Sağda Birlik Çöküyor: Anavatan Artık Özgür - Son Dakika
Güncel

Sağda Birlik Çöküyor: Anavatan Artık Özgür

Sağda Birlik Çöküyor: Anavatan Artık Özgür

Anavatan Kongresi'nin Bitiminde Bir Konuşma Yapan Genel Başkan Erkan Mumcu, Mesut Yılmaz'a Bu Kez 'Bu İnsan' Diye Seslendi, Dünkü Öcalan Benzetmesi Dolayısıyla Özür Diledi.

03.06.2007 18:01

Ankara'da sıcak Pazar gününde siyasetin sıcak merkezlerinden biri yine ASKİ Spor Salonu oldu, Anavatan partisi kongresinin ikinci gününde sağda birlik umutları biraz daha suya düşerken, Genel Başkan Erkan Mumcu, Mesut Yılmaz'a "bu insan" diye seslenip Öcalan benzetmesi nedeniyle ad vermeden özür diledi. Mumcu, sağda birleşmenin gerçekleşmemesi dolayısıyla Ağar ve kendisinin de milletten özür borçlarının bulunduğunu öne sürdü. Erkan Mumcu, "Hiç kimseyi suçlamak niyetinde değilim. Niye oldu ne oldu bunu ben söyleyecek değilim. Bunun kararını tarih verecektir. Millet kendi vicdanında değerlendirecektir. Ama yazık olmuştur. Ama Türkiye için önümüzde duran büyük bir fırsat ne yazık ki kaçırılmıştır" dedi.

Anavatan 9'uncu Olağan Kongresi'nden sonra MKYK seçimi oy verme işlemleri tamamlandıktan sonra bir konuşma yapan Erkan Mumcu sağda birlik konusunda gelinen noktayı saat 16.30 itibarıyla şöyle anlattı:

"Hiç kimseyi suçlamak niyetinde değilim. Niye oldu ne oldu bunu ben söyleyecek değilim. Bunun kararını tarih verecektir. Millet kendi vicdanında değerlendirecektir. Ama yazık olmuştur. Ama Türkiye için önümüzde duran büyük bir fırsat ne yazık ki kaçırılmıştır. Bütünleşmenin gerçekleşmemiş olması için çeşitli mazeretler ileri sürülebilir. Ama bu süreci başlattığı ilan eden iki genel başkan, Sayın Ağar ve benim Türkiye'ye özür borcumuz vardır. Ben kendi adıma iyi niyetim ve fedakarlığım yetmediği için, belki bundan da daha fazla gereken şeyler varken, bunu öngörememiş olduğum için kendi sorumluluğumu kabul ederim ve ülkemden özür dilerim. Hiçbir ittifak görüşmesi, pazarlık vesair, ne ben ne arkadaşlarım tarafından yapılmamıştır."

ANAVATAN ARTIK ÖZGÜR

İçinde yer aldıkları, yer almayı arzu ettikleri bütünleşme sürecine sadakatlerini şu saate kadar gösterdiklerini anlatan Mumcu, "Bize görüşme talepleri olmuştur, ama biz bu sürece sadakatin bir ahlaki görev olduğunu, bu süreç devam ederken bir başka temas ahlaki olmadığı gerekçesiyle reddettik, ama şu andan itibaren Anavatan partisi, müstakil olarak kendisi için ihtimalleri yeniden değerlendirmekte özgürdür" dedi.

Mumcu, sağda birleşme sürecinde yaptıkları fedakarlıklara karşın kendisine bölücü teröristlere yapılmamış hakaretlerin yapıldığını belirtirken bunun için çok üzgün olduğunu bildirdi.

BU İNSAN

Erkan Mumcu, kongrenin ilk gününde sarfettiği, Mesut Yılmaz'ın kamuoyunda Abdullah Öcalan'dan fazla sevilmediği yönündeki sözleri sonrası tartışmalara değindi. Erkan Mumcu, "Öfke içinde söylediğim sözler sırasındaki öfkem doğruydu. Öfkemde haklıydım ama sözlerimde haklı değildim. Bunun için başta hak sahibi olmak üzere, isim vermek istemiyorum çünkü yeni bir tartışma yaratmak istemiyorum. Evet başta bu insan olmak üzere incinen herkesten özür diliyorum" dedi.

ANAVATAN'DA İSTİFALAR GÜN BOYU SÜRDÜ

Bu arada DP-Anavatan birleşmesinin çıkmaza girmesi üzerine Anavatan'da başlayan istifalar öğleden önce başladı. Sağlık eski Bakanı, MKYK üyesi Halil İbrahim Özsoy partisinden istifa etti. Özsoy, istifa dilekçesinde, "Genel Başkan Sayın Erkan Mumcu'nun partide sebep olduğu son olaylar ve söylemleri dolayısıyla Anavatan Partisi MKYK üyeliği ve parti üyeliğinden istifa ediyorum" dedi.Eski Bayındırlık ve İskan Bakanı, Anavatan Partisi Merkez Karar ve Yönetim Kurulu üyesi Cengiz Altınkaya da, istifa kervanına katıldı. Eski Başbakan Mesut Yılmaz'a yakınlığı ile tanınan Cengiz Altınkaya, istifa gerekçesini, "24 yıl boyunca mensubu olmaktan onur duyduğum Anavatan Partisi üyeliğinden, son gelişmeler nedeniyle istifa ediyorum" sözleriyle duyurdu.

Anavatan'da dün Turgut Özal ile birlikte siyasete atılan ve daha sonra Mesut Yılmaz'la ters düşen Lütfullah Kayalar partisiyle yollarını ayırmıştı. Kayalar'ın Yozgat CHP'den seçime girmesi bekleniyor. Mumcu'ya tepki göstererek Anavatan partisinden istifa eden Bitlis Milletvekili Edip Safder Gaydalı'da CHP'ye katılma kararı aldı.

KONGRE SALONUNDA DEKLARASYON DAĞITILDI

Bu arada Kongre'de oylama sürerken geçmişte, Doğru Yol Partisi (DYP) ve Anavatan partisinin (ANAVATAN) birleşmesine ilişkin protokolün delegeler arasında elden ele dolaştığı görüldü. Protokol iki parti lideri Mehmet Ağar ve Erkan Mumcu tarafından 5 Mayıs'ta imzalanmıştı. "Biz, kardeş partiler Doğru Yol Partisi ve Anavatan Partisi Genel Başkanları sıfatıyla milletimize ve ülkemize karşı duyduğumuz sonsuz sevgi, bağlılık ve tarihsel sorumluluk duygularıyla aşağıda ifade edeceğimiz düşüncelerimizi tam bir mutabakat içerisinde partilerimiz yetkili kurullarına sunma irademizi büyük milletimize arz ediyoruz" diye başlayan protokolde, "İrademiz geçmişin yanılgılarına düşmeden, geçmişin kavgalarını bir yana bırakarak çocuklarımızın geleceği için yepyeni bir başlangıç yapmak, diri bir ruhu ortaya koymaktır " denilmişti. (ANKA)

Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel Sağda Birlik Çöküyor: Anavatan Artık Özgür - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement