Son dakika Ottawa haberleri, Ottawa son dakika, son dakika Ottawa

Son Dakika Ottawa Haberleri

 • Kanada Başbakanı Trudeau, Ürdün Kralı Abdullah ile görüştü
  15 Şub Kanada Başbakanı Trudeau, Ürdün Kralı Abdullah ile görüştü

  Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Ürdün Kralı 2. Abdullah ile Ottawa'da bir araya geldi. Görüşmede, İsrail'in Refah'ta planladığı saldırılar ve bu saldırıların bölgeye sığınan sivillere etkileri ele alındı. İki lider, bölgede kalıcı ateşkesin sağlanması ve Kudüs ile diğer kutsal mekanların statükonun korunması gerektiğini vurguladı. Trudeau, İsrailli esirlerin serbest bırakılması, Filistinli sivillerin korunması ve Gazze'ye insani yardımın sürdürülmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca, Trudeau, Müslüman karşıtlığı, antisemitizm ve Arap karşıtlığındaki artışı kınadı ve iki devletli çözüm için çabaların yeniden başlatılması gerektiğini ifade etti.

 • Kanada, yabancılara konut satışı yasağını 2027'ye kadar uzattı
  04 Şub Kanada, yabancılara konut satışı yasağını 2027'ye kadar uzattı

  Kanada, vatandaşlarının yaşadığı ev bulma sorunu nedeniyle 1 Ocak 2025'te sona erecek olan yabancılara konut satışı yasağını 1 Ocak 2027'ye kadar uzattı.

 • Manisa FK'da oyuncu değişiklikleri
  01 Şub Manisa FK'da oyuncu değişiklikleri

  Manisa Futbol Kulübü, Ballou Tabla'nın ayrılığını duyururken, Meriton Korenica ve Mamadou Cissokho'nun ise kiralık olarak gönderildiğini açıkladı. Tabla, Atletico Ottawa'ya transfer olurken, Korenica FC Ballkani'ye ve Cissokho da FC Liria'ya gitti.

 • Manisa FK, Tabla'yı Atletico Ottawa'ya transfer etti
  31 Oca Manisa FK, Tabla'yı Atletico Ottawa'ya transfer etti

  Manisa FK, Trendyol 1. Lig ekiplerinden Tabla'nın Kanada ekibi Atletico Ottawa'ya transferi konusunda anlaşmaya varıldığını duyurdu. Ayrıca Korenica ve Cissokho'nun da Kosova takımlarına kiralık olarak ayrıldığı belirtildi.

 • Kanada Başbakanı Trudeau'nun Jamaika seyahatinde uçağı arızalandı
  07 Oca Kanada Başbakanı Trudeau'nun Jamaika seyahatinde uçağı arızalandı

  Kanada Başbakanı Justin Trudeau'nun Jamaika'ya yaptığı tatil seyahatinde kullandığı uçağın arızalandığı ortaya çıktı. Arızanın tespit edilmesinin ardından Kanada Silahlı Kuvvetleri tarafından ikinci bir uçak gönderildi. Trudeau, arızanın giderilmesiyle ülkesine döndü.

 • Bakan Fidan: AB'nin Türkiye için gerekli iradeyi sergilemesi gerekmektedir
  21 Ara Bakan Fidan: AB'nin Türkiye için gerekli iradeyi sergilemesi gerekmektedir

  Bakan Fidan: AB'nin Türkiye için gerekli iradeyi sergilemesi gerekmektedirDIŞİŞLERİ Bakanı Hakan Fidan, Avrupa Birliği (AB) ile bütünleşme sürecini ilerletme konusunda kararlı olduklarını söyleyerek, "Ancak bunun için AB'nin de gerekli iradeyi sergilemesi gerekmektedir.

 • Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Kanada'da görüşmelerde bulundu
  09 Ara Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Kanada'da görüşmelerde bulundu

  Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Ligi adına uluslararası girişimlerde bulunan Temas Grubu üyesi dışişleri bakanlarıyla birlikte Kanada Başbakanı Justin Trudeau ve Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly ile görüşme gerçekleştirdi.

 • Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, ABD'deki temaslarının ardından Kanada'ya geldi
  09 Ara Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, ABD'deki temaslarının ardından Kanada'ya geldi

  Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Ligi Temas Grubu üyeleriyle birlikte ABD'deki temaslarının ardından Kanada'ya geldi. Gazze'deki savaşın durdurulması ve kalıcı barışın sağlanması için uluslararası girişimlerde bulunmak üzere Kanada Başbakanı Justin Trudeau ve Dışişleri Bakanı Melanie Joly ile ayrı ayrı görüşmeler yapması bekleniyor.

 • Trudeau, Hindistan'ın suikast planlamasına dahil olduğunu söyledi
  30 Kas Trudeau, Hindistan'ın suikast planlamasına dahil olduğunu söyledi

  Kanada Başbakanı Justin Trudeau, ABD'de Halistan Kurtuluş Gücü (KLF) yanlısı 'Adalet için Sihler (SJF)' hareketi lideri Gurpatwant Singh Pannun'a yönelik suikast planlamasında Hindistan hükümetinin dahli olduğu suçlamasının, bu yöndeki kendi çekincelerini desteklediğini ve Yeni Delhi'nin bu suçlamaları ciddiye alması gerektiğini söyledi.

 • Kanada'da Filistin'e Destek Gösterisi
  26 Kas Kanada'da Filistin'e Destek Gösterisi

  Ottawa'da binlerce kişi Parlamento binası önünde Filistin'e destek gösterisi düzenledi. Gösteride kalıcı ateşkes talep edildi ve Filistin'in bağımsızlığı için sloganlar atıldı.

 • Hindistan, Kanada vatandaşlarına yeniden e-vize vermeye başladı
  22 Kas Hindistan, Kanada vatandaşlarına yeniden e-vize vermeye başladı

  Hindistan, ayrılıkçı Sih örgütü Halistan Kurtuluş Gücü'nün (KLF) yöneticisi Hardeep Singh Nijjar'ın öldürülmesinin ardından vize kısıtlaması getirdiği Kanada vatandaşlarına yeniden elektronik vize (e-vize) vermeye başladı. Hindistan, Kanada ile gerilimi düşürmeye yönelik bir adım daha attı. Buna göre, isminin açıklanmasını istemeyen hükümet yetkilisi, 21 Eylül'de getirilen Kanadalılara vize kısıtlamasının kaldırılarak e-vize verilmeye başlandığını söyledi.

 • Kanada Başbakanı Trudeau, İsrail'e itidal çağrısında bulundu
  15 Kas Kanada Başbakanı Trudeau, İsrail'e itidal çağrısında bulundu

  Kanada Başbakanı Justin Trudeau, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını kınayarak, kadınların, çocukların ve bebeklerin öldürülmesine son verilmesi gerektiğini söyledi. Trudeau ayrıca, bölgedeki tüm esirlerin serbest bırakılması çağrısında bulundu.

 • Kara Mayınlarının Yasaklanması için Uluslararası Kampanya Raporu
  14 Kas Kara Mayınlarının Yasaklanması için Uluslararası Kampanya Raporu

  Ulusal Kampanya (ICBL), 2023 Kara Mayını Takip Raporu'nu yayımlayarak kara mayınlarının yasaklanması için uluslararası bir kampanya başlattı. Rapor, anti personel mayınlarının neden olduğu can kayıplarının arttığını gösterdi ve en yüksek can kaybının Suriye ve Ukrayna'da olduğunu ortaya koydu. Ayrıca, Ottawa Anlaşması'na uymayan ülkeler ve anti personel mayınların temizlenmesi konusunda ilerleme kaydeden ülkeler de raporda yer aldı.

 • MULTİMEDYALI - Kanadalı yazar Engler, İsrail'in Batı'nın desteğiyle Filistinlileri katlettiğini söyledi
  06 Kas MULTİMEDYALI - Kanadalı yazar Engler, İsrail'in Batı'nın desteğiyle Filistinlileri katlettiğini söyledi

  Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly'yi katıldığı bir etkinlikte Kanada'nın İsrail'e desteği nedeniyle protesto eden Kanadalı aktivist ve yazar Yves Engler, Batı'nın Gazze'de soykırıma açıkça izin verdiğini söyledi.

 • Hindistan, Air India uçuşlarında güvenlik tedbirlerinin artırılmasını istedi
  06 Kas Hindistan, Air India uçuşlarında güvenlik tedbirlerinin artırılmasını istedi

  Hindistan'ın Ottawa'daki diplomatik temsilcisi, Air India uçuşlarına yönelik tehdidin ele alınması ve güvenlik tedbirlerinin artırılması çağrısında bulundu.

 • Çin Savunma Bakanlığı: Kanada'nın eylemi Çin'in egemenliğini tehlikeye attı
  05 Kas Çin Savunma Bakanlığı: Kanada'nın eylemi Çin'in egemenliğini tehlikeye attı

  Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Zhang Xiaogang, Güney Çin Denizi'nde Kanada askeri helikopteri ile karşı karşıya gelen Çin ordusunun aldığı önlemlerin profesyonel ve standart olduğunu belirtti. Zhang, Kanada'nın hareketinin Çin'in iç hukuku ile ilgili uluslararası yasaları ihlal ettiğini ve Çin'in egemenliği ve güvenliğini tehlikeye attığını ifade etti. Çin ordusu, ulusal egemenliğini, güvenliğini ve denizcilik hak ve çıkarlarını kararlılıkla savunmaya hazır olduğunu vurguladı.

 • Ölümüyle yasa boğan Matthew Perry'nin 5 gün önceki fotoğrafı hayranlarını kahretti
  29 Eki Ölümüyle yasa boğan Matthew Perry'nin 5 gün önceki fotoğrafı hayranlarını kahretti

  Ünlü dizi Friends'in sevilen karakteri Chandler Bing'i canlandıran Matthew Perry, 54 yaşında yaşamını yitirdi. Perry'nin boğularak öldüğü jakuziden 5 gün önce verdiği poz ve düştüğü not hayranlarını üzdü.

 • Friends Dizisinin Yıldızı Matthew Perry Hayatını Kaybetti
  29 Eki Friends Dizisinin Yıldızı Matthew Perry Hayatını Kaybetti

  Ünlü Amerikan televizyon dizisi Friends’te canlandırdığı Chandler Bing karakteriyle bilinen Matthew Perry, 54 yaşında hayatını kaybetti. Perry, Los Angeles’taki evinde ölü bulundu. Friends dizisi 2004 yılına kadar sürdü ve final bölümü 2000’lerin en çok izlenen TV dizisi bölümü olarak kayıtlara geçti. Perry'nin ölüm haberini ilk duyuran LA Times ve TMZ, aktörün evindeki küvette tepkisiz halde bulunduğunu söyledi. Perry'nin ölümü sonrası Kanada Başbakanı Justin Trudeau sosyal medya hesabında duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Perry, ağrı kesici ve alkol bağımlılığı ile mücadele etmişti.

 • Kanada Başbakanı Trudeau, Gazze'deki hastane saldırısının sorumlusunu isimlendirmeye hazır değil
  20 Eki Kanada Başbakanı Trudeau, Gazze'deki hastane saldırısının sorumlusunu isimlendirmeye hazır değil

  Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Gazze'deki el-Ehli Baptist Hastanesi saldırısının sorumlusunu isimlendirmeye hazır olmadıklarını belirtti. Trudeau, tüm kanıtların ortaya çıkmadığını ve müttefikleriyle birlikte çalışarak kesin sonuca varacaklarını söyledi. Kanada'da İsrail-Filistin çatışmasından etkilenen birçok kişi olduğunu ve saldırının sorumlusunu adlandırmadan önce dikkatlice incelemek istediklerini ifade etti.

 • Kanada Başbakanı Justin Trudeau, İsrail'in Gazze'deki hastane saldırısını kınadı
  17 Eki Kanada Başbakanı Justin Trudeau, İsrail'in Gazze'deki hastane saldırısını kınadı

  Kanada Başbakanı Justin Trudeau, İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki Baptist Hastanesi'ne düzenlediği saldırıyı kınayarak, 'Savaşlarla ilgili kurallar vardır ve hastaneyi vurmak kabul edilemez' dedi. Trudeau, saldırının korkunç ve kesinlikle kabul edilemez olduğunu vurguladı ve uluslararası hukuka saygı duyulması gerektiğini belirtti.

 • Kanada Parlamentosunda Nazi Skandalı Sonrası Yeni Parlamento Başkanı Seçildi
  03 Eki Kanada Parlamentosunda Nazi Skandalı Sonrası Yeni Parlamento Başkanı Seçildi

  Kanada Parlamentosu'ndaki Nazi skandalı sonucunda istifa eden Parlamento Başkanı Anthony Rota'nın yerine Greg Fergus seçildi. Fergus, Kanada'nın ilk siyahi Parlamento Başkanı oldu. Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Fergus'un seçilmesinin tüm Kanadalılar için ilham verici olduğunu belirtti.

 • Hindistan, Kanada'dan diplomatlarını geri çekmesini istedi
  03 Eki Hindistan, Kanada'dan diplomatlarını geri çekmesini istedi

  Hindistan, ayrılıkçı Sih örgütü Halistan Kurtuluş Gücü (KLF) lideri Hardeep Singh Nijjar'ın cinayetinin ardından iki ülke arasında başlayan diplomatik kriz kapsamında Kanada'dan yaklaşık 40 diplomatını geri çekmesini istediği iddia edildi.

 • Kanada'da Bozayı Saldırısında 2 Kişi Hayatını Kaybetti
  01 Eki Kanada'da Bozayı Saldırısında 2 Kişi Hayatını Kaybetti

  Kanada'nın Alberta eyaletinde bulunan Banff Ulusal Parkı'nda meydana gelen bozayı saldırısında 2 kişi hayatını kaybetti. Kanada Parklar Ajansı, olayın ardından müdahale ekibinin bölgeye ulaşmak için gece boyunca kara yoluyla seyahat ettiğini ve sabahın erken saatlerinde olay yerine vardığını açıkladı. Ayı saldırısına uğrayan kişilerin cansız bedenine ulaşıldığı ve saldırgan ayının ötenazi yapıldığı belirtildi. Saldırının olduğu bölge ve çevresi ziyarete kapatıldı.

 • Kanada'da Nazi üyesini kahraman ilan eden Parlamento Başkanı istifa etti
  26 Eyl Kanada'da Nazi üyesini kahraman ilan eden Parlamento Başkanı istifa etti

  Kanada Parlamento Başkanı Anthony Rota, geçtiğimiz cuma günü Nazi birliğinde savaşmış Ukraynalı Yaroslav Hunka'yı bir kahraman olarak tanıttı. Ancak bu skandal tepkilere yol açtı ve Rota istifa etmek zorunda kaldı.

 • Lunaparkta arızalanan kamikazede yolcular dakikalarca baş aşağı asılı kaldı
  25 Eyl Lunaparkta arızalanan kamikazede yolcular dakikalarca baş aşağı asılı kaldı

  Kanada'da bir lunaparktaki kamikaze arızalanınca yolcular korku dolu anlar yaşadı. Metrelerce yükseklikte baş aşağı asılı kalan yolcular 30 dakika sonra kurtarıldı.

 • Lunaparkta kamikaze arızası! Yolcular baş aşağı asılı kaldı
  25 Eyl Lunaparkta kamikaze arızası! Yolcular baş aşağı asılı kaldı

  Kanada'nın Ontario kentinde bir lunaparkta kamikazede meydana gelen arıza sonucunda yolcular yaklaşık 30 dakika boyunca baş aşağı asılı kaldı. Kurtarma ekipleri tarafından kurtarılan yolcular nefes almada güçlük çektiklerini belirtti. Olayın ardından soruşturma başlatıldı.

 • Kanada Başbakanı Trudeau, Nijjar'ın öldürülmesiyle ilgili Hindistan'a işbirliği çağrısında bulundu
  21 Eyl Kanada Başbakanı Trudeau, Nijjar'ın öldürülmesiyle ilgili Hindistan'a işbirliği çağrısında bulundu

  Kanada Başbakanı Justin Trudeau, ayrılıkçı Sih örgütü Halistan Kurtuluş Gücü (KLF) lideri Hardeep Singh Nijjar'ın Kanada'da öldürülmesiyle ilgili soruşturmada Hindistan'a işbirliği çağrısında bulundu. Trudeau, Hindistan'ın önemini vurgulayarak, hukukun üstünlüğü ve Kanadalıların korunması konusunda net olduklarını belirtti. Kanada'nın Nijjar cinayetiyle ilgili kanıtları açıklayacağı tarih hakkında ise güçlü ve bağımsız bir adalet sistemine sahip olduklarını ve sürecin dürüstlük içinde ilerleyeceğini ifade etti. Hindistan ise bu süreçte Kanada vatandaşlarına vize işlemlerini askıya aldı.

 • Hindistan, Kanada vatandaşlarına vize hizmetlerini askıya aldı
  21 Eyl Hindistan, Kanada vatandaşlarına vize hizmetlerini askıya aldı

  Hindistan'daki ayrılıkçı Sih örgütü Halistan Kurtuluş Gücü (KLF) lideri Hardeep Singh Nijjar'ın Kanada'da öldürülmesinin ardından iki ülke arasında başlayan diplomatik kriz giderek büyüyor. Hindistan, Kanada vatandaşlarına yönelik vize hizmetini askıya aldı.

 • Pakistan Dışişleri Bakanlığı, Hindistan'ın Sih liderinin öldürülmesine karıştığını kabul etti
  20 Eyl Pakistan Dışişleri Bakanlığı, Hindistan'ın Sih liderinin öldürülmesine karıştığını kabul etti

  Pakistan Dışişleri Bakanlığı Sekreteri Syrus Sajjad Kazi, Hindistan'ın ayrılıkçı Sih örgütü Halistan Kurtuluş Gücü'nün liderlerinden Kanada vatandaşı Hardeep Singh Nijjar'ın öldürülmesine karıştığına dair iddialara şaşırmadıklarını söyledi. Kazi, Hindistan'ın yöntemlerini tanıma çağrısında bulunarak uluslararası topluma Hindistan'ın güvenilirliğini sorgulama çağrısı yaptı.

 • Kanada Başbakanı Trudeau, Sih liderinin ölümünde Hindistan hükümetini suçladı
  18 Eyl Kanada Başbakanı Trudeau, Sih liderinin ölümünde Hindistan hükümetini suçladı

  Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Hindistan'daki ayrılıkçı Sih örgütü Halistan Kurtuluş Gücü'nün (KLF) lideri Hardeep Singh Nijjar'ın Kanada'daki ölümünün ardında Hindistan hükümetinin olabileceğini söyledi. Trudeau, Kanada istihbaratının Hindistan hükümeti ve Nijjar'ın ölümü arasında bağlantı tespit ettiğini belirtti ve bu durumu Hindistan Başbakanı Narendra Modi'ye iletti. Trudeau, bir Kanada vatandaşının Kanada topraklarında öldürülmesinin yabancı bir hükümetin egemenlik ihlali olduğunu vurguladı.

 • Kanada Savaş Gemisi Güney Çin Denizi'nde Çin Askeri Savaş Gemisiyle Karşı Karşıya Geldi
  07 Eyl Kanada Savaş Gemisi Güney Çin Denizi'nde Çin Askeri Savaş Gemisiyle Karşı Karşıya Geldi

  Kanada'nın HMCS Ottawa savaş gemisi, Güney Çin Denizi'nde Çin'in üzerinde hak iddia ettiği itilaflı bölgede bir Çin askeri savaş gemisiyle karşı karşıya geldi. İki gemi arasında yaşanan olayda, Çin gemisi Kanada gemisine yaklaşarak istihbarat amaçlı görüntü alınmasını engelledi.

 • Kanada'da Kamyon Sürücülerinin Aşı Zorunluluğu Karşıtı Eylem Davası Başladı
  05 Eyl Kanada'da Kamyon Sürücülerinin Aşı Zorunluluğu Karşıtı Eylem Davası Başladı

  Kanada'da bir grup kamyon sürücüsünün, hükümetin Kovid-19 aşı zorunluluğu kararına karşı düzenledikleri eylemi organize edenler hakkındaki dava başladı. Eylemi örgütleyen Tamara Lich ve Chris Barber, çeşitli suçlamalarla hakim önüne çıktı.

 • Kanada'da Şüpheli Çocuk ve Bebek Mezarları Bulundu
  02 Eyl Kanada'da Şüpheli Çocuk ve Bebek Mezarları Bulundu

  Kanada'nın Saskatchewan eyaletindeki eski bir yatılı okulda 79 şüpheli çocuk mezarı ve 14 potansiyel bebek mezarı bulundu. English River First Nation şefi Jenny Wolverine, daha fazla mezarın olabileceğini belirtti.

 • Kanada'da yatılı kilise okulunda 93 çocuk mezarı bulundu
  30 Ağu Kanada'da yatılı kilise okulunda 93 çocuk mezarı bulundu

  Kanada'nın Saskatchewan eyaletinin kuzeyindeki eski bir yatılı kilise okulunda 14'ü bebeklere ait olduğu değerlendirilen 93 çocuk mezarı bulundu. Kilise okullarında yaşanan kötü muamele ve asimilasyon olaylarına ilişkin araştırmalar devam ediyor.

 • Kanada'da Orman Yangınları Sırasında Ateş Hortumu Oluştu
  24 Ağu Kanada'da Orman Yangınları Sırasında Ateş Hortumu Oluştu

  Kanada'nın British Columbia eyaletindeki orman yangınları sırasında Downton Gölü'nde nadir görülen bir ateş hortumu oluştu. Ateş hortumu, dağdan gelen soğuk cephenin Gun Gölü'nden geçerek yangın bölgesinde türbülanslı hava koşullarıyla birlikte ortaya çıktı. Ülke genelinde binlerce noktada devam eden yangınlar sonucunda 15.4 milyon hektarlık alan kül oldu. Kanada, 2023 orman yangını sezonunun en kötü sezonu olarak kaydedildi.

 • Kanada'da yangın felaketi sürüyor: British Columbia'da 36 bin kişi için tahliye alarmı
  20 Ağu Kanada'da yangın felaketi sürüyor: British Columbia'da 36 bin kişi için tahliye alarmı

  - Kanada'da yangın felaketi sürüyor: British Columbia'da 36 bin kişi için tahliye alarmı Kanada'nın British Columbia eyaletinde yangınlarla mücadele devam ederken yaklaşık 36 bin kişinin tahliyesi için alarm verildi.

 • Kanada'da yangın felaketi sürüyor: British Columbia'da 36 bin kişi için tahliye alarmı
  20 Ağu Kanada'da yangın felaketi sürüyor: British Columbia'da 36 bin kişi için tahliye alarmı

  Kanada'nın British Columbia eyaletinde yangınlarla mücadele devam ederken yaklaşık 36 bin kişinin tahliyesi için alarm verildi.

 • Kanada Yanıyor: British Columbia'da Acil Durum İlan Edildi
  19 Ağu Kanada Yanıyor: British Columbia'da Acil Durum İlan Edildi

  Kanada'nın British Columbia eyaletinde orman yangınlarının hızla yayılması nedeniyle acil durum ilan edildi. Ülke genelinde bu yıl çıkan orman yangınlarında şu ana kadar 14 milyon hektarlık alan küle döndü. McDougall Creek yangını Trader Cove bölgesi ve West Kelowna çevresindeki evleri küle çevirdi ve bir tatil köyüne sıçradı. Eyalet Başbakanı, bu yılın eyaletin en kötü orman yangını sezonu olduğunu belirtti ve acil durum ilan edildiğini açıkladı. Tahliye emri verilen kişi sayısı 15 bin oldu. Ülke genelindeki bin 51 noktada alevlerle mücadele devam ediyor ve şimdiye kadar 5 bin 779 orman yangını çıktı.

 • Kanada'da Orman Yangınları Nedeniyle Acil Durum İlan Edildi
  19 Ağu Kanada'da Orman Yangınları Nedeniyle Acil Durum İlan Edildi

  Kanada'nın British Columbia eyaletinde hızla yayılan orman yangınları nedeniyle acil durum ilan edildi. Ülke genelinde bu yıl çıkan orman yangınlarında 14 milyon hektarlık alan küle döndü. McDougall Creek yangını Trader Cove bölgesi ve West Kelowna çevresindeki evleri küle çevirdi ve bir tatil köyüne sıçradı. Eyalet Başbakanı David Eby, durumun son derece zorlu olduğunu belirterek acil durum ilan edildiğini açıkladı. Tahliye emri verilen kişi sayısı ise 15 bin olarak aktarıldı. Kuzeybatı Toprakları bölgesinde de başkent Yellowknife'ın yüzde 95'i tahliye edildi. Ülke genelindeki orman yangınlarıyla mücadele devam ederken, 14 milyon hektarlık alan kül oldu ve 5 bin 779 orman yangını çıktı.

 • Kanada'nın Kuzeybatı Toprakları'nda Orman Yangınları Nedeniyle Acil Durum İlan Edildi
  16 Ağu Kanada'nın Kuzeybatı Toprakları'nda Orman Yangınları Nedeniyle Acil Durum İlan Edildi

  Kanada'da devam eden orman yangınlarından en çok etkilenen bölgelerden biri olan Kuzeybatı Toprakları hükümeti, orman yangınları nedeniyle acil durum ilan etti. Hükümet, bu ilanla orman yangınlarıyla mücadele için gerekli kaynakları edinme ve kullanma yetkisine sahip oldu. Bölge halkına sakin kalmaları ve durumun değişmesi halinde hazırlıklı olmaları çağrısı yapıldı. Bu yıl Kuzeybatı Toprakları'nda 265 orman yangını çıkarken, bölgenin 10 yıllık ortalama yangın sayısı 185 olarak biliniyor. Kanada genelinde ise yangınlar 130 bin kilometrekareden fazla araziye zarar verdi.

 • Kanada Başbakanı Trudeau ve eşi Sophie Gregoire boşanma kararı aldı
  02 Ağu Kanada Başbakanı Trudeau ve eşi Sophie Gregoire boşanma kararı aldı

  Kanada Başbakanı Justin Trudeau ve eşi Sophie Gregoire, 18 yıllık evliliklerini sonlandırma kararı aldı. Trudeau, çiftin ayrılma kararını açıklarken, yakın bir aile olarak çocuklarının iyiliği için mahremiyete saygı gösterilmesini rica etti. Çift, yasal bir anlaşma imzalayarak yakın bir aile olarak kalmaya devam edecek.

 • Kanada-ABD Sınırındaki Orman Yangınlarından Dolayı Yüzlerce Kişi Tahliye Edildi
  31 Tem Kanada-ABD Sınırındaki Orman Yangınlarından Dolayı Yüzlerce Kişi Tahliye Edildi

  Kanada-ABD sınırındaki orman yangınlarının kontrol altına alınamaması sonucunda Kanada'nın batısında bulunan Okanagan-Similkameen Bölgesi ve Osoyoos Kasabası'nda yaşayan yüzlerce kişi tahliye edildi. Yangın, sınırın her iki tarafında da büyük alanlara yayıldı ve ciddi hasarlara neden oldu.

 • FETÖ firarileri, Kanada'da faaliyetlerini artırıyor
  31 Tem FETÖ firarileri, Kanada'da faaliyetlerini artırıyor

  NEW Türkiye'de 15 Temmuz 2016'da darbe girişiminde bulunan ve 253 vatandaşı şehit eden Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Amerika kıtasında ABD'den sonra en büyük yapılanmasının olduğu ülke Kanada, darbe girişiminden sonra birçok firari örgüt üyesinin sığınağı haline geldi.

 • Kanada'da Orman Yangınları: İtfaiyecilerin Sayısı Dörde Çıktı
  30 Tem Kanada'da Orman Yangınları: İtfaiyecilerin Sayısı Dörde Çıktı

  Kanada'nın British Columbia eyaletindeki bir orman yangınını söndürmeye çalışan bir itfaiyecinin ölümüyle birlikte bu yıl ülkede hayatını kaybeden itfaiyecilerin sayısı dörde yükseldi. Kanada Kuruluşlar Arası Orman Yangını Merkezi'nin verilerine göre, ülkede 1.006 orman yangını devam ediyor ve 623'ü kontrol altında değil. Bu yıl 4.911 orman yangınında yaklaşık 123.000 kilometrekare arazi küle döndü.

 • Kanada'da Tek Motorlu Uçak Kazası: 6 Kişi Hayatını Kaybetti
  30 Tem Kanada'da Tek Motorlu Uçak Kazası: 6 Kişi Hayatını Kaybetti

  Kanada'nın Calgary şehrinin batısındaki dağlık bölgede tek motorlu yolcu uçağı düştü ve 6 kişi hayatını kaybetti. Uçak, British Columbia bölgesindeki Salmon Arm şehrine gitmek üzere hareket etmişti. Kazayla ilgili soruşturma devam ediyor.

 • Kanada, Rusya'ya yeni yaptırımlar getirdi
  21 Tem Kanada, Rusya'ya yeni yaptırımlar getirdi

  Kanada Dışişleri Bakanı Mélanie Joly, Rusya'ya yönelik ek askeri ve kültürel yaptırımların olduğunu duyurdu. Yaptırımlar, Rusya'nın askeri-endüstriyel kompleksiyle bağlantılı bireyler, kurumlar ve Rusya'nın kültür ve eğitim sektörlerindeki kişiler ve kurumları hedef alıyor. Kanada, Wagner Grubu ve lideri Yevgeniy Prigojin'i de dahil etmişti. Yaptırımlar, Rusya'nın nükleer sektöründeki liderler ve Orlan-10 insansız hava aracının geliştirme, imalat ve tedarik zincirine dahil olan çeşitli Rus bireyleri de hedef alıyor. Kanada, 2014 yılından bu yana Rusya, Belarus, Ukrayna ve Moldova'daki 2.600'den fazla birey ve kuruma yönelik yaptırımlar açıkladı.

 • Kanada, nükleer acil durum planını güncelledi
  19 Tem Kanada, nükleer acil durum planını güncelledi

  Kanada'nın, Avrupa'daki olası bir taktik nükleer hareketlilikten kaynaklanacak serpinti veya Ukrayna'daki bir enerji santrali patlamasından okyanusa yayılacak radyasyonla başa çıkmak için 'Federal Nükleer Acil Durum Planı'nı güncellediği ortaya çıktı. Kanada hükümeti, potasyum iyodür hapları satın aldı ve Kiev ve komşu diplomatik misyonlara dağıttı. Hükümet üyeleri ve kilit kurumların personeli, Ottawa'nın batısındaki bir yer altı tesisine taşınacak.

 • Kanada'da Orman Yangınları Sonucunda 10 Milyon Hektar Alan Küle Döndü
  17 Tem Kanada'da Orman Yangınları Sonucunda 10 Milyon Hektar Alan Küle Döndü

  Kanada'da devam eden orman yangınları nedeniyle 883 alanda 10 milyon hektar alan küle döndü. Yangınlar kontrol altına alınamazken can kaybı da artmaktadır. ABD'de de hava kirliliği yaşanmaktadır.

 • Kanada'daki Türk diplomatik temsilciliklerinde 15 Temmuz etkinlikleri düzenlendi
  15 Tem Kanada'daki Türk diplomatik temsilciliklerinde 15 Temmuz etkinlikleri düzenlendi

  Türkiye'nin Kanada'daki diplomatik temsilciliklerinde, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri gerçekleştirildi. Büyükelçiliklerde düzenlenen etkinliklere, diplomatlar ve Türk vatandaşları katıldı. Etkinliklerde, şehitler için saygı duruşunda bulunuldu, Kur'an-ı Kerim okundu ve dua edildi. Ayrıca, Anadolu Ajansı tarafından hazırlanan 15 Temmuz sergileri de açıldı.

 • Türkiye'nin İsveç'e NATO vizesi vermesinin altında ne yatıyor? Dünya medyası aynı konuya dikkat çekiyor
  12 Tem Türkiye'nin İsveç'e NATO vizesi vermesinin altında ne yatıyor? Dünya medyası aynı konuya dikkat çekiyor

  Türkiye'nin İsveç'e NATO vizesi vermesi, ABD'den gıpta ile bakılan F-16 savaş uçakları da dahil olmak üzere bir dizi tavizi beraberinde getirdi. Erdoğan'ın vetosunu kaldırma kararı, Türkiye'nin uzun süredir askıya alınan AB üyelik hedefine bağlanmasının ardından geldi.

