Olaylı "Gülsuyu Davası"Nda 2 Tahliye - Son Dakika
Güncel

Olaylı "Gülsuyu Davası"Nda 2 Tahliye

Olaylı "Gülsuyu Davası"Nda 2 Tahliye

Maltepe gülsuyu'nda, 2013 yılı Eylül ayında Hasan Ferit Gedik'in hayatını kaybettiği, çok sayıda kişinin de yaralandığı olaylara ilişkin davanın bugünkü duruşmasında 2 sanık tahliye edildi.

05.10.2015 16:25
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Maltepe gülsuyu'nda, 2013 yılı Eylül ayında Hasan Ferit Gedik'in hayatını kaybettiği, çok sayıda kişinin de yaralandığı olaylara ilişkin davanın bugünkü duruşmasında 2 sanık tahliye edildi.

Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 21. celsesi görülen kapalı duruşmaya 10'u tutuklu 18 sanık ile Hasan Ferit Gedik'in annesi Nuray Meray, kardeşi Eriş Gedik ve tarafların avukatları katıldı.

Dava sürerken, adliye dışında basın açıklaması yapmak isteyen gruptan 2'si kadın 8 kişi gözaltına alındı.

REDDİ HAKİM TALEBİ

Davanın tarafı olmayanların ve izleyicilerin salona alınmadığı, yaklaşık 4,5 saat süren duruşmada yaşananlar tutanaklara yansıdı. Duruşmada söz alan Gedik ailesinin avukatı Ebru Timtik, davanın kapalı celse yapılmasına ilişkin söz alarak, "Bu dava adil bir şekilde yürüyorsa, bırakın gazeteciler ve yazarlar bu davayı izlesin. Bu kadar küfrün ve hakaretin edildiği başka bir dosya yok. Reddi hakim ve reddi heyet talebimizi yineliyoruz" dedi.

DURUŞMADA EDİLEN KÜFÜRLER…

Sanıklardan Şahin Eren söz alarak, "Müşteki Nuray bana küfretti, ben de ona 'Pis kadın' dedim" dedi. Anne Nuray Meray ise sanığa küfretmediğini söylerken, sanıklardan Doğukan Cep, müşteki avukatlarından Günay Dağ'a, "Cübbeli vatan haini dedim ve DHKP-C'ye küfrettim. Ne kadar DHKP-C'li varsa hepsine sinkaflı küfrettim" diye konuştu.

"YETERLİ SALON YOK, MAHKEME HEYETİ VİCDANEN RAHAT"

Mahkeme heyeti, reddi hakim talebinin daha önce reddedildiğini belirterek, duruşma salonunun yetersiz olduğu için duruşmanın kapalı yapılmasıyla ilgili kararlarını zapta geçirdi. Duruşma salonunun küçük olmasına ilişkin yetkili makamlara yazı yazıldığını belirten mahkeme başkanı, "Yeterli salonun bulunmadığı ve tahsis edilemediği yönünde cevaplar verilmiştir. Mahkeme heyeti vicdanen rahattır. Mahkeme heyetinin taraflı olduğu yönündeki talepler sübjektif düşünceler olduğundan ve kişilerin bu düşüncelerini değiştirme imkanı olmadığından, yasalar çerçevesinde görev yapmaya çalışan mahkeme heyetinin reddini gerektirir yasal nedenler bulunmamaktadır" dedi.

YAZAR EMRAH SERBES DURUŞMADAN ÇIKMAK İSTEMEDİ, TARTIŞMA ÇIKTI

Bu sırada, duruşma salonunda yazar Emrah Serbes'in bulunduğu tespit edildi. Müştekilerin yanında oturan Serbes, "Dosyada mağdur veya müşteki olarak yer almıyorum. Ben yazarım. Yazarlar da tarihin tanıklarıdır. Gözlemci sıfatıyla buradayım. Davayı izlemek tarihi sorumluluğumdur" dedi.

Mahkeme heyeti ise duruşmanın kapalı olduğunu ifade ederek, yazar Emrah Serbes'in duruşmadan çıkarılmasına karar verdi. Bunun üzerine Serbes, "Salondan çıkmak istemiyorum. Zorla çıkarsınlar" diye konuştu. Sanıklar duruma tepki gösterdi ve salonda tartışma çıktığı için duruşmaya kısa bir süre ara verildi. Bu sırada yazar Emrah Serbes salondan çıkarıldı.

"EYLEM HAZIRLIĞI OLDUĞUNU MEDYADAN TAKİP ETTİK"

Duruşmada söz alan sanık avukatlarından Ercan Şahinkaya, mahkeme heyeti ve sanık avukatlarının tehdit altında olduğunu savunarak, "Her ne kadar sanıklarla ilgili örgüt yapısından bahsedilse de, sanık avukatları olarak dışarıda profesyonel eğitim almış, gerek İngiltere gerek Almanya tarafından destek almış bir örgütle karşı karşıyayız. Kamuoyunda da yer aldığı üzere, adliyeniz çevresinde bir takım keşiflerin yapıldığı ve eylem hazırlıkları olduğunu medyadan takip ettik. Bu davaya sahip çıkan bir örgütle karşı karşıyayız. Başımıza ne gelir, bilemiyoruz" dedi.

"BEN TEK BAŞIMA GERÇEKLEŞTİRDİM"

Sanıklardan Mert Kazan, Hasan Ferit Gedik'in öldürüldüğü günü anlatarak, "Bu şahıslar toplanmış, yüzlerinde maske, ellerinde silah, 'Uyuşturucuya hayır' yürüyüşü yapıyorlarmış. Bu nasıl yürüyüş? Bunlar insan avına çıkmışlardı. Benim üzerime ateş ettiler, ben de kendimi korumak için ateş ettim. Diğer sanıkların olayla alakası yok, ben tek başıma gerçekleştirdim" dedi.

"SAVCIYI ÖLDÜRDÜKLERİ SU TABANCASI MIYDI?"

Duruşmada söz alan sanıklardan Zafer Turhan, tahliyesini talep ederek, "Kalleşçe şehit edilen polis ve askerlerimizin ailelerine Allah'tan rahmet diliyorum. Çete oluşturmak için atılan iftiraları atanlar masum değildir. Yargılandığımız kapının önüne bile polis kıyafeti giyip gelen kişilerdir. Bir çeteden söz etmek gerekirse, Ataşehir'de Hasan Ferit için öldürülen polise bakın" diye konuştu.

Sanıklardan Şahin Eren de, "Gülsuyu Mahallesi'ne gidin, 100 tane evden silah çıkar. Savcıyı öldürdükleri su tabancası mıydı? Buradaki insanlardan kimse bana emir veremez 'Git şunu vur' diye. Ben öldürsem, söylerdim" şeklinde konuştu.

2 SANIK TAHLİYE EDİLDİ

Duruşma sonunda, mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan Doğukan Çep ve Adem Köşgen'in, üzerlerine atılı suçun mahiyeti, delil durumu ve tutuklu kaldıkları süre dikkate alınarak tahliyelerine karar verdi.

Duruşma salonunda suç içeren söz, davranış ve küfürlerle ilgili gerekli işlemlerin yapılması için, SEGBİS görüntüleri ve zabıtların Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmesine karar veren mahkeme heyeti, eksikliklerin tamamlanması için duruşmayı 21 Aralık günü saat 10.00'a erteledi. - İstanbul

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Olaylı 'Gülsuyu Davası'Nda 2 Tahliye - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Ne diyeceği merak konusuydu! Emre'den Fenerbahçelilerin ettiği küfürlere yanıt
  00:22 Ne diyeceği merak konusuydu! Emre'den Fenerbahçelilerin ettiği küfürlere yanıt

  Ankaragücü Teknik Direktörü Emre Belözoğlu, Ziraat Türkiye Kupası'nda 3-0 kazandıkları Fenerbahçe maçından sonra açıklamalarda bulundu. Fenerbahçe taraftarlarının kendisine yönelik küfürlü tezahürat yapmasına değinen genç antrenör, "Fenerbahçeli Emre'yim ben. İnsanlar da bana bunu hissettirdi. Bunu yaşayacağımı düşünmemiştim. Söyleyecek bir şey yok" dedi.

 • Kupadan elenen İsmail Kartal: Şampiyon olacağız
  00:17 Kupadan elenen İsmail Kartal: Şampiyon olacağız

  Fenerbahçe'nin antrenörü İsmail Kartal, 3-0 yenilerek Ziraat Türkiye Kupası'na veda ettikleri Ankaragücü maçının ardından açıklamalarda bulundu. Takımına güvendiğini belirten Kartal, "Ders çıkardık bugünkü maçtan. Tekrar Fenerbahçe'nin nasıl futbol oynadığını herkese göstereceğiz. Sezon sonunda şampiyon olacağımıza inanıyorum" dedi.

