Trabzon'da, "2. Engelli Kariyer Zirvesi" - Son Dakika
Güncel

Trabzon'da, "2. Engelli Kariyer Zirvesi"

Trabzon\'da, "2. Engelli Kariyer Zirvesi"

Trabzon Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) Müdürü Adnan Zengin, kentte yılın bu dönemine kadar, ilgili kanun gereği engelli personel istihdam etmeyen kurumlara yaklaşık 200 bin lira cezai işlem uygulandığını bildirdi.

08.12.2016 15:33
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Trabzon Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) Müdürü Adnan Zengin, kentte yılın bu dönemine kadar, ilgili kanun gereği engelli personel istihdam etmeyen kurumlara yaklaşık 200 bin lira cezai işlem uygulandığını bildirdi.

İŞKUR İl Müdürlüğü ile Trabzon Büyükşehir Belediyesinin iş birliğinde, Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi'nde düzenlenen, "2. Engelli Kariyer Zirvesi"nde, iş arayan engelliler ile engelli istihdam etmek isteyen iş yeri sahipleri bir araya geldi.

Zengin, programda yaptığı konuşmada, engellilerin başkalarına yük olmadan kendilerine toplumda yer bulmalarının birinci koşulunun istihdam edilmeleri olduğunu belirterek, "Kamu ve özel sektörde işçi olarak işe yerleştirmelerinden sorumlu olan kurum ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğüdür. Bakanlığımız bu bağlamda engelli bireylerin istihdamına yönelik birtakım önlemler almış ve bazı iş yerlerine de yükümlülükler getirmiştir." dedi.

Engellilerin istihdam edilmesine ilişkin kanun hakkında katılımcılara bilgi aktaran Zengin, "Trabzon'da yılın bu dönemine kadar, ilgili kanun gereği engelli personel istihdam etmeyen kurumlara yaklaşık 200 bin lira cezai işlem uygunladı. İlimizde, ilgili kanun dahilinde 2016 yılının ekim ayı itibarıyla özel sektöre ait 25 iş yerindeki 45 açık engelli kontenjanının kapatılması için çalışmalar devam ediyor. Trabzon'da 440'ı erkek olmak üzere 565 engelli birey iş aramaktadır." diye konuştu.

Zengin, Trabzon'da bu yılın ekim ayı sonu itibarıyla 77 engellinin işe yerleştirildiğini vurgulayarak, 2. Engelli Kariyer Zirvesi'nin iş arayan engelliler ile engelli istihdam etmek isteyenleri bir araya getirmesi açısından önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının, engellilerin istihdamını desteklemek amacıyla yürüttüğü proje kapsamında, hibe desteği alan Yeliz Şahin Şen ise katılımcılarla deneyimini paylaştı.

İŞKUR'un desteği ile hayalinin gerçek olduğunu anlatan Şen, "Tüm engelli dostlarımın aynı kulvarda ilerlemesini istiyorum. Ben engelli olmayı seviyorum, lütfen siz de engelinizi sevin. Bizlere sağlanan fırsatlardan yararlanmanızı tavsiye ediyorum." ifadelerini kullandı.

Vali Yücel Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu'nun da katıldığı programda, engelli istihdam eden iş yeri sahiplerine plaket verildi.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Trabzon'da, '2. Engelli Kariyer Zirvesi' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • İstanbul Şişli'deki Zorlu Holding binasına silahlı saldırı
  06:09 İstanbul Şişli'deki Zorlu Holding binasına silahlı saldırı

  İstanbul Şişli'de bulunan Zorlu Holding binasına kişi veya kişiler tarafından silahla ateş açıldı. Kurşunlar binanın camlarına isabet ederken içeride kimsenin olmaması olası bir faciayı önledi. Polis ekipleri saldırıyı gerçekleştiren kişi veya kişileri arama çalışmalarını sürdürüyor.

 • İzmir'de bir tekstil atölyesinde çıkan yangın bitişik binaya sıçradı
  06:06 İzmir'de bir tekstil atölyesinde çıkan yangın bitişik binaya sıçradı

  İzmir'in Konak ilçesinde bulunan bir tekstil atölyesinde çıkan yangın, bitişikteki binaya da sıçradı. Yangın, itfaiye ekiplerince söndürüldü ancak tekstil atölyesi kullanılamaz hale geldi ve binada hasar oluştu. Yangının çıkış sebebi henüz belirlenemedi ve soruşturma başlatıldı.

 • İzmir Konak'ta çıkan yangın itfaiye ekiplerince söndürüldü
  05:28 İzmir Konak'ta çıkan yangın itfaiye ekiplerince söndürüldü

  İzmir'in Konak ilçesinde bulunan bir tekstil atölyesinde çıkan yangın, itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü. Yangın, tekstil malzemelerinin tutuşmasıyla büyüyerek bitişiğindeki binaya da sıçradı. İhbar üzerine olay yerine sağlık, polis ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Yaklaşık 2 saat süren yoğun çalışmalar sonucunda yangın kontrol altına alındı. Yangın sonucunda tekstil atölyesi kullanılamaz hale gelirken, binada da hasar meydana geldi.

 • Fatih'te Psikolojik Sorunları Olan Kişi Üst Komşusunun Kapısını Kırmaya Çalıştı ve Ateşe Verdi
  04:52 Fatih'te Psikolojik Sorunları Olan Kişi Üst Komşusunun Kapısını Kırmaya Çalıştı ve Ateşe Verdi

  Fatih'te yaşanan olayda, psikolojik sorunları olan bir kişi, üst komşusunun çıkardığı sesten rahatsız olduğu için balyoz ve matkapla kapıyı kırmaya çalıştı. Başarılı olamayınca da kapıyı ateşe verdi. Polis, itfaiye ve özel harekat polisleri olaya müdahale ederek saldırganı etkisiz hale getirdi. Olay anı cep telefonu kamerasıyla kaydedildi.

 • Aksaray'da tıra çarpan otobüs kaza yaptı, 8 kişi yaralandı
  04:42 Aksaray'da tıra çarpan otobüs kaza yaptı, 8 kişi yaralandı

  Aksaray'da bir otomobilin aniden önüne geçmesi sonucu fren yapan bir tıra, arkadan gelen yolcu otobüsü çarptı. Çarpmanın etkisiyle otobüs kontrolden çıkarak bir fabrikanın bahçe duvarına çarptı. Kazada otobüs sürücüsü ve 7 yolcu olmak üzere toplam 8 kişi yaralandı. Yaralılar hastaneye kaldırılırken, tır ve otomobil sürücüsü gözaltına alındı. Kazayla ilgili tahkikat başlatıldı.

 • Esenler'de silahla havaya ateş eden şahıslar gözaltına alındı
  03:45 Esenler'de silahla havaya ateş eden şahıslar gözaltına alındı

  Esenler'de araç içerisinden silahla havaya ateş ettikleri anı sosyal medyada paylaşan iki şahıs, İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alındı. Gözaltına alınan şahıslar adli makamlara sevk edilecek.


Advertisement