Almanya'da RSV virüsü nedeniyle kriz yaşanıyor: Çocuklar artık onlara bakamadığımız için ölüyor - Son Dakika

Almanya'da RSV virüsü nedeniyle kriz yaşanıyor: Çocuklar artık onlara bakamadığımız için ölüyor

06.12.2022 21:06

Almanya'da RSV virüsü nedeniyle birçok çocuk hastanesinin yoğun bakım ünitelerinin kapasiteleri doldu. Pediatrik yoğun bakım uzmanı doktor Michael Sasse, "Çocuklar artık onlara bakamadığımız için ölüyor" sözleriyle sağlık sisteminde krizi gözler önüne serdi.

Almanya'da RSV virüsü sağlık sistemini çökme noktasına getirdi. Virüs nedeniyle ülkedeki çocuk hastanelerinin yoğun bakım ünitelerinin kapasiteleri doldu.

"FELAKET BİR DURUM YAŞANIYOR"

Almanya Yoğun Bakım ve Acil Durum Derneğinden (DIVI) yapılan açıklamada, ülkedeki çocuk bakım ünitelerine ilişkin "felaket bir durum yaşanıyor" ifadesi kullanıldı. Açıklamada, salgın nedeniyle çocuk hastanelerinin yoğum bakım ünitelerinde yaşanan yoğunluktan dolayı hastaların 100 kilometreden daha uzak başka hastanelere nakledildiği, bazı acil durumda ameliyat edilmesi gereken çocukların üç gün bekletilmek zorunda kalındığı belirtildi.

"ÇOCUKLAR ARTIK ONLARA BAKAMADIĞIMIZ İÇİN ÖLÜYOR"

Robert Koch Enstitüsü (RKI) yayımladığı raporda, yaşanan yoğunluğun önümüzdeki haftalarda daha da artmasının beklendiğini kaydetti. Pediatrik yoğun bakım uzmanı doktor Michael Sasse ise, "Çocuklar artık onlara bakamadığımız için ölüyor" açıklamasında bulundu.

HASTANELER MAKSİMUM SAYIYA ULAŞTI

Hastanelerin yoğun bakım servislerinde zaten bir yoğunluk yaşandığını belirten uzmanlar, RSV virüsü salgını nedeniyle bu yoğunluğun aşırı şekilde arttığı, bazı hastanelerin maksimum hasta sayısına ulaştığını kaydetti. Yaşanan salgın ve hastanelerde yaşanan yoğunluk nedeniyle bazı federal eyaletlerin birlikte çalışarak bu sorunla mücadele ettiği belirtildi.

RESPİRATUAR SİNSİSYAL VİRÜS (RSV) NEDİR?

RSV virüsü yani Respiratuar Sinsisyal Virüs; Grip ve soğuk algınlığına benzer şikayetlere neden olurken, tedavisinde gecikildiğinde akciğerleri tehdit ediyor. Tüm yaş gruplarında özellikle bebekler ve yaşlılarda yaşamı tehdit eden solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan virüs, son yıllarda görülme sıklığındaki artışla dikkat çekiyor. Çocukların tümü 2 yaşına kadar en az bir kez RSV ile hastalanmakta ve hayat boyu bu enfeksiyonun tekrarı sık olarak görülmektedir. Büyük çocuk ve erişkinlerde RSV genellikle üst solunum yolu enfeksiyonu; bebek ve küçük çocuklar ile prematüre doğanlarda, bağışıklık yetmezliği olanlarda ve yaşlılarda ciddi alt solunum yolu enfeksiyonları geliştirebilmektedir. Altı aydan küçük bebeklerde alt solunum yolu ( bronşit ve zatürre) enfeksiyonlarının % 35- 50'si RSV virüsüne bağlı olarak gelişir. Alt solunum yolu enfeksiyonu sonrası ölen çocukların % 10'unda kalp hastalığı, %5.5 'nda kronik akciğer hastalığı ve % 4.5'nda prematüre doğum öyküsü olduğu saptanmıştır.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
Annesini darp eden ağabeyini öldüren lise öğrencisi adliyeye sevk edildi Annesini darp eden ağabeyini öldüren lise öğrencisi adliyeye sevk edildi Annesini darp eden ağabeyini öldüren lise öğrencisi adliyeye sevk edildi Annesini darp eden ağabeyini öldüren lise öğrencisi adliyeye sevk edildi UZM. DR. ÜTKÜ OBEZ ÇOCUKLARDA HİPERTANSİYON CİDDİ SEVİYEDE YÜKSELDİ UZM. DR. ÜTKÜ OBEZ ÇOCUKLARDA HİPERTANSİYON CİDDİ SEVİYEDE YÜKSELDİ

Son Dakika Güncel Almanya'da RSV virüsü nedeniyle kriz yaşanıyor: Çocuklar artık onlara bakamadığımız için ölüyor - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement