Obama'dan Suriye Değerlendirmesi - Son Dakika
Güncel

Obama'dan Suriye Değerlendirmesi

Obama\'dan Suriye Değerlendirmesi

ABD Başkanı Obama, "Muhaliflere desteğimi artıracağımı söyledim, spesifik olarak bunun ne olacağını söylemedim." dedi.

18.06.2013 09:47  Güncelleme: 10:11

- ABD Başkanı Obama:

"(ABD'nin Suriyeli muhalifleri silahlandırma kararı) Muhaliflere desteğimi artıracağımı söyledim, spesifik olarak bunun ne olacağını söylemedim"

"Şu andaki zorluklardan biri, muhalefetteki en etkili savaşçıların ABD'ye karşı pek dostça olmaması ve onları rastgele silahlandırmak, uzun vadede Amerikan çıkarları için iyi bir reçete değil"

Amerikan PBS kanalında Charlie Rose'un sorularını yanıtlayan Obama, Suriye'de rejimin kimyasal silahlar kullanması halinde, buradaki muhasebesinin değişeceğini belirttiğini ve şimdi bunun değiştiğini kaydetti.

Amaçlarının Suriye'de hem siyasi hem de askeri muhalefetin bir araya getirilmesi ve desteklenmesi olduğunu belirten Obama, hala bir tür siyasi çözüm bulunabileceğine yönelik ümidinin bulunduğunu dile getirdi.

Obama, "ABD'nin daha önce ve daha güçlü bir müdahalesinin, Suriye'deki bu trajedilerin yaşanmasını önleyeceğine" dair eleştirilerle ilgili olarak, "Bu düşünce yanlış" dedi. Ortadoğu'da iyice düşünülmeden bir savaşa girmenin sonuçlarının ne olduğunu daha önce gördüklerini söyleyen Obama, insanların olayın içinde olmadan konunun karmaşıklığını anlamasının zor olduğunu ifade etti. Obama, Suriye'de olaylar çıktığında Devlet Başkanı Beşşar Esed ve Suriye ordusunu hızlı ve kesin biçimde yenilgiye uğratacak hazırda bekleyen eğitilmiş bir ordu bulunmadığına işaret etti. Barack Obama, kimyasal silahların yeriyle ilgili doğru bilgiler olmadan acele verilmiş bir kararla rejimi bombalarken tam da istemedikleri şeyin gerçekleşip yanlışlıkla kimyasal silahları vurma tehlikesi bulunduğu gibi riskleri hatırlattı.

Obama, şöyle konuştu:

"Bazıları da Irak dolayısıyla çok korkuyor. Irak'tan ders almamız ve Suriye konusunda hiçbir şey yapmamamız gerektiğini söylüyor. Bu görüşü de reddediyorum. Oraya önemli ilgimiz var, bu sadece insani açıdan bir ilgi değil, İsrail'in komşusu Ürdün ile sınırı paylaşan büyük bir ülkede devam eden bir kaos durumunu kaldıramayız. Suriye'ye dahil olmamız meşru ihtiyaçtan kaynaklanıyor."

Uçuşa yasak bölge

Obama, kendilerini artık harekete geçiren nedenleri "rejimin kimyasal silahları kullanması ve Suriye'de siyasi çözüm olamayacağına yönelik kaygıların varlığı" olarak sıraladı.

Suriye'de amaçlarının Sünni veya Şii gibi mezhepsel taraf seçmek olmadığını, aşırılara karşı modernlik, hoşgörü, temsil hükümeti ve Suriye halkının refah ve istikrarını isteyenlerin yanında olmaya çalıştıklarını kaydeden Obama, Suriye'deki nihai amaçlarının da "istikrarlı, mezhepsel olmayan, barışçıl yollarla halkın ihtiyaçlarına cevap veren bir temsil hükümeti" olduğunu kaydetti.

Obama, şimdi muhalefete yönelik daha iyi bilgilerinin bulunduğunu, kimin ılımlı, kimin El Kaide gibi örgütlere yakın olduğunu daha iyi gördüklerini belirterek, "Ancak şu andaki zorluklardan biri, muhalefetteki en etkili savaşçıların ABD'ye karşı pek dostça olmaması ve onları rastgele silahlandırmak, uzun vadede Amerikan çıkarları için iyi bir reçete değil" dedi.

Obama, Suriyeli muhaliflerin silahlandırılmasına yönelik soru üzerine, "Muhaliflere desteğimi artıracağımı söyledim, spesifik olarak bunların ne olacağını söylemedim" diye konuştu.

Suriye üzerinde uçuşa yasak bölge oluşturulmasına da şüpheli yaklaşan ve bunun sorunu çözmeyebileceğini belirten Obama, "Ölümlerin yüzde 90'ı hava saldırılarında olmadı. Suriye'nin hava operasyonları o kadar iyi değil. Olaylar sahada oluyor" ifadesini kullandı.

Esed'in, İran ve Rusya'nın da desteğinin etkisiyle siyasi dönüşüme girme gereği duymayıp, halkını şiddetle bastırmaya devam ettiğini hatırlatan Obama, bunun da Suriye'deki durumu çözmeyi zorlaştırdığını sözlerine ekledi. - Washington DC

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Obama'dan Suriye Değerlendirmesi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement