36. İzmir Uluslararası Tiyatro Günleri - Son Dakika

36. İzmir Uluslararası Tiyatro Günleri

27.03.2018 16:58
36. İzmir Uluslararası Tiyatro Günleri, System.String[]

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından düzenlenen 36. İzmir Uluslararası Tiyatro Günleri başladı.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından düzenlenen 36. İzmir Uluslararası Tiyatro Günleri başladı.

DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Özdemir Nutku Sahnesi'ndeki törende konuşan Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Başkanı Prof. Dr. Semih Çelenk, bu yıl "Tiyatro Coşkusu Otuzaltı Yaşında" sloganıyla yaptıkları 36. İzmir Uluslararası Tiyatro Günlerini tiyatroseverlere sunmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Çelenk, tiyatronun sadece sahnede kurmaca bir dünya sunan dürüst bir sanat olduğunu dile getirerek "Tiyatro kendimizle ve benzerlerimizle yüzleştiğimiz bir alandır. Bugüne kadar yüz binlerce yazar, yönetmen, gerçek hayattan alınmış ya da kurmaca bir hikayeyi kanlı ve canlı hale getirip bize sundu. Binlerce yıl önce ortaya çıkan bu dramatik sanat, önce bir yamacın kıyısında, sonra bir yükseltinin üzerinde, sonra bir sahnede, beyaz perdede ve ekranda var oldu ve var olmayı sürdürüyor." dedi.

Tiyatronun seyircisiyle var olduğunu vurgulayan Çelenk, "Hikayelerimizi anlatacak biri varsa oyuna dönüşür, hikaye ise dinleyene güç verir. Onları bir çatışma içine sokar, hayatın başka bir boyutta anlaşılmasını sağlar." ifadelerini kullandı.

DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Hacı Yakup Öztuna da 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü nedeniyle her yıl düzenledikleri İzmir Uluslararası Tiyatro Günlerinin artık önemli bir gelenek olduğunu belirterek, "Fakültemiz ve İzmir bu etkinlikler süresince sanatla dolu bir ortam yaşayacak. 36'ncısını düzenlediğimiz İzmir Uluslararası Tiyatro Günleri dolayısıyla 27 Mart-10 Nisan tarihlerinde kentin tüm tiyatro sahnelerinde, cadde ve sokaklarında birbirinden renkli gösteriler yer alacak." diye konuştu.

Konuşmaların ardından Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü tarafından "Muhsin Ertuğrul Tiyatro Emek Ödülü" emektar kostüm tasarımcısı Sevgi Türkay'a takdim edildi.

Tören, 36. Suat Taşer Kısa Oyun Yarışması'nda dereceye girenlere ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.

Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat 36. İzmir Uluslararası Tiyatro Günleri - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

NASA, Türkiye'deki kuraklıkla ilgili harita yayınladı: Sadece barajlar değil yer altı suları da kritik seviyede "Daha önce F.Bahçeliydi" diyen baba Kahveci'den transfer sözleri: İrfan Can G.Saray'ı istiyor Zorunlu Deprem Sigortası'nda değişiklik Resmi Gazete'de! Azami teminat tutarı 268 bin liraya yükseltildi Hastanede korona tedavisi gören Okan Karacan, nefes almanın öneminden bahsederken gözyaşlarına boğuldu Katliam gibi kazada uzman çavuş, eşi ve minik oğulları yaşamını yitirdi Vakalar düşünce normalleşme gündeme geldi! Tedbirlerin mart ayında esnetilmesi bekleniyor 5 ilde yasa dışı bahis operasyonu: 3 valiz dolusu para ve 3 milyon değerinde altın ele geçirildi Temsilci atamayan Twitter'ın Türkiye'den reklam alması durduruldu