Son dakika İsrail haberleri, İsrail son dakika, son dakika İsrail

Son Dakika İsrail Haberleri

 • İsrail, Hamas'ın elindeki rehinelerin isimlerini talep ediyor
  18:38 İsrail, Hamas'ın elindeki rehinelerin isimlerini talep ediyor

  Hamas temsilcileri ve aracılar Mısır'a ulaştı, İsrail rehinelerin isimlerini talep etti

 • Gazze'deki Balıkçılar İsrail Saldırılarına Rağmen Geçim Mücadelesi Veriyor
  14:49 Gazze'deki Balıkçılar İsrail Saldırılarına Rağmen Geçim Mücadelesi Veriyor

  İsrail'in uzun süredir devam eden saldırıları ve abluka nedeniyle gıda kıtlığıyla karşı karşıya kalan Gazze Şeridi'ndeki balıkçılar, canlarını tehlikeye atarak deniz kıyısına inerek geçim mücadelesi veriyor. İsrail'in sınırlarını altı mil ile sınırladığı balıkçı tekneleri, hedef alınıyor ve balıkçılar silah ve hedef atışlarına maruz kalıyor. Balıkçılar, zorlu koşullar altında az gelir elde etmek için sahilde uzun saatler emek sarf ediyor.

 • SETA Genel Koordinatörü: Antalya Diplomasi Forumu Türkiye'nin diplomatik aktivizminin önemli bir örneği
  02 Mar SETA Genel Koordinatörü: Antalya Diplomasi Forumu Türkiye'nin diplomatik aktivizminin önemli bir örneği

  SETA Genel Koordinatörü Prof. Dr. Burhanettin Duran, Antalya Diplomasi Forumu'nun Türkiye'nin diplomatik aktivizminin önemli bir örneği olduğunu belirtti. Duran, forumun dünyanın çeşitli yerlerinden çok sayıda diplomat, siyasetçi, gazeteci ve akademisyenin katılımıyla gerçekleştiğini vurgulayarak, ADF'nin dünyadaki sorunların çözümü için bir platform olduğunu ifade etti. Ayrıca, Duran Gazze ve İsrail'in katliamları gibi önemli konuların da forumda ele alındığını ve Türkiye'nin bölgede istikrar kurma ve işbirliğini arttırma hedefinin ADF ile desteklendiğini söyledi.

 • Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: Sorun BM'de değil, Batı ülkeleri BM kararlarına uymuyor
  01 Mar Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: Sorun BM'de değil, Batı ülkeleri BM kararlarına uymuyor

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, BM'nin temelinde sorun olmadığını, asıl sorunun Batı ülkelerinin BM kararlarına uymaması olduğunu belirtti. Lavrov, Gazze'de ateşkes kararının da Batılı ülkelerce veto edildiğini söyledi. Lavrov ayrıca, Rusya'nın ABD başkanlık seçimlerine ilişkin beklentilerini ve Gazze'deki durumu değerlendirdi.

 • BM Güvenlik Konseyi İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki saldırıyı görüşmek üzere toplandı
  29 Şub BM Güvenlik Konseyi İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki saldırıyı görüşmek üzere toplandı

  İsrail'in Gazze'de yardım bekleyen sivillere düzenlediği, 112 kişinin yaşamını yitirdiği saldırının ardından, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Cezayir'in talebi üzerine toplanma kararı aldı.

 • İsrail'de ultra-Ortodoks Yahudilerin askerlik muafiyeti tartışması
  28 Şub İsrail'de ultra-Ortodoks Yahudilerin askerlik muafiyeti tartışması

  İsrail'de dini eğitim alan ultra-Ortodoks Yahudilerin askerlik hizmetinden muaf tutulmasına ilişkin tartışmalar, Gazze savaşıyla yeniden alevlendi. Yüksek Mahkeme, ultra-Ortodoksların askerlikten muaf tutulmasının ayrımcılık olduğuna hükmetmişti. Muafiyetin sona ermesiyle tansiyon yükseldi. İsrail polisi, zorunlu askerliği protesto eden ultra-Ortodokslara müdahale etti. Seküler İsrailliler ise dini grupların muafiyetine tepki gösteriyor.

 • Filistin Yönetimi Başbakanı İstifa Etti
  26 Şub Filistin Yönetimi Başbakanı İstifa Etti

  Filistin Yönetimi Başbakanı Muhammed İştiyye, Gazze savaşı ve bölgede tırmanan şiddet nedeniyle istifa ettiğini açıkladı. İştiyye, istifasını Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a sunduğunu belirtti. İstifa talebi, Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılar ve Batı Şeria ile Kudüs'te tırmanan gerilim ışığında yeni siyasi önlemlere ihtiyaç duyulduğunu vurguladı. Abbas'ın İştiyye'nin istifasını kabul edip etmeyeceği henüz bilinmiyor.

 • Tel Aviv'de Netanyahu karşıtı protestoda 21 kişi gözaltına alındı
  25 Şub Tel Aviv'de Netanyahu karşıtı protestoda 21 kişi gözaltına alındı

  İsrail'in başkenti Tel Aviv'de Başbakanı Binyamin Netanyahu aleyhinde düzenlenen protestoda 21 kişi gözaltına alındı. Gösteriler sırasında bir polis, bir göstericiye copla müdahale ettiği için soruşturma başlatıldı. Muhalefet lideri Yair Lapid, polisin göstericilere yönelik şiddetini eleştirerek, protesto hakkının temel bir hak olduğunu ve polisin bu şekilde devam edemeyeceğini belirtti.

Advertisement