleki bir kuruluş değil, aynı zamanda iyi ahlak ve değerlerimizin kurumlaşmış halidir. Sadece mesleki anlamda başarılı bireyler değil, aynı zamanda değerleriyle kuşanmış bir ruh güzelliğine sahip nesiller yetiştirmeyi amaçlamıştır. Milli, manevi ve insani değerlerimizle kuşanmış nesiller için Türk Dünyası Kültür Başkentliği uygulamasını fırsat bilerek değerlerimiz ve ortak kültür mirasımız için üretmeye devam ediyoruz. Bereketli vatan topraklarımızda "Eline, beline, diline sahip ol" diyen Hacı Bektaş Veli; "Şefkat ve merhamette güneş gibi ol." diyen Mevlana'nın çağdaşı ve dostu olan Ahi Evran-ı Veli, kurduğu Ahi ocaklarıyla insanlığı aynı değerler dünyasına davet etmiştir. İnsana, hayata ve iş ahlakına temel kurallar getirirken Anadolu'da diğer gönül erleriyle birlikte birlik ruhunu yeşertmiştir."

Vali Tuna, "Bu gönül sofrasında bize gönül kapılarını açan siz kıymetli ahi kardeşlerime hoş geldiniz diyor, burada sizlerle aynı sofrayı paylaşmaktan büyük memnuniyet duyduğumu ifade etmek istiyorum" diyerek sözlerini noktaladı.

Konuşmaların ardından Baksan Meslek Eğitim ve Öğretim Merkezi oyuncuları tarafından Ahilik tiyatro ile anlatıldı. - ESKİŞEHİR

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Mesleğinde En İyi Olan Esnafa Ödül - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement