- Bulgaristan'da hükümet karşıtı gösteriler büyüyor - Son Dakika

- Bulgaristan'da hükümet karşıtı gösteriler büyüyor

12.07.2020 21:36

- Bulgaristan'da hükümet karşıtı gösteriler büyüyor Bulgaristan'da 4 gün önce başlayan hükümet karşıtı gösteriler ülke genelinde yayılmaya devam ediyor.

- Bulgaristan'da hükümet karşıtı gösteriler büyüyor

SOFYA - Bulgaristan'da 4 gün önce başlayan hükümet karşıtı gösteriler ülke genelinde yayılmaya devam ediyor.

Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da 4 gün önce Cumhurbaşkanı Rumen Radev'in 2 danışmanının tutuklanması ile Başbakan Boyko Borisov hükümetine karşı başlayan protestolar devam ediyor. Büyük şehirlerin de destek verdiği protestolar ülke geneline yayıldı. Başkentin yanı sıra Filibe, Varna, Burgaz, Rusçuk gibi büyük şehirlerde de halk sokaklara indi. Başkentteki Başbakanlık binası önünde toplanan binlerce kişi hükümeti istifaya çağırdı. Genelde sakin geçen eylemler sırasında zaman zaman göstericiler ile polis arasında arbede yaşanırken, şu ana kadar 2 polis yaralandı.

Cumhurbaşkanı Radev, hükümetin istifasını istedi

Cumhurbaşkanı Radev, dün akşamki ulusa sesleniş konuşmasında danışmanlarının tutuklanması ile ilgili Başbakan Borisov hükümetini ve başsavcıyı "bazı dolaplar çevirmekle" suçlayarak, hükümetin istifasını istedi. Radev, Borisov'un "oligarklarla iş birliği" yaptığını iddia etti. Konuşmasında AB ülkelerine de seslenen Cumhurbaşkanı Radev, "AB'nin demokratik bir Bulgaristan'a ihtiyacı var" dedi.

Başbakan Borisov: "Kan dökmeyin"

Cumhurbaşkanı Radev'in ulusa sesleniş konuşmasının ardından sosyal medya hesabından açıklama yapan Başbakan Borisov, eylemcilere seslendi. Borisov, eylemcilere sükunet çağrısı yaparak, polise saygılı olunmasını ve kan dökülmemesini istedi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Radev'in danışmanlardan biri devlet sırrı niteliğindeki belgeleri sızdırmakla, diğeri ise nüfuzunu ve görevini kendi çıkarları için kullanmakla suçlanıyor.

- Bulgaristan'da hükümet karşıtı gösteriler büyüyor
- Bulgaristan'da hükümet karşıtı gösteriler büyüyor
- Bulgaristan'da hükümet karşıtı gösteriler büyüyor
- Bulgaristan'da hükümet karşıtı gösteriler büyüyor

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel - Bulgaristan'da hükümet karşıtı gösteriler büyüyor - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Deniz Akkaya, iç çamaşırlı yatak pozlarıyla sosyal medyayı salladı Meteoroloji'den peş peşe uyarılar! 6 kentimizde kuvvetli yağış, 4 bölgede de fırtına bekleniyor Efsane dizi Lost'un Danielle Rousseau'su Mira Furlan yaşamını yitirdi Hande Erçel ve Kerem Bürsin'in küvet sahnesi gündeme damga vurdu Son Dakika: Türkiye'de 24 Ocak günü koronavirüs nedeniyle 140 kişi vefat etti, 5 bin 277 yeni vaka tespit edildi Yasmin Erbil kırmızı elbiseli pozuyla nefesleri kesti Türkiye'de insanlar doğduğu kentte yaşasaydı en kalabalık il Şanlıurfa olacaktı Milli Savunma Bakanlığı, F-16'daki Sniper Pod'a yansıyan dolunayın görüntüsünü paylaştı