 • Tayvan'da Tanksavar Mayın Anlaşması Tartışması
  03 Tem Tayvan'da Tanksavar Mayın Anlaşması Tartışması

  Tayvan'da muhalefet, ABD ile yapılan tanksavar mayın döşeme sistemleri alımı anlaşmasının Ada'yı 'mayın tarlası'na çevireceğini belirtti. Anlaşma, Ottawa Antlaşması'na uluslararası desteğin yüksek olduğu bir dönemde yapıldığı için tartışmalara neden oldu. Muhalif siyasetçiler, mayın sistemlerinin Tayvan ordusunun stratejisiyle çeliştiğini ve adayı risk altına sokabileceğini ifade etti. Anlaşma, sivil araçların da zarar görebileceği endişelerini beraberinde getirdi. Tayvanlı parlamenterler, geçmişte yaşanan mayın olaylarından dolayı endişeli olduklarını ve kalkınmaya engel olabileceğini dile getirdi. Ancak bazı analistler, sistemlerin Çin Halk Kurtuluş Ordusu'na karşı caydırıcı olacağını belirtti. Anlaşma kapsamında, tanksavar mayın döşeme sistemi ve ekipmanlar 2029 sonuna kadar Tayvan'a teslim edilecek. Ottawa Antlaşması, mayınların üretimini, kullanımını, depolanmasını ve devredilmesini yasaklayan bir sözleşmedir.

 • Esra Demir, Ottawa Büyükelçiliği görevine atandı
  01 Tem Esra Demir, Ottawa Büyükelçiliği görevine atandı

  Esra Demir, Türkiye'nin Ottawa Büyükelçiliği görevine atandı ve Kanada Genel Valisi Mary May Simon'a güven mektubunu sunarak resmen görevine başladı. Törende, Türkiye'nin yanı sıra Bulgaristan, Honduras ve Zambiya Büyükelçileri de güven mektuplarını sundu. Büyükelçi Demir'in özgeçmişi okunduktan sonra Genel Vali'ye güven mektubu takdim edildi. Tören, büyükelçiler onuruna verilen resepsiyonla sona erdi. Demir, öncesinde Türkiye'nin Fildişi Sahili ve Togo nezdindeki büyükelçisi olarak görev yapmıştır.

 • Kanada'daki Orman Yangınlarına 1470 İtfaiyeci Destek Veriyor
  30 Haz Kanada'daki Orman Yangınlarına 1470 İtfaiyeci Destek Veriyor

  Kanada'da mayıs başından beri etkili olan orman yangınlarını söndürme çalışmalarına dünyanın farklı ülkelerinden 1470'in üzerinde itfaiyeci destek veriyor. Meksika, Portekiz, Avustralya, Yeni Zelanda, Şili, Kosta Rika, İspanya, Güney Afrika ve ABD'den gelen itfaiyeciler, Ontario, Quebec, British Columbia ve Alberta eyaletlerinde görev yapıyor. Güney Kore ise 151 itfaiyeciyle Kanada'ya yardım gönderiyor. Kanada'daki orman yangınlarında bugüne kadar 80 bin kilometrekarelik ormanlık alan kül oldu. ABD'de ise yangınların dumanlarından 120 milyon kişi etkilendi.

 • Ottawa'da Hava Kalitesi Orman Yangınlarından Etkilendi
  27 Haz Ottawa'da Hava Kalitesi Orman Yangınlarından Etkilendi

  Quebec'teki orman yangınlarından kaynaklanan dumanların Ottawa'ya taşınması sonucu hava kalitesi federal endekste 'çok yüksek risk' seviyesine ulaştı. Bu durum, iki büyük festivalin iptal edilmesine ve açık hava programlarının kapatılmasına neden oldu. Quebec'in orman yangını ajansı halen 80'den fazla yangınla mücadele ediyor ve birçok belediye tahliye edilmek zorunda kaldı. Bölge sakinlerine gidişatı takip etmeleri ve gerekli önlemleri almaları tavsiye ediliyor.

 • Kanada'da inşaat halindeki 10 ev küle döndü
  21 Haz Kanada'da inşaat halindeki 10 ev küle döndü

  Kanada'nın Ontario eyaletinde inşaat halindeki 10 ev çıkan yangında küle döndü. Yangının neden çıktığı henüz bilinmezken, olayda ölen ya da yaralanan olmadığı açıklandı.

 • Kanada'da Askeri Helikopter Kazası: 2 Kişinin Cansız Bedenine Ulaşıldı
  21 Haz Kanada'da Askeri Helikopter Kazası: 2 Kişinin Cansız Bedenine Ulaşıldı

  Kanada'da bir askeri helikopterin düşmesi sonucu kaybolan 2 kişinin cansız bedenine ulaşıldı. Kanada Savunma Bakanlığı arama kurtarma çalışmalarının sona erdiğini ve Kanada Kraliyet Hava Kuvvetleri mensuplarından 2 kişinin ölü bulunduğunu açıkladı. Helikopter kazasıyla ilgili soruşturma sürüyor.

 • Kanada'da Askeri Helikopter Düştü: 2 Asker Kayıp
  20 Haz Kanada'da Askeri Helikopter Düştü: 2 Asker Kayıp

  Kanada Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne ait bir askeri helikopter Ottawa Nehri'ne yakın bir yerde düştü. Helikopterde bulunan 4 askerden 2'si kayıp. Arama-kurtarma çalışmaları sürüyor.

 • Kanada'nın Nüfusu 40 Milyonu Aştı
  17 Haz Kanada'nın Nüfusu 40 Milyonu Aştı

  Kanada İstatistik Kurumu'nun açıklamasına göre, 2022'de Kanadalıların sayısının 1.050.110 kişi artmasıyla Kanada tarihinde ilk kez ülkenin nüfusu bir yıl içinde 1 milyondan fazla artış gösterdi ve yıllık büyüme oranı yüzde 2,7'ye ulaştı. Kanada'nın nüfusu 16 Haziran 2023 itibariyle 40 milyonu aşarak bir rekora imza attı. Kurum, bu nüfus artış hızının önümüzdeki yıllarda sabit kalması halinde Kanada nüfusunun yaklaşık 26 yılda iki katına çıkabileceğini kaydetti.

 • Kanada'da feci kaza: Minibüs ile tır çarpıştı, en az 10 kişi öldü
  15 Haz Kanada'da feci kaza: Minibüs ile tır çarpıştı, en az 10 kişi öldü

  Kanada'da minibüs ile tırın çarpışması sonucu en az 10 kişi hayatını kaybetti.

