EGM, Marmaris'teki yangınla ilgili paylaşımları mercek altına aldı! "Şahan" detayı dikkat çekti - Son Dakika

EGM, Marmaris'teki yangınla ilgili paylaşımları mercek altına aldı! "Şahan" detayı dikkat çekti

22.06.2022 23:07

Marmaris ilçesinde çıkan yangınla ilgili sosyal medya paylaşımları incelemeye alındı. Marmaris etiketiyle ilgili 22 bin 787 farklı hesaptan paylaşım yapıldığını belirten EGM, bu hesapların yüzde 59'unun bot olduğunu tespit etti. Şahan Gökbakar da yangınlarla ilgili paylaşımlar yapmış ve daha sonra EGM, "Şahan" kelimesi hakkında 10 bin 723 farklı hesaptan paylaşım yapıldığını ve bu hesapların yüzde 57'sinin bot olduğunu belirtti.

Muğla'nın Marmaris ilçesinde dün çıkan orman yangınıyla ilgili sosyal medyada binlerce paylaşım yapıldı. Ünlü komedyen Şahan Gökbakar da yangının ardından art arda paylaşımlar yaparak hükümete "Uçaklar nerede?" sorusunu yöneltti. Gökbakar'ın paylaşımlarından sonra "Şahan" ismi kısa sürede sosyal medyada en çok konuşulan konular arasına girdi. "Allah belanı versin Şahan" etiketi altında kullanıcılar binlerce yorumda bulundu. Emniyet Genel Müdürlüğü de yapılan paylaşımları mercek altına alarak paylaşımda bulunan hesapların önemli bir kısmının bot hesaplar olduğunu tespit etti.

"DEZENFORMASYON FAALİYETLERİ YÜRÜTÜLÜYOR"

Marmaris'te meydana gelen orman yangınıyla ilgili EGM'den yapılan açıklamada, sosyal medya platformlarında yapılan paylaşımların yangına müdahale edilmediği, otellere alan açmak için çıkarıldığı ve sabotaj söylemlerinin dolaşıma sokularak dezenformasyon faaliyetlerinin yürütülmeye çalışıldığı belirtildi.

"SUÇ UNSURU İÇEREN PAYLAŞIMLARIN KULLANICILARI TESPİT EDİLDİ"

Açıklamada, kamuoyu üzerinde panik ve güvensizlik oluşturabilecek söylemlerin bot hesaplar aracılığıyla yayıldığı aktarılarak, "Meydana gelen yangın olayı ile ilgili paylaşımlar incelenmiş ve halkın bir kesimini diğer bir kesimi aleyhine düşmanlığa veya kin beslemeye alenen tahrik eden, halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla içerik üreten hesaplar hakkında çalışma yapılmış olup, suç unsuru içerikli paylaşımda bulunan hesapların yöneticisi/kullanıcısı tespit edilerek işlemlere başlanılmıştır" ifadeleri kaydedildi.

Emniyet, Marmaris'te yangına ilişkin yapılan paylaşımların ardından harekete geçti! Şahan detayı dikkat çekti

22 BİNDEN FAZLA HESAPTAN PAYLAŞIM YAPILDI

Yangınla ilgili oluşturulan etiket ve bahsetmelerle ilgili bot hesapların tespitine yönelik yapılan çalışmalarda, Marmaris etiketi kullanılarak 22 bin 787 farklı hesaptan paylaşım yapıldığı, bu hesapların yüzde 59.42'sinin bot hesaplar olduğu aktarıldı.

Emniyet, Marmaris'te yangına ilişkin yapılan paylaşımların ardından harekete geçti! Şahan detayı dikkat çekti

ÇOĞU HESABIN BOT HESAP OLDUĞU BELİRLENDİ

Açıklamanın devamında ise şu ifadelere yer verildi: "'Orman' kelimesi kullanılarak 16 bin 31 farklı hesaptan paylaşım yapıldığı görülmüş; bu hesapların yüzde 67.38'inin bilgisayarlar tarafından yönetilen bot hesaplar olduğu değerlendirilmiştir. 'Yanan' kelimesi kullanılarak 17 bin 235 farklı hesaptan paylaşım yapıldığı görülmüş; bu hesapların yüzde 56.1'inin bilgisayarlar tarafından yönetilen bot hesaplar olduğu değerlendirilmiştir. 'Uçaklar' kelimesi kullanılarak 3 bin 571 farklı hesaptan paylaşım yapıldığı görülmüş; bu hesapların yüzde 71.74'ünün bilgisayarlar tarafından yönetilen bot hesaplar olduğu değerlendirilmiştir.

ŞAHAN KELİMESİ DİKKAT ÇEKTİ

'Şahan' kelimesi kullanılarak 10 bin 723 farklı hesaptan paylaşım yapıldığı görülmüş; bu hesapların yüzde 57,14'ünün bilgisayarlar tarafından yönetilen bot hesaplar olduğu değerlendirilmiştir. 'Otel' kelimesi kullanılarak 5 bin 709 farklı hesaptan paylaşım yapıldığı görülmüş; bu hesapların yüzde 54.55'inin bilgisayarlar tarafından yönetilen bot hesaplar olduğu değerlendirilmiştir."

Emniyet, Marmaris'te yangına ilişkin yapılan paylaşımların ardından harekete geçti! Şahan detayı dikkat çekti
YORUMLAR (3)
  • süleyman hakan gökşen: gerçekler mi önemli yoksa bot diye tabir edilen hesaplar mı ? halkı kin nefret ve korkuya iten neden BOT hesaplardan yapılan yorumlar mı ? geçen sene aynı tarihlerde de büyük ölçekli yangınlar yaşadık ve uçak yoktu söndürme işlemleri uzun zaman almıştı, ders alınmamış olacak ki bu sene de sanki dejavu yaşıyoruz... Cevap Yaz 5 2 Yayından Kaldır
  • Tuğrul Coşar: Paylasim.yqpan hesapları falan bırakın da uçak alin ormanlarimizin yanmasina engel olun yanan yerleri kimseye peşkeş çekmeyin boş işlerle uğraşmayın. Cevap Yaz 1 2 Yayından Kaldır
  • Mert kursun : Bende her yangında bu şahan orda senmi çıkarıyorsun bu angınları diyecektim nerde bi duman orda şahan Cevap Yaz 4 0 Yayından Kaldır
500
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel EGM, Marmaris'teki yangınla ilgili paylaşımları mercek altına aldı! 'Şahan' detayı dikkat çekti - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement