Son Dakika Haberleri: Epic Games Store, Kullanıcılarının Steam Verilerine İzin Almadan Erişiyor

Epic Games Store, Kullanıcılarının Steam Verilerine İzin Almadan Erişiyor

2 gün önce

Kullanıcılarının verilerine izin almadan erişen Epic Games, tutulduğu eleştiri yağmurundaki soruları yanıtladı.

Epic Games Store, Kullanıcılarının Steam Verilerine İzin Almadan Erişiyor, System.String[]
Kendi dijital oyun dağıtım mağazasını 6 Aralık 2018 tarihinde açan Epic Games, yakın zamanda Reddit üzerinde paylaşılan gizlilik endişeleri konulu gönderi ile dikkatleri üzerine çekti. Geçtiğimiz Perşembe günü (14 Mart) paylaşılan gönderi, Steam'in localconfig.vdf dosyasını izin almadan kullandığını iddia ediyordu.


Epic kullanıcılarına yöneltilen "Steam arkadaşlarınızı Epic hesabınıza eklemek ister misiniz?" sorusuna "Evet" cevabı verildiğinde; kullanıcıların bilgisayarında bulunan Steam'in localconfig.vdf dosyası Epic Games tarafından kopyalanıp, Epic Games'in dosyaları altına şifrelenerek ekleniyor. Bu işlemi yaparken Epic Games, sadece arkadaşlara erişeceğini belirtiyor. Ne yazık ki gerçek bu şekilde değil.

Epic Games'in eksik bilgi vererek aldığı bu dosya:Her bir kullanıcının ilişkili Steam Kimliği ve eski Steam kullanıcı adlarını içeren listeyi


Şu an ve daha önce takip ettiğiniz grupları ve oyunları


Oyunlar için oynama geçmişinizi


Steam Link'i kullandığınız cihazları


Steam ile kullandığınız kontrolcü (joystick vb.) türlerini


Kullandığınız kontrolcü yapılandırmaları ve ayarları


Arayüz/ büyük resim modu/ sohbet/ canlı yayın ayarlarını ve bunlar gibi çok daha fazla kişisel veriyi içeriyor.Epic Games'in Mühendis Departmanı Başkan Yardımcısı Daniel Vogel yaptığı açıklamada; toplanan verilerin istatistik oluşturma amaçlı kullanıldığını belirtti. Güncelleme yapılacak oyunun o anda çalışıp çalışmadığının anlaşılması için de çalışan uygulamaları görüntülemeye izni olduğunu sözlerine ekledi.
Kullanılan bu metotun yanlış olduğunu ve en kısa sürede düzeltileceğini belirten Epic, bu yanlış hareketiyle kullanıcılarda; Steam ile mücadele edebilecek kadar iyi bir şekilde geliştirilmediği algısını oluşturuyor.
Kaynak: WebTekno
A Haberin Güzel Sunucusu, Saatinin Fiyatıyla Dudak Uçuklattı! Erdoğan'dan Çok Çarpıcı Ayasofya Açıklaması: Bu Oyunlara Gelmeyelim! Mehmet Özhaseki, Kendi Videosuna Neden Erişim Engeli Getirdiğini Anlattı Fenerbahçe'de Sezon Sonu 8 İsim Yolcu