Beyin Hastalıklarında "Gamma Knıfe" Tedavisi - Son Dakika

Beyin Hastalıklarında "Gamma Knıfe" Tedavisi

02.01.2012 15:00
Beyin Hastalıklarında

Başkent Üniversitesi bünyesinde Adana'da hizmet veren Gamma Knıfe ünitesi ile beyin tümörlerinin ve beyin damar hastalıklarının tedavisinin cerrahi işleme gerek kalmadan yapıldığı bildirildi.

Başkent Üniversitesi bünyesinde Adana'da hizmet veren Gamma Knıfe ünitesi ile beyin tümörlerinin ve beyin damar hastalıklarının tedavisinin cerrahi işleme gerek kalmadan yapıldığı bildirildi.

Başkent Üniversitesi Konya Uygulama ve Araştırma Merkezi beyin ve sinir cerrahisi uzmanı Yrd. Doç. Dr. Özgür Özdemir, yaptığı yazılı açıklamada, hastanın tek seansta tedavisinin yapılabildiğini belirtti.

Gamma Knıfe'nin, beyin tümörlerinin ve vasküler anomalilerinin (beyin damar hastalıkları) tedavisini cerrahi işleme gerek kalmadan yapan, anestezi ve yoğun bakım gerektirmeyen bir radyo cerrahi cihazı olduğunu ifade eden Özdemir, şunları kaydetti:

"Sistemin adı Gamma bıçağı (Knıfe) da olsa neşter veya bıçakla yapılan bir açık ameliyat değildir. Sistemde temel olarak tedavi edilecek bölge bilgisayar programı ile işaretlenip tek seferde sadece o bölgeye yüksek hassasiyetle ışın verilmektedir. Tek seans uygulanan Gamma Knife'la tedavi sonrasında hasta, aynı gün evine dönebiliyor."

Özdemir, bu yöntemin özellikle yaşlı hastalarda, ameliyatı yüksek riskli olan hastalarda (kalp, akciğer, yüksek tansiyon ve şeker hastalığı olan hastalar), ameliyat edilmesi gereken yerin cerrahi olarak riskli olduğu hastalarda ve açık ameliyatı kabul etmeyen hastalarda uygulanmasını önerdiklerini vurguladı.

Hastanın anestezi almadığını ve yoğun bakımda kalmadığını anlatan Özdemir,

"Hastaların saçları tıraş edilmiyor ve hasta açık cerrahinin hiçbir riskiyle karşılaşmıyor. Ayrıca kafatası açılmadığı için infeksiyon ya da kanama riski de olmuyor. Gama Knife özellikle 3 santimetreden küçük beyin tümörlerinde, damar hastalıklarında (AVM), metastazlarda (beyine yayılmış tümörler) tavsiye ediliyor. Ayrıca Trigeminal nevralj denilen şiddetli yüz ve çene ağrısı olan hastalarda da çok başarılı sonuçlar alınıyor" ifadelerini kullandı.

Özdemir, Adana Başkent Hastanesi'nde çalışan Gama Knıfe Ünitesi ile herhangi bir fark alınmadan yapıldığını, Konya'daki hastaların bu tedaviye uygunluğu açısından muayenesini yaparak ve ayrıca beyin (kranial) MR tetkiklerini değerlendirdikten sonra uygun hastaları merkezle değerlendirip yönlendirdiklerini aktardı.

- KONYA

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Beyin Hastalıklarında 'Gamma Knıfe' Tedavisi - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Meteoroloji 23:50 Meteoroloji "Çok tedbirli olun" diyerek uyardı! Bugün için 11 ilde turuncu ve sarı kodlu alarm verildi Sergen Yalçın, A Milli Takım Teknik Direktörü Kuntz'un sözlerine ateş püskürdü: Kıvırtmasın 23:46 Sergen Yalçın, A Milli Takım Teknik Direktörü Kuntz'un sözlerine ateş püskürdü: Kıvırtmasın DEVA'ya en çok oy hangi partiden geldi? Babacan ellerindeki son anketin rakamlarını verdi 23:16 DEVA'ya en çok oy hangi partiden geldi? Babacan ellerindeki son anketin rakamlarını verdi
Oto tamircisi önce eşini, sonra kendisini silahla vurarak intihar etti 22:08 Oto tamircisi önce eşini, sonra kendisini silahla vurarak intihar etti Son Dakika! BM Genel Kurulu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dünyaya göç resti: Tahammülümüz kalmadı 21:38 Son Dakika! BM Genel Kurulu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dünyaya göç resti: Tahammülümüz kalmadı Aleyna Tilki'nin sevgili paylaşımı ezber bozdu: Bu çağın tabularını kabul etmiyorum 19:40 Aleyna Tilki'nin sevgili paylaşımı ezber bozdu: Bu çağın tabularını kabul etmiyorum
Son Dakika! Biden, bu sözleriyle İsrail'i kızdıracak: İsrail-Filistin sorununda en iyisi iki devletli çözüm 17:45 Son Dakika! Biden, bu sözleriyle İsrail'i kızdıracak: İsrail-Filistin sorununda en iyisi iki devletli çözüm 12 yaşındaki çocuğa 3 yıl boyunca cinsel istismarda bulunmuş! 77 yaşındaki şahıs tutuklandı 17:03 12 yaşındaki çocuğa 3 yıl boyunca cinsel istismarda bulunmuş! 77 yaşındaki şahıs tutuklandı
Advertisement