İsrail sokaklarında protestolar büyüdü, Netanyahu "İç savaş çıkmamalı" dedi - Son Dakika
Güncel

İsrail sokaklarında protestolar büyüdü, Netanyahu "İç savaş çıkmamalı" dedi

İsrail Başbakanı Netanyahu, hükümet karşıtı gösterilerin yayılması sonrası ilk kez konuşarak "Kardeşler arasında iç savaş çıkmamalıdır. Bölünme zayıflıktır, birlikse zaferin şartıdır." ifadelerini kullandı. Netanyahu ayrıca birçok cephede savaştıklarını belirterek İran'ın da İsrail'i çembere almasını ve nükleer silah elde etmesini engellemeye çalıştıklarını belirtti.

18.06.2024 21:57  Güncelleme: 23:41

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ülkesinde gittikçe büyüyen hükümet karşıtı gösterilerle ilgili ilk kez konuştu. Netanyahu "ülkede iç savaş çıkmaması gerektiğini" belirterek İran'ın adını verip doğuda çembere alınmayı engellemeyi çalıştıklarını söyledi.

"BİRÇOK CEPHEDE SAVAŞIYORUZ"

Gazze'deki çatışmalarda hayatını kaybeden askerleri anma törenine katılan Netanyahu düzenlediği basın toplantısında, hükümet karşıtı gösterilere değindi. "Kardeşler arasında iç savaş çıkmamalıdır. Bölünme zayıflıktır, birlik ise zaferin şartıdır." diyen Netanyahu, "Birçok cephede savaşıyoruz. Güneyde Hamas'ı ortadan kaldırana ve tüm rehineleri geri alana kadar, kuzeyde halkımız evlerine güvenle dönene kadar. Doğuda İran'ın bizi çembere almasını ve nükleer silah elde etmesini engellemek için uğraşıyoruz." ifadelerini kullandı.

Netanyahu'dan protestolara ilk yorum: İç savaş çıkmamalı, İran'ın bizi çembere almasını engellemeye çalışıyoruz

NE OLMUŞTU?

Batı Kudüs'teki İsrail meclisi önünde toplanan binlerce İsrailli, Gazze Şeridi'ndeki İsrailli esirlerin geri getirilmesi için anlaşma yapılması, Netanyahu başbakanlığındaki hükümetin istifası ve erken seçimlere gidilmesi talebiyle bugün bir kez daha gösteri düzenlemişti. İsrailliler dün de İsrail meclisi önünde aynı taleplerle gösteri düzenlemişti.

Netanyahu'dan protestolara ilk yorum: İç savaş çıkmamalı, İran'ın bizi çembere almasını engellemeye çalışıyoruz

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme" gerekçesiyle İsrail'e 7 Ekim 2023'te kapsamlı saldırı düzenledi. İsrail, 7 Ekim'deki saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 15 bin 694'ü çocuk, 10 bin 279'u kadın olmak üzere 37 bin 372 Filistinli öldürüldü, 85 bin 452 kişi yaralandı.

Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor. İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne saldırılarının başladığı 7 Ekim'den bu yana 311'i karadan işgal sürecinde olmak üzere 662 askerinin öldüğünü duyurdu.

Çatışmalara 24 Kasım 2023'te 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan "insani ara"da 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail, binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te 7 Ekim 2023'ten bu yana İsrail askerleri ile Filistin topraklarını gasbeden İsraillilerin saldırılarında 548 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail sokaklarında protestolar büyüdü, Netanyahu "İç savaş çıkmamalı" dedi
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel İsrail sokaklarında protestolar büyüdü, Netanyahu 'İç savaş çıkmamalı' dedi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

    Yorumlar (1)

  • Ahmet eren Kacmaz: GÜNSEMİ OYALAMAK GAZZEYİ UNUTTURUP SULANDIRMA PEŞİNDE İTRAİL MEDYA TAKTİGİ SULANDIRMAK 6 2 Yanıtla

Advertisement