Şerafettin Elçi Mezarı Başında Anıldı - Son Dakika
Güncel

Şerafettin Elçi Mezarı Başında Anıldı

Şerafettin Elçi Mezarı Başında Anıldı

Devlet eski Bakanı ve Katılımcı Demokrasi Partisi (KADEP) eski Genel Başkanı Şerafettin Elçi, ölümünün 4’üncü yıldönümünde anıldı.

25.12.2016 17:31

Devlet eski Bakanı ve Katılımcı Demokrasi Partisi (KADEP) eski Genel Başkanı Şerafettin Elçi, ölümünün 4'üncü yıldönümünde anıldı.

Kanser hastalığı nedeniyle 2012 yılında hayatını kaybeden Devlet eski Bakanı ve KADEP eski Genel Başkanı Şerafettin Elçi, Şırnak'ın Cizre ilçesinde düzenlenen törenle anıldı. Törene, HDP Milletvekilleri Mehmet Ali Aslan ve Aycan İrmez, AK Parti eski Şırnak Milletvekili Mehmet Emin Dindar, kanaat önderleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Elçi için, önce tarihi Ulucami'de öğlen namazını müteakip mevlit okutuldu. Ardından Asri Mezarlığı'nda bulunan kabri ziyaret edilerek, dualar okundu.

Elçi ailesi adına açıklama yapan Şırnak Baro Başkanı Nuşirevan Elçi, "4 yıl önce onu kaybettiğimizde, 'Zamanla özlem azalır' dediler. Ama Şerafettin Elçi'yi tanıyanlar için özlem ve ardında bıraktığı yürek sızısı her geçen gün artarak çoğalıyor. Yaşar Kemal'in dediği gibi, 'O bir kahramandı' ve kahramanları unutmak mümkün değil. Makama, güce, paraya değil insana ve insanlığa vakfedilmiş bir hayatı kaybettik 4 yıl önce. Sanki onun gidişiyle tüm barış güvercinleri de göç etti bu topraklardan. Her bir yanımızı karanlık ve kaos sardı. Ülkenin en karanlık dönemlerinde umudunu ve barışa olan inancını hiç kaybetmedi. Çevresindekilerin de karamsarlığa kapılmasına, barıştan vazgeçmesine asla izin vermedi. Cezaevine girdi, ölüm tehditleri aldı, haklarından yoksun bırakıldı ama asla mücadelesinden vazgeçmedi. Mücadelenin sertliğine, baskısına, karşısındaki insanların cehaletine o naifliğiyle, bilgeliğiyle ve hoşgörüsüyle cevap verdi. Bu yüzdendir ki siyaseten karşısında olanlar dahi ona saygı duydu. Bugün burada olan sevdiklerine, dostlarına, yoldaşlarına, gelemeyip arayan ve mazeretlerini bildiren herkese Elçi ailesi adına teşekkürlerimi sunuyor, sizlerin huzurunda hatırası önünde eğiliyorum" dedi. - ŞIRNAK

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Şerafettin Elçi Mezarı Başında Anıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement