TL'nin değer kaybı uluslararası basında yankılandı - Son Dakika
Güncel

TL'nin değer kaybı uluslararası basında yankılandı

Dolar, TL karşısında bir gecede yüzde 7'den fazla değer kazanırken 23,20 lira seviyelerine kadar yükseldi. ABD merkezli finans ajansı Bloomberg, kurda yaşanan gelişmelerin perde arkasını kaleme aldı. "Türkiye'nin yeni ekonomi ekibi savunmayı geri çekince TL çakıldı" başlıklı haberde, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in talimatıyla kamu bankalarının döviz satışlarını geçici olarak durdurduğu belirtildi. Bu gelişme sonrası TL'de sert düşüş yaşandığını vurgulandı.

07.06.2023 21:34  Güncelleme: 00:53
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

TL'nin bugün dolar karşısındaki yüzde 7'yi aşan değer kaybı, uluslararası basında da yankılandı. ABD merkezli finans ajansı Bloomberg'de Tuğçe Özsoy, Kerim Karakaya ve Beril Akman imzasıyla yayımlanan " Türkiye'nin yeni ekonomi ekibi savunmayı geri çekince TL çakıldı" başlıklı haberde, bugün döviz kurlarında yaşananlara dair dikkat çekici bilgiler yer aldı.

ŞİMŞEK'TEN BANKALARA TALİMAT

Bloomberg'e bilgi veren kaynaklara göre, Mehmet Şimşek yönetimindeki Hazine ve Maliye Bakanlığı, Merkez Bankası'ndan (TCMB) kamu bankaları üzerinden gerçekleştirilen döviz kurlarına yapılan müdahalelerinin yumuşatılmasını istedi. Kamu bankalarının döviz satışlarını geçici olarak durdurmasıyla TL'de bu sabah sert düşüş görüldü. Bloomberg haberinde bu gelişme, "Yeni ekonomi yönetiminin daha geleneksel ekonomi politikalarına yönelmesinin bir parçası olarak maliyetli müdahale stratejisini terk ettiğinin bir işareti" olarak değerlendirildi. Bir kaynağa göre, TL'deki günlük düşüşün yüzde 6'yı aşması üzerine döviz satışları yoluyla müdahalenin devamına izin verildi.

TL, SEÇİM SONRASI YÜZDE 13'TEN FAZLA DEĞER KAYBETTİ

Dün günü 21,50'den kapatan dolar/TL'de bugün 23,30 ile rekor tazelendi. Euro/TL'de ise bugün 25,01 seviyesi görüldü. Bloomberg'deki haberde, dolar satışları ve döviz talebini azaltmayı amaçlayan bir dizi bankacılık düzenlemesi sayesinde 28 Mayıs'ta yapılan ikinci tur cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar TL'nin nispeten sabit tutulduğu, TL'nin 28 Mayıs'taki seçim sonrasında yüzde 13'ten fazla değer kaybettiği hatırlatıldı.

DOLARDA 25-27 LİRALAR BEKLENİYOR

Haberde ayrıca, yatırımcıların TL'de daha fazla değer kaybı beklediği, opsiyon piyasasında dolar/TL'nin üç ay içinde 25'e ulaşma olasılığının yüzde 80,27'ye ulaşma olasılığının yüzde 60 olarak fiyatlandığı aktarıldı.

TL\'nin değer kaybı uluslararası basında yankılandı

Son Dakika Güncel TL'nin değer kaybı uluslararası basında yankılandı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

    Yorumlar (5)

  • Cüneyt Özturk: Bu daha başlangıç daha kötü günler bekliyorum kusura bakmayın bunu ben istemedim 99 48 Yanıtla
  • haydar topçu: Türklirası kaldırırsın dolar ve euro kullanılsın 90 24 Yanıtla
  • İlker Kavlak: Süleyman Soylu’nun ohhhh ohhhh dediği video geldi aklıma. Burdan o videoyu bütün ak partiye oy veren insanlara gönderiyorum. ohhh ohhh dolar 50 tl olsun ohhhh ohhhh 44 34 Yanıtla
  • murat özdemir: Yallah almanyaya 30 38
  • Eren Aydın: Bakan nebati bundan iyiydi be bu neymiş böyle 6 14 Yanıtla

Advertisement