Doğru ek yerleştirme tercihi için tüyolar - Son Dakika

Doğru ek yerleştirme tercihi için tüyolar

07.09.2020 11:55
Doğru ek yerleştirme tercihi için tüyolar, System.String[]

Yükseköğretim Kurumları Sınavı(YKS) tercih sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklandı.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı(YKS) tercih sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklandı. Üniversite kayıt işlemleri geçtiğimiz gün tamamlandı. YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından istediği başarı puanını alamayan bazı öğrenciler "mezuna kalmak" kararını veriyor. İstanbul Rumeli Üniversitesi Rehberlik ve Aday İlişkileri Müdürü Tuba Uçar da adaylara tavsiyelerde bulundu.

"Mezuna kalmak" teriminin öğrencilerin istedikleri puan gelmediğinde 1 yıl daha sınava hazırlanması için kullanıldığını söyleyen Tuba Uçar sözlerine şöyle devam etti; "Aday öğrenciler için boşuna bir zaman kaybı. Üniversiteye giren yaşıtları hayata daha önce başlayacakken kendileri zaman kaybedecek ve en önemlisi girecekleri sınavda da sonuçlarının nasıl geleceği belli olmadığından bu belirsizlik kendilerinde stres yaşatacak. İstedikleri bölüm için puanları yetmiyor olabilir ama puanlarının yettiği başka bir bölümde okuyarak da hayallerindeki mesleği yapabilirler. Bunu şu şekilde örneklendirebiliriz. Aday öğrencinin puanı Beslenme ve Diyetetik Bölümü'ne puanı yetmediyse eğer Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü'nü ek tercihte tercih ederek aynı anda Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nde çift ana dal yapabilir."

Kurumun öğrencilere sunduğu fırsatlarla ilgili de bilgi veren Uçar; "Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nü tercih eden öğrencilerimiz sertifika programlarına katılarak "Yazılım Uzmanı" olabilirler. Her devrin mesleği olan Sivil Hava İşletmeciliği Bölümü'nü tercih ettiklerinde Uçak Teknolojisi Programı'nda çift ana dal yapabilir, havacılığın farklı alanlarında çalışabilirler. Odyolog olmak isteyen adayların puanları bu bölüme yetmiyorsa eğer Odyometri Bölümü'nü tercih ederek Dikey Geçiş Sınavı ile Odyoloji Bölümü'ne geçerek Odyolog olabilirler.

Aynı şekilde İç Mimar olmak isteyen adaylar İç Mekan Tasarımı Bölümü'nü tercih ederlerse yine Dikey Geçiş Sınavı ile İç Mimarlık Bölümü'ne geçerek İç Mimar olabilirler. Ek tercihte Havacılık Yönetimi Bölümü'nü tercih eden adaylar, Kariyer İngilizcesi ve ücretsiz İngilizce Hazırlık Programı ile mesleğinin İngilizcesini bilerek mezun olabilirler. Bunun gibi birçok örnek vermek mevcut. Ek tercih öncesi puanı istediği bölüme yetmeyen aday öğrencilerimiz üniversitemizin web sitemizdeki canlı destek bölümünden, çağrı merkezimizden ve sosyal medya hesaplarımızdan bizlerle iletişime geçerlerse kendilerini doğru bölüme yönlendirebiliriz." diye konuştu.

Üniversitenin Diplomacard ve Bluecard ayrıcalıkları ile ilgili de bilgi veren Tuba Uçar, "Büyük fırsatlar sağlayan Diplomacard ile dünyanın her yerinde öğrenim ve yetkinliklerini belgeleyebilen öğrencilerimiz, Bluecard ayrıcalığı ile Avrupa ülkelerinde çalışma ve oturma izni programına direkt dahil olabilme fırsatına da erişiyor.Mimarlık, Beslenme ve Diyetetik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Havacılık Yönetimi gibi birçok bölümü tercih eden adaylarımız Bluecard ayrıcalığı ile Avrupa'da iş imkanlarına sahip olabilirler. "dedi.


- İstanbul
Doğru ek yerleştirme tercihi için tüyolar

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Doğru ek yerleştirme tercihi için tüyolar - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika! Türk Hava Yolları: Hafta sonları kısıtlama saatlerinde bileti olan yolcular uçuş belgeleriyle seyahat edebilir Ali Babacan: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın teklifini kabul etmedim Masumlar Apartmanı'nda Safiye'nin aşkı geri dönüyor! Tansel Öngel kadroya dahil oldu Mesut Özil'den 6 gol yiyen Almanya'ya 'Boateng' göndermesi: Tam zamanı "Salgın bütün ülkeye yayılmış durumda" diyen bakan Koca üç kentimize dikkat çekti Akşener yapılan kısıtlamaları yeterli bulmadı: 14 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilsin Ayda'nın ölen annesi enkaz altında kızına, "Baban bizi gelip kurtaracak" diye moral vermiş Son dakika haberi! Sri Lanka'da eski bakan basın toplantısında çiğ balık yedi
00:36