 • Çin'in öncülüğünde kurulan AIIB'nin Kanadalı İletişim Direktörü görevinden istifa etti
  15 Haz Çin'in öncülüğünde kurulan AIIB'nin Kanadalı İletişim Direktörü görevinden istifa etti

  Asya Altyapı Yatırım Bankası'nın (AIIB) Kanadalı İletişim Direktörü Bob Pickard, Çin'in öncülüğünde kurulan çok uluslu bankanın, Çin Komünist Partisinin (ÇKP) hakimiyeti ve kontrolünde olduğunu ileri sürerek görevinden istifa etti. Kanada AIIB ile ilişkilerini durdurduğunu açıklarken, Çin'in Ottawa Büyükelçiliği iddiaları yalanladı.

 • Ümit Özdağ'dan çok konuşulacak öneri: Tek çözüm sınıra mayın döşemek
  13 Haz Ümit Özdağ'dan çok konuşulacak öneri: Tek çözüm sınıra mayın döşemek

  Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, sınırdan Türkiye'ye geçişlerin devam ettiğini belirterek, son 1 ay içinde 20 bin Afgan'ın İran üzerinden Türkiye'ye girdiğini söyledi. Özdağ, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Tek çözüm Ottawa Anlaşması'ndan çekilmek ve sınırlarımıza mayın döşemek" ifadelerini kullandı.

 • Torku Şekerspor, güreş ve para badminton milli takımlarına sporcu ve antrenör gönderdi
  12 Haz Torku Şekerspor, güreş ve para badminton milli takımlarına sporcu ve antrenör gönderdi

  Torku Şekerspor Kulübü, 17 Yaş Altı Grekoromen Güreş Avrupa Şampiyonası'nda iki sporcu ve bir antrenör, Uluslararası Para Badminton Turnuvası'nda ise bir antrenör ve bir sporcunun milli takımlarda yer alacağını açıkladı. Torku Şekerspor Onursal Başkanı Ramazan Erkoyuncu, amatör branşlara verdikleri önem ve destek sayesinde sporcularının milli takımlara çağrılmasının gurur verici olduğunu belirtti. Torku Şekersporlu Halil Çınar ve Ömer Altaş, 17 Yaş Altı Grekoromen Güreş Avrupa Şampiyonası'nda Türkiye'yi temsil edecekler. Para Badminton Milli Takımı ise Kanada'daki turnuvaya katılacak ve Torku Şekersporlu Emine Seçkin de mücadele edecek.

 • Kanada Başbakanı Trudeau: Orman yangınları korkunç bir durum
  06 Haz Kanada Başbakanı Trudeau: Orman yangınları korkunç bir durum

  Kanada Başbakanı Justin Trudeau, ülkesinde devam eden orman yangınlarının söndürme çalışmalarının sürdüğünü ve yangınların Alberta, Quebec ve Nova Scotia eyaletlerinde en etkili olduğunu söyledi. Kanada Ordusu'nun da görev yaptığı yangınlarda, ABD, Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Afrika ve Fransa'dan itfaiyecilerin de görev aldığı belirtildi. Yanan alan genişliği 3,3 milyon hektara ulaşırken, 26 bin kişinin tahliye edildiği açıklandı.

 • Kanada'da Okul Gezisi Sırasında 17 Kişi Yaralandı
  01 Haz Kanada'da Okul Gezisi Sırasında 17 Kişi Yaralandı

  Kanada'nın Manitoba eyaletinde yer alan Winnipeg kentinde yer alan Whittier Park'a düzenlene okul gezisi sırasında çok sayıda öğrenci yüksekten düşerek yaralandı. St. John's-Ravenscourt Okulu öğrencilerinden oluşan bir grubun, tarihi Fort Gibraltar'ı ziyaretleri sırasında yaklaşık 5 metre yüksekliğindeki bir yapıdan düştüğü ve 16'sı çocuk toplam 17 kişinin yaralandığı aktarıldı.

 • Yurt dışından getirilen son oylar da Türkiye'ye ulaştı
  27 May Yurt dışından getirilen son oylar da Türkiye'ye ulaştı

  Cumhurbaşkanı Seçimi'nin 28 Mayıs'ta yapılacak ikinci turu için yurt dışı temsilciliklerinde kullanılan son oylar da Türkiye'ye getirildi. Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşlar için 73 ülkede kurulan sandıklarda 20 Mayıs'ta başlayan oy verme işleminin tamamlanmasının ardından görevliler tarafından mühürlenen çuvallar yurda getirildi. Kanada'nın başkenti Ottawa ve Montreal şehrindeki vatandaşların kullandığı oy zarflarının bulunduğu çuvallar, diplomatik kurye ve siyasi parti temsilcileri eşliğinde Türk Hava Yollarının (THY) tarifeli uçaklarıyla İstanbul Havalimanı'na getirildi.

 • ABD ve Kanada'da Cumhurbaşkanı Seçimi'nin ikinci turu için oy verme işlemi sona erdi
  25 May ABD ve Kanada'da Cumhurbaşkanı Seçimi'nin ikinci turu için oy verme işlemi sona erdi

  NEW Türkiye'de 28 Mayıs'ta gerçekleşecek Cumhurbaşkanı Seçimi'nin ikinci turu için ABD'de Los Angeles, Kanada'da da Vancouver Başkonsolosluklarında sandıkların kapanmasıyla Kuzey Amerika'da oy verme işlemi sona erdi.

 • ABD ve Kanada'da Cumhurbaşkanlığı ikinci tur oylama işlemi başlıyor
  20 May ABD ve Kanada'da Cumhurbaşkanlığı ikinci tur oylama işlemi başlıyor

  Yurt dışı seçmen kaydı bulunan Türk vatandaşları, ABD ve Kanada'da bulunan Türkiye Büyükelçilikleri ve Başkonsolosluklarında oy kullanabilecekler. Oy verme işlemi 20-24 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek.

 • Kanadada orman yangını: 21 bin kişiye tahliye uyarısı
  16 May Kanadada orman yangını: 21 bin kişiye tahliye uyarısı

  Kanadanın British Columbia bölgesindeki orman yangınları nedeniyle 20 binden fazla kişiye tahliye uyarısı yapıldı. Red Creek ve Stoddart Creek yangınlarıyla mücadele sürüyor. Fort St. Johnda yaşayan 21 bin kişiye evlerini terk etmeye hazır olmaları için tahliye uyarısı yapıldı.

 • Kanada'da Orman Yangınları: 20 Binden Fazla Kişi Tahliye Edildi
  16 May Kanada'da Orman Yangınları: 20 Binden Fazla Kişi Tahliye Edildi

  Kanada'nın British Columbia bölgesindeki orman yangınları nedeniyle 20 binden fazla kişiye tahliye uyarısı yapıldı. Red Creek ve Stoddart Creek yangınlarıyla mücadele sürüyor ve bazı yollar trafiğe kapatıldı. Fort St. Johnda yaşayan 21 bin kişiye evlerini terk etmeye hazır olmaları için tahliye uyarısı yapıldı.

