Son Dakika Haberleri: DAÜ Fizik Bölümü’nden Önemli Çalıştay

DAÜ Fizik Bölümü’nden Önemli Çalıştay

8 yıl önce

DAÜ Fizik Bölümü, Bu Yıl Onuncusu Gerçekleştirilecek Olan 'Kuantizasyon, Dualiteler ve İntegre Edilebilir Sistemler Çalıştayı'na Ev Sahipliği Yapmaya Hazırlanıyor.

DAÜ Fizik Bölümü’nden Önemli Çalıştay, System.String[]
Her yıl Nisan ayında farklı bir üniversitenin ev sahipliğinde gerçekleştirilen çalıştay, bu yıl 22 – 24 Nisan 2011 tarihleri arasında, Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Kampüsü'nde yer alacak.

Konuyla ilgili DAÜ Halkla İlişkiler ve Basın Müdürlüğü'ne açıklamalarda bulunan DAÜ Fizik Bölümü Öğretim Üyesi ve Fizik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mustafa HALİLSOY, çalıştayın, Türkiye'nin gravitasyon ve kozmoloji, matematiksel fizik ve teorik yüksek enerji fiziği alanlarında çalışmalar yapan en seçkin bilim insanları tarafından organize edilmekte olduğunu ve çalıştayın bilim kurulu üyeleri arasında Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Üyeleri ve TÜBİTAK ödülleri almış isimlerin yer aldığını vurguladı.

Prof. Dr. Mustafa HALİLSOY, son yıllarda DAÜ Fizik Bölümü öğretim üyelerinin gravitasyon ve kozmoloji ile matematiksel fizik alanlarında uluslararası saygın dergilerde birçok bilimsel çalışma yayınladıklarını ve bu çalışmaların sayısı ve kalitesinin çalıştay bilim kurulunun dikkatini çektiğini vurguladı. Bu başarıdan dolayı da Fizik Bölümü öğretim üyelerinin son iki yıldır çalıştaya davet alarak konuşmacı olarak katıldıklarını ve başarılı sunumlar yaptıklarından dolayı QDIS çalıştayı bilim kurulu üyelerinin 2011 yılındaki çalıştayın özellikle DAÜ ev sahipliğinde gerçekleşmesini arzu ettiklerini kaydetti. Böyle önemli bir bilim çalıştayına ev sahipliği yapacak olmalarından dolayı DAÜ Fizik Bölümü olarak büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Prof. Dr. HALİLSOY, böylelikle DAÜ ve Fizik Bölümü'nün yerinde ve daha yakından tanınmasına da katkıda bulunulacağını belirtti.

KARA DELİKLER İLE İLGİLİ KONULAR GÖRÜŞÜLECEK

Çalıştayda görüşülecek konuların, Bilim Kurulu tarafından, 2010 yılı içerisinde uluslararası saygın dergilerde yayımlanmış özgün çalışmalardan seçildiğini vurgulayan Prof. Dr. HALİLSOY, konuşmacıların bu titiz çalışma neticesinde özel davetle çalıştaya çağrıldıklarını belirtti. Çalıştayda görüşülecek başlıca konular arasında Einstein'in genel görelilik kuramında öngörülen kara delikler, uzay – zaman yapıları, kozmoloji konuları ile yüksek enerji fiziği ve matematiksel fizik konuları bulunmaktadır. Davetli konuşmacı olarak Çek Cumhuriyeti Nükleer Fizik Enstitüsü'nden (ASCR) Prof. Dr. Miloslav ZNOJIL'in katılacağı çalıştaya, toplam 60 bilim insanının katılması beklenmektedir.

QDIS Çalıştayı Açılış Töreni 22 Nisan 2011 Cuma günü, saat 10:00'da, DAÜ Aktivite Merkezi Salonu'nda gerçekleştirilecek. Çalıştayla ilgili detaylı bilgilere http://qdis.emu.edu.tr adresinden ulaşılabilir.Gayrimenkul Satış ve Kiralamada TL ile Sözleşme Dönemi Resmen Başladı Son Dakika! Türk Büyükelçi'nin Makam Aracı Kaza Yaptı: Ölü ve Yaralılar Var

Son dakika! Beşiktaş'ta Pepe, Alacakları İçin TFF'ye Başvurdu