Aıds'te Erken Tedavi Yaşam Süresini Uzatıyor - Son Dakika

Aıds'te Erken Tedavi Yaşam Süresini Uzatıyor

18.07.2011 15:00
Aıds'te Erken Tedavi Yaşam Süresini Uzatıyor, System.String[]

Afrika'da tedavi gören HIV pozitiflerin yaşam süresinin normale yakın olduğu belirlendi.

Afrika'da tedavi gören HIV pozitiflerin yaşam süresinin normale yakın olduğu belirlendi.

British Columbia ve Ottawa üniversitelerinden bilim adamlarının yaptığı kapsamlı araştırma, virüsün kapılmasından sonra hemen başlanan tedavinin yaşam süresini büyük ölçüde uzattığını gösterdi.

Bilim adamları ayrıca, tedavi gören kadınların ömrünün, erkeklerinkinden daha uzun olduğunu belirtti.

Roma'da dün başlayan ve AIDS konusundaki gelişmelerin ele alındığı konferansa katılan Ottawa Üniversitesinden Edward Mills, bu sonuçların kaynakların sınırlı olduğu bölgelerde hastalığın "ölüm cezası" olarak kabul edilmemesi gerektiğini gösterdiğini söyledi.

Uganda'da yapılmış olsa da araştırmanın, tedavi imkanın bulunduğu diğer Afrika ülkelerindeki durumu da yansıttığı vurgulandı.

2000-2009'da tedaviye başlayan 22 bin 315 kişinin sağlık durumunu inceleyen bilim adamları, 20 yaşındaki erkeklerin 19, kadınların 30, 6, 35 yaşındaki erkeklerin 22, kadınların 32, 5 yıl daha yaşayabildiğine dikkati çekti.

Erkeklerin ömrünün daha kısa olmasının sebebi ise genellikle tedaviye daha geç başlamaları olarak açıklandı.

Bağışıklık hücreleri CD4 sayısıyla ölüm oranı arasında bağlantı olduğunu da belirten araştırmacılar, daha erken tedaviye başlayanlar ve CD4 sayısı daha fazla olanların ömrünün de nispeten uzun olduğunu ifade etti.

Bilim adamlarından Jean Nachega, yaşam süresinin uzunluğunun, uluslararası toplumun ve hükümetlerin ilaçların dağıtılmasını sürekli desteklemesine bağlı olduğunu vurguladı.

Öte yandan Afrika'da yapılan 2 farklı araştırma, eşcinsel erkeklerde virüsün yayılmasını önlemeye yardımcı olduğu bilinen bir ilaç tedavisinin, heteroseksüel erkek ve kadınlarda da etkili olabileceğini gösterdi.

Başka araştırmaların sonuçlarının da konferansta sunulması bekleniyor. - ROMA

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Aıds'te Erken Tedavi Yaşam Süresini Uzatıyor - Son Dakika


Son Dakika

Beşiktaş'a döneceği konuşulan Tosic, Guangzhou ile yollarını ayırdı Günlerdir kayıp olarak aranan sosyal medya fenomeni Alexis Sharkey, çırılçıplak halde ölü bulundu Oyuncu Melis Birkan'ın yeni mesleği şaşırttı! Hobisi işi oldu ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi, karantina süresini 7 ila 10 gün olarak güncelledi Goller yağmur gibi geliyor! Başakşehir muhteşem bir golle skoru 3-2 yaptı Yağmur Aşık'ın Emre Aşık için tuttuğu iddia edilen kiralık katil: Benden hamile kaldı İran'ın "nükleer faaliyetlerini hızlandıracak" yasa tasarısı hükümetin itirazlarına rağmen onaylandı Saadet Partisi'nden asgari ücret zammı önerisi: Hedef 8 bin 85 lira olmalı