 • Çin, Kanada'yı Konsolosluk Yetkilisini İstemeyen Kişi İlan Etmesi Nedeniyle Kınadı
  09 May Çin, Kanada'yı Konsolosluk Yetkilisini İstemeyen Kişi İlan Etmesi Nedeniyle Kınadı

  Çin'in Kanada Büyükelçiliği, Kanada'nın Çinli konsolosluk yetkilisini istenmeyen kişi ilan etmesini şiddetle kınadı. Açıklamada uluslararası hukukun ihlal edildiği ve Çin-Kanada ilişkilerinin sabote edildiği belirtildi. Çin, Kanada'yı sert şekilde protesto etti ve karşı önlemler alacağını açıkladı.

 • Kanada, Quebec'in elektrikli toplu taşıma ağı için 1.000'den fazla otobüs sipariş ediyor
  09 May Kanada, Quebec'in elektrikli toplu taşıma ağı için 1.000'den fazla otobüs sipariş ediyor

  Kanada hükümeti, Quebec eyaletinin elektrikli toplu taşıma ağını güçlendirmek için 1.000'den fazla elektrikli otobüs sipariş ediyor. Federal hükümet 780 milyon Kanada doları, Quebec eyalet hükümeti ise 11 milyar Kanada doları yatırım yapacak. Bu, Kuzey Amerika'daki en büyük elektrikli otobüs projesi olacak. Otobüsler 2027 yılına kadar teslim edilecek.

 • Çinli diplomat Kanadalı milletvekiline karşı adım attı
  08 May Çinli diplomat Kanadalı milletvekiline karşı adım attı

  Kanada, Çinli diplomat Zhao Weiyi'yi istenmeyen kişi ilan etti. Çin'in Uygur Türklerine yönelik politikalarını eleştiren Kanadalı milletvekili Michael Chong'u hedef aldığı gerekçesiyle bu adım atıldı. Kanada Dışişleri Bakanı, ülkenin iç işlerine yabancı müdahaleye müsamaha göstermeyeceğini belirtti.

 • Emine Seçkin Para Badminton Milli Takımına davet edildi
  07 May Emine Seçkin Para Badminton Milli Takımına davet edildi

  Konya Torku Şekerspor Kulübü oyuncusu Emine Seçkin, Paris Paralimpik Oyunlarına puan veren Tayland, Bahreyn ve Kanada turnuvalarına katılacak. Seçkin, milli formayı terletip ülkemize madalya getireceğine inanılıyor. Torku Şeker Onursal Başkanı Ramazan Erkoyuncu, amatör branşlarla ve mütevazi bütçelerle yola devam eden kulübün sporcularının milli takımlara davet edilmesinin hedefe ulaşacağını gösterdiğini belirtti.

 • Kanadada orman yangınları 110 farklı noktada devam ediyor
  07 May Kanadada orman yangınları 110 farklı noktada devam ediyor

  Kanadanın Alberta eyaletinde cuma günü başlayan orman yangınları 110 farklı noktada devam ederken 36 noktadaki yangın kontrolden çıktı. Sivillerin tahliye edildiği Alberta eyaletinde acil durum ilan edildi.

 • Kanada'nın Alberta eyaletinde orman yangınları devam ediyor
  07 May Kanada'nın Alberta eyaletinde orman yangınları devam ediyor

  Alberta eyaletinde cuma günü başlayan orman yangınları 110 farklı noktada devam ederken 36 noktadaki yangın kontrolden çıktı. Sivillerin tahliye edildiği Alberta eyaletinde acil durum ilan edildi.

 • Kanada'nın Alberta eyaletinde 78 farklı noktada orman yangınıyla mücadele ediliyor
  06 May Kanada'nın Alberta eyaletinde 78 farklı noktada orman yangınıyla mücadele ediliyor

  Kanada'nın Alberta eyaletinde 78 farklı noktada orman yangınıyla mücadele edildiği ve 19'unun kontrolden çıktığı belirtiliyor. Yaklaşık 20 ev kullanılamaz hale geldi ve 3 bin 700 kişi evlerinden tahliye edildi. Alevlerle mücadele sürüyor.

 • Yurt dışındaki Türkler, depremzede çocuklar için koşacak
  01 May Yurt dışındaki Türkler, depremzede çocuklar için koşacak

  Turkish Volunteers adlı oluşum, Children Amputees of Turkey Projesi kapsamında, Türkiye'deki deprem felaketinde uzuv kaybı yaşayan çocukların tekrar hayata kazandırılması için 12 ülkede koşacak. Bu koşu, 6 Mayıs Cumartesi günü gerçekleşecek ve yaklaşık bin çocuğun hayata tekrar kazandırılmasına katkı sağlayacak.

 • Kanada'da Türkiye'de yapılacak seçimler için oy kullanma işlemi başladı
  29 Nis Kanada'da Türkiye'de yapılacak seçimler için oy kullanma işlemi başladı

  Kanada genelinde yaşayan Türk vatandaşları, Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için Ottawadaki Türkiye Büyükelçiliği ile Toronto, Montreal ve Vancouver kentlerindeki Türkiye Başkonsolosluklarında bugünden itibaren 9 gün süreyle oy kullanabilecekler. Kanadadaki dört ayrı noktada başlayan oy verme işlemi sonrası toplanan oylar 7 Mayıstan sonra siyasi parti temsilcileri ve resmi görevliler nezaretinde Türkiye'ye götürülecek.

 • Kanada'da Milletvekilleri Pembe Topuklu Protesto Düzenledi
  22 Nis Kanada'da Milletvekilleri Pembe Topuklu Protesto Düzenledi

  Kanada'da erkek milletvekilleri, kadına yönelik artan şiddete dikkat çekmek için mecliste pembe topuklu ayakkabı giyerek yürüdü. Ontariodaki bir kadın sığınma evi tarafından düzenlenen Hope in High Heels etkinliği kapsamında gerçekleştirilen protestoya Kanada Ulaştırma Bakanı Omar Alghabra da destek verdi.

 • Kanada'da milletvekillerinden 'pembe topuklu' protesto
  22 Nis Kanada'da milletvekillerinden 'pembe topuklu' protesto

  Kanada'da erkek milletvekilleri, kadına yönelik artan şiddete dikkat çekmek için mecliste pembe topuklu ayakkabı giyerek yürüdü.

Advertisement