Atatürk'ün Muratlı'ya Gelişinin Yıl Dönümü - Son Dakika

Atatürk'ün Muratlı'ya Gelişinin Yıl Dönümü

03.06.2014 18:23
Atatürk'ün Muratlı'ya Gelişinin Yıl Dönümü, System.String[]

Ziyaretin tanıklarından 86 yaşındaki Arda: "Sesi hala kulaklarımda"

Atatürk'ün, 3 Haziran 1936'da Tekirdağ'ın Muratlı ilçesine gelişi, törenle kutlandı.

İlçedeki Gar Meydanında düzenlenen törende, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu ve Atatürk'ün gar meydanına gelişi ve karşılanmasıyla ilgili bilgi verildi.

Kaymakam Mahmut Hersanlıoğlu, yaptığı açıklamada, bu yıl ilk kez Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Muratlı ilçesine gelişiyle ilgili etkinlik düzenlediklerini söyledi.

İlçedeki Atatürk evinin varlığı sayesinde, modern anlamda Muratlı'nın kurucusunun Atatürk olduğunu belirten Hersanlıoğlu, "Bugünün manevi değerinin çok iyi anlaşılması gerekiyor" dedi.

- Yaşadıklarını anlattı

Etkinliğe katılan 86 yaşındaki Azize Arda ise Atatürk'ün Muratlı'ya gelişini unutmadığını söyledi.

Muratlı'ya trenle gelen Atatürk'ü garda toplanan halkın coşkulu bir şekilde karşıladığını belirten Arda, şunları anlattı:

"Bütün memurlar toplandı, nutuklar okundu. Daha sonra alkışlar arasında tren garından buraya gelindi, bu eve girildi. Ev sahibi tarafından karşılandık. Fevziye abla Atatürk'ün odaya girişinde gelinliğini yaydı. Ayak yaygısı olarak. Atatürk çocukları seviyordu. Bu nedenle bizi sevdi. Sesi hala kulaklarımda. İnce sesliydi. Çiftçilerin hepsi çarıklıydı. Atatürk'ü at arabasıyla karşılamaya geldiler."

Arda, Atatürk'ün ziyareti sırasında kendisini karşılamaya gelen çiftçilerle de sohbet ettiğini dile getirdi.

Konuşmaların ardından, öğrenciler tarafından Atatürk'ün tren garında karşılanması ve göçmen evini ziyareti canlandırıldı. - Tekirdağ

Atatürk'ün Muratlı'ya Gelişinin Yıl Dönümü

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Atatürk'ün Muratlı'ya Gelişinin Yıl Dönümü - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

İbrahim Tatlıses'i topa tutan Aydilge eleştirilerine bugün de devam etti Sağlık Bakanlığı'ndan 'aşıda dolandırıcılık' uyarısı: SMS'le gelen linke tıklamayın Galatasaray, Feyenoord'lu Nicolai Jörgensen'i transfer etmeyi planlıyor Ronaldo, Suudi Arabistan'dan gelen 53 milyon TL'lik reklam teklifini reddetti Rusya genelinde binlerce muhalif Navalny için sokaklarda Türkiye için tarihi gün! Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla ilk milli fırkateyn denize indirildi Serdar Ortaç'tan tepki çeken itiraf! Kredisini ödeyemeyince devlet bankası borcunu 8 ay ertelemiş Dünyanın en tatlı hırsızı! Her gün poğaçalar eksiliyordu, hırsız 'Nandu' çıktı