Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Polonya Başbakanı Morawiecki, tanklar konusunda Berlin'in onayı için başvurulacağını söyledi - Son Dakika

Polonya Başbakanı Morawiecki, tanklar konusunda Berlin'in onayı için başvurulacağını söyledi

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Ukrayna'ya Leopard tanklarının gönderilmesi için Almanya'dan izin alınacağını belirterek, "Resmi onay için başvuracağız ancak bu ikincil bir konu. Almanya'dan izin gelmese bile Varşova kendi kararlarını verecek.

Polonya Başbakanı Morawiecki, tanklar konusunda Berlin\'in onayı için başvurulacağını söyledi
23.01.2023 - 13:04,  Güncelleme: 13:08

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Ukrayna'ya Leopard tanklarının gönderilmesi için Almanya'dan izin alınacağını belirterek, "Resmi onay için başvuracağız ancak bu ikincil bir konu. Almanya'dan izin gelmese bile Varşova kendi kararlarını verecek." dedi.

Morawiecki, Polonya'nın Poznan şehrinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Almanya'da 350'den fazla aktif Leopard tankının bulunduğunu, yaklaşık 200 Leopard tankının da depolarda olduğunu söyledi.

Polonya'nın Ukrayna'ya Leopard tankları göndermeye hazır ülkelerle bir koalisyon kuracağını ve iletişim halinde olduklarını vurgulayan Morawiecki, Leopard tanklarının Kiev'e savaşta büyük katkı sağlayacağının altını çizdi.

Morawiecki, Ukrayna'ya Leopard tanklarının gönderilmesi için Almanya'dan izin alınacağını belirterek, "Resmi onay için başvuracağız ancak bu ikincil bir konu. Almanya'dan izin gelmese bile Varşova, kendi kararlarını verecek. Eninde sonunda bu izni alamasak bile biz oluşturulacak küçük koalisyonla birlikte, Almanya bu koalisyonda olmasa bile diğer ülkelerle tanklarımızı Ukrayna'ya teslim edeceğiz." diye konuştu.

Gazetecilerin, Polonya'dan başka hangi ülkelerin Leopard tanklarını Ukrayna'ya göndereceğini sorması üzerine Morawiecki, "Bu tür tanklara sahip tüm ülkelere. Farklı tipte ama çok modern tanklara sahip ortaklarımızla da iletişim kuracağız." dedi.

Morawiecki, Polonya hükümetinin ağır silahların Ukrayna'ya nakledilmesi konusunda "çeşitli ülkelerdeki isteksizlik engelini aşacağına" dair güvence verdi.

Kaynak: AA
YORUMLAR

Son Dakika Güncel Polonya Başbakanı Morawiecki, tanklar konusunda Berlin'in onayı için başvurulacağını söyledi - Son Dakika


Advertisement