Rus anne, beyin ölümü gerçekleşen çocuğunu götürmek istiyor - - Son Dakika
Güncel

Rus anne, beyin ölümü gerçekleşen çocuğunu götürmek istiyor -

Alanya ilçesinde geçtiğimiz günlerde boğulma tehlikesi geçiren 5 yaşındaki Ekaterina Efimenko'nun tedavi gördüğü hastanede beyin ölümünün gerçekleşmesinin ardından başlayan organ bağışı karmaşası sona erdi.

01.07.2014 16:58
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Alanya ilçesinde geçtiğimiz günlerde boğulma tehlikesi geçiren 5 yaşındaki Ekaterina Efimenko'nun tedavi gördüğü hastanede beyin ölümünün gerçekleşmesinin ardından başlayan organ bağışı karmaşası sona erdi.

Alanya Devlet Hastanesi'nde beyin ölümü gerçekleşen Rus kız çocuğunun ülkesine götürülmesi için Rusya Federasyonu Başkonsolosluğu'ndan bir yetkili ile Rusya'dan anestezi uzmanı ve beyin cerrahı Alanya'ya geldi. Yetkililer arasında hastanede gerçekleşen görüşmeye beyin ölümü gerçekleşen Rus kız çocuğun annesi Julia Efimenko da katıldı.

Taraflar arasındaki görüşmelerin ardından Rus anne ve yetkililer açıklama yapmadı. Alanya Devlet Hastanesi Başhekimi İsmail Başaran ise gazetecilere yaptığı açıklamada, gerekli şartların sağlanması halinde çocuğun ülkesine götürülebileceğini kendilerine ilettiklerini söyledi. Ambulans helikopter veya uçakla gerçekleşecek yolculukta hastanın solunumunu sağlayacak, yaşamını idame ettirecek imkanların sağlanmasının gerektiğinin ailesine ve Rus yetkililere anlatıldığını dile getiren Başaran, "Çocuğun ülkesine götürülmesi için gerekli sağlık koşulları Rus yetkililer tarafından sağlanacak. Yoksa burada tam ölüm gerçekleşmediği sürece götürme şansları yok" dedi.

Beyin ölümü gerçekleşen hastada tedavinin sonlandırılabileceğini dile getiren Başaran, kendilerinin hiç bir şekilde hastanın tedavisini sonlandırmadıklarını kaydetti. Normal ölüm oluncaya kadar tedavisine devam edeceklerini dile getiren Başaran, "Üzücü bir durum. Hem Türkiye için hem de anne için. Maalesef gereken her şeyi yapmamıza rağmen hayata tutunduramadık" diye konuştu.

Bir gazetecinin Rusya'da Ekaterina Efimenko olayının farklı boyutlarda ele alındığı sorusu üzerine Başaran, beyin ölümü gerçekleşen kız çocuğundan organ bağışı yapıp yapmayacağını Rus anneye sorduklarını kendisinin de organ bağışı yapmayacağını söylediğini dile getirdi. Bunun üzerine de anneye "Kızımın organlarını bağışlamak istemiyorum" yazılı bir evrak imzalattıklarını ifade eden Başaran, ancak bunun da Rusya'da yanlış anlaşıldığını ifade etti. Rusya'daki haberlerin bilgisizlikten kaynaklandığını vurgulayan Başaran, Türkiye'de organ naklinin yasal zeminde yürütüldüğünü belirtti.

Organ nakillerin yapılmasının pazarda meyve alır gibi "al organı, buna tak, öyle sat" tarzıyla yürümediğini söyleyen Başaran, "Bir hastada beyin ölümü saptanmışsa aileye organ bağışı yapılıp yapılmayacağı sorulur. Aile bunu kabul ederse büyük bir koşuşturma başlar. Dolaysıyla izinsiz, pazardan mal çalmak gibi değildir. Rusya'da nasıl yürüyor bilmiyorum ama sanırım bilgisizlikten veya yeterli bilgi sahibi olmamaktan çıkıyor" dedi.

Olayın geçmişi

Alanya'ya annesi Julia Efimenko ile tatile gelen 5 yaşındaki Ekaterina Efimenko, Mahmutlar Mahallesi'ndeki bir tatil sitesindeki havuzda yaklaşık 20 gün önce boğulma tehlikesi geçirmişti. Site görevlileri tarafından fark edilerek sudan çıkarılan Ekaterina Efimenko, çağırılan ambulansla Alanya Devlet Hastanesi'ne kaldırılmıştı. Duran kalbi hastanede tekrar çalıştırılan çocuğun, 4 gün önce beyin ölümü gerçekleşmişti.

anne beklerken

İsmail Başaran açıklama

Rus anne, beyin ölümü gerçekleşen çocuğunu götürmek istiyor -
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Rus anne, beyin ölümü gerçekleşen çocuğunu götürmek istiyor - - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Kuzey Marmara Otoyolu'nda feci kaza: 1 ölü, 5 yaralı
  07:04 Kuzey Marmara Otoyolu'nda feci kaza: 1 ölü, 5 yaralı

  Kuzey Marmara Otoyolu'nun Kocaeli geçişinde kamyonet ile otomobilin çarpıştığı kazada ilk belirlemelere göre 1 kişi hayatını kaybetti, 5 kişi yaralandı. Kaza sebebiyle otoyolun İstanbul istikametinde trafik tek şeritten sağlanıyor. Jandarma ekipleri tarafından kontrollü geçişler sağlanırken, uzun araç kuyrukları oluştu.

 • Kuzey Marmara Otoyolu'nda kaza: 1 ölü, 5 yaralı
  06:13 Kuzey Marmara Otoyolu'nda kaza: 1 ölü, 5 yaralı

  Kuzey Marmara Otoyolu'nun Kocaeli geçişinde kamyonet ile otomobilin çarpıştığı kazada ilk belirlemelere göre 1 kişi hayatını kaybetti, 5 kişi yaralandı. Kazanın etkisiyle otoyolun İstanbul istikametinde trafik tek şeritten sağlanıyor. Kaza sonucunda uzun araç kuyrukları oluştu.

 • İstanbul'da Bayram Tatili Dönüşünde Trafik Tedbirleri Uygulanıyor
  06:05 İstanbul'da Bayram Tatili Dönüşünde Trafik Tedbirleri Uygulanıyor

  İstanbul'da Ramazan Bayramı tatili dönüşü dolayısıyla trafikteki olası olumsuzlukların önüne geçilmesi amacıyla İçişleri Bakanlığı tarafından açıklanan tedbirler uygulanmaya başlandı. Kamyon, tır, çekici, tanker ve ağır tonajlı araçların şehre girişleri saat 05.00 itibarıyla durduruldu. Ağır tonajlı araçların yarın saat 05.00 itibarıyla yeniden kente giriş yapmalarına izin verilecek.

 • Kahramanmaraş'ta okul bahçesinde çıkan silahlı kavgada 1 kişi öldü, 1 kişi yaralandı
  05:29 Kahramanmaraş'ta okul bahçesinde çıkan silahlı kavgada 1 kişi öldü, 1 kişi yaralandı

  Kahramanmaraş'ın Onikişubat ilçesinde bulunan Ali Sezai Efendi İlkokulu bahçesinde çıkan tartışma silahlı kavgaya dönüştü. Cengiz K, silahla Mehmet Y. ile Özkan Özal'a ateş etti. Olayda Özkan Özal hayatını kaybederken, yaralanan Mehmet Y. hastaneye kaldırıldı. Polis ekipleri, kaçan şüphelinin yakalanması için çalışma başlattı.


Advertisement