 • Netanyahu'dan Rothschild'in ölümü sonrası ilk sözler
  00:01 Netanyahu'dan Rothschild'in ölümü sonrası ilk sözler

  Yahudi kökenli Rothschild ailesinin 4 kuşak lideri 87 yaşındaki Jacob Rothschild, geçtiğimiz gün hayatını kaybetti. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Rothschild için taziye mesajı yayınlayarak, ''19. yüzyılda Baron Rothschild gelecekteki Yahudi devletinin kuruluşuna vazgeçilmez katkılarda bulundu. 20. ve 21. yüzyılda Lord Jacob Rothschild bu gururlu geleneği sürdürdü.'' dedi.

 • Alparslan Türkeş'in oğlu Kutalmış Türkeş'ten MHP yöneticilerine ağır sözler
  27 Şub Alparslan Türkeş'in oğlu Kutalmış Türkeş'ten MHP yöneticilerine ağır sözler

  Adana Ülkü Ocakları'nın İYİ Parti'nin Adana adayı Ayyüce Türkeş'i ihanetle suçlamasından sonra Alparslan Türkeş'in oğlu Kutalmış Türkeş'ten sert tepki geldi. MHP Genel Başkan Yardımcıları Semih Yalçın ve İzzet Ulvi Yönter'i hedef alan Türkeş, ''Sizlerin Türkeş'in evladı olması imkansız, zira Türkeş o.. çocuk yapmadı hiç! Babalarınızı aramaya devam edin, fazla uzaklara değil sizi kullanan adamlara bakın, mesela domuz suratlı Semihe, mesela Sinan'ın katili çift cinsiyetli İzzetsiz ulviye'ye'' ifadelerini kullandı.

 • Bakışları her şeyi özetliyor! Emre'den Fenerbahçe taraftarlarına olay tepki
  27 Şub Bakışları her şeyi özetliyor! Emre'den Fenerbahçe taraftarlarına olay tepki

  Fenerbahçe taraftarları, 3-0 mağlup oldukları Ankaragücü maçı sonrası Ankaragücü'nün Teknik Direktörü Emre Belözoğlu'na küfürlü tezahüratta bulundu. Belözoğlu ise Fenerbahçeli taraftarlara kafa sallayarak yanıt verdi.

 • Çanakkale sallanmaya devam ediyor: Biga'da bir deprem daha meydana geldi
  27 Şub Çanakkale sallanmaya devam ediyor: Biga'da bir deprem daha meydana geldi

  Çanakkale'nin Biga ilçesinde akşamüstü saatlerinde meydana gelen 4,6 büyüklüğündeki deprem sonrası bu kez de gece saatlerinde 3,8 büyüklüğünde başka bir deprem meydana geldi. Saat 22.52'de meydana gelen deprem, yerin 7,19 kilometre derinliğinde gerçekleşti.

 • TBMM'de olmadığı halde Nureddin Nebati'nin yerine yoklama pusulası verildiği ortaya çıktı, Meclis kapandı
  27 Şub TBMM'de olmadığı halde Nureddin Nebati'nin yerine yoklama pusulası verildiği ortaya çıktı, Meclis kapandı

  AK Parti Mersin Milletvekili Nureddin Nebati'nin Meclis'te olmadığı halde yerine yoklama pusulası verildiği ortaya çıkmasının ardından Meclis Genel Kurulu, yeterli çoğunluk sağlanamadığı için kapatıldı. Meclis Genel Kurulu'nun bir sonraki toplantısı 28 Şubat 2024 tarihinde yapılacak.

 • Batı Şeria'daki en büyük Filistin işletmelerinden olan fabrikada yangın çıktı
  27 Şub Batı Şeria'daki en büyük Filistin işletmelerinden olan fabrikada yangın çıktı

  İsrail işgali altındaki Batı Şeria'da bulunan bir fabrikada büyük bir yangın çıktı. El Halil kentinde bulunan Royal Industrial Trading isimli fabrikada çıkan yangının görüntüleri kameralara yansıdı. El Halil Belediye Başkanı, ekipman ve personel eksikliği nedeniyle yangını kontrol altına alamadıklarını açıklayarak yardım çağrısı yaptı. İtfaiye ekipleri yangını söndürmek için çabalarken, fabrikanın çevresindeki tüm mahalleler boşaltıldı.

 • Fenerbahçe, Ankaragücü'ne yenilerek Ziraat Türkiye Kupası'ndan elendi
  27 Şub Fenerbahçe, Ankaragücü'ne yenilerek Ziraat Türkiye Kupası'ndan elendi

  Fenerbahçe, Ziraat Türkiye Kupası çeyrek finalinde MKE Ankaragücü'ne deplasmanda 3-0 yenilerek kupaya veda etti.


Advertisement