Eski İZTO Başkanı Demirtaş'tan hakkında yürütülen soruşturmaya ilişkin açıklama - Son Dakika
Güncel

Eski İZTO Başkanı Demirtaş'tan hakkında yürütülen soruşturmaya ilişkin açıklama

Eski İZTO Başkanı Demirtaş\'tan hakkında yürütülen soruşturmaya ilişkin açıklama

Eski İzmir Ticaret Odası (İZTO) Başkanı ve eski İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Mütevelli Heyeti Başkanı Ekrem Demirtaş, hakkında yürütülen soruşturmaya ilişkin, "Asla üniversitenin aleyhine olacak şekilde bilerek ve isteyerek herhangi bir usulsüzlük yapmadık.

23.09.2020 16:02  Güncelleme: 17:14
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Eski İzmir Ticaret Odası (İZTO) Başkanı ve eski İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Mütevelli Heyeti Başkanı Ekrem Demirtaş, hakkında yürütülen soruşturmaya ilişkin, "Asla üniversitenin aleyhine olacak şekilde bilerek ve isteyerek herhangi bir usulsüzlük yapmadık. Üniversitenin kaynaklarını gerek kendimiz, gerek yakınlarımız menfaatine kullanmadık. Üniversitenin kaynaklarını herhangi kişi ya da kuruluşa aktarmadık" dedi.

Eski İzmir Ticaret Odası (İZTO) Başkanı ve eski İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Mütevelli Heyeti Başkanı Ekrem Demirtaş, mütevelli heyeti başkanı olduğu dönemdeki bazı işlemlerden dolayı hakkında yürütülen soruşturma kapsamında ifade vermişti. Savcılık ifadesinin ardından Ekrem Demirtaş, nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi ve daha sonrada yurt dışı çıkış yasağının ardından serbest bırakılmıştı.

"İfadelerimizi verdik"

Ekrem Demirtaş, soruşturma ile ilgili açıklama yaptı. Demirtaş, "Yaklaşık 2 yıldır süren soruşturmada ilk kez davet edilmemiz üzerine kendiliğimizden giderek, devlet görevlilerine ve gerçeklerin ortaya çıkmasına yardımcı olmak amacıyla soruşturma kapsamında ben ve o dönemde benimle birlikte görev yapan; mütevelli heyeti üyeleri, rektörler, üniversite genel sekreteri ile diğer görevliler ve ihaleler sonucunda işleri alan şirketlerin yöneticileri ifadelerimizi verdik" dedi.

Demirtaş, hakkında iddiaları reddederek, "Hakkımızda ileri sürülen iddialar, hiçbir hukuki dayanağı olmayan, asılsız ve yalnızca karalama amacı ile ortaya konmuş iddialar niteliğindedir. Biz bir dünya üniversitesi kurmak sevdası ile yola çıktık. Ben ve arkadaşlarım; 4 milyon 150 bin euro ile 500 milyon dolar varlığı, 10 bin öğrenci, bine yakın öğretim üyesi ve idari personel olan bir kurum oluşturduk. Oluşturmak istenen algının aksine İzmir Ekonomi Üniversitesi bir başarı hikayesidir. Her yıl YÖK tarafından denetlenen üniversitemizin başarısı sadece ülkemizde değil, dünyaya da taşmıştır. İzmir' in en değerli yerinde 40 bin metrekare akıllı sınıfları olan 1. sınıf inşaat kalitesi olan binaların bulunduğu akıllı kampüs oluşturduk" şeklinde konuştu.

"Üniversitenin tek bir kuruşunu ne yedik ne de başkasına yedirdik"

Demirtaş, şöyle konuştu:

"Her yıl YÖK tarafından denetlenen üniversitemizin başarısı sadece ülkemizde değil, dünyaya da taşmıştır. İfadeleri alınan kişiler üniversiteyi batıran değil, zirveye taşıyan insanlardır. Asla üniversitenin aleyhine olacak şekilde bilerek ve isteyerek herhangi bir usulsüzlük yapmadık. Üniversitenin kaynaklarını gerek kendimiz gerek yakınlarımız menfaatine kullanmadık. Üniversitenin kaynaklarını herhangi kişi ya da kuruluşa aktarmadık. Üniversitenin ihalelerine herhangi bir usulsüzlük karıştırmadık. Üniversiteyi dolandırmadık. Üniversitedeki görevlerimizi yerine getirirken görevimizi kötüye kullanmadık. Üniversitenin tek bir kuruşunu ne yedik ne de başkasına yedirdik. Uzunca bir süredir süren soruşturma kapsamında, bütün iddiaları araştırmalarına rağmen; ancak 2 yıl sonra ifademize başvurulmasının nedeni de budur." - İZMİR

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Eski İZTO Başkanı Demirtaş'tan hakkında yürütülen soruşturmaya ilişkin açıklama - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Türk parasını koruma kanunu tebliğinde değişiklik! Dövizle ödeme yasağı 6 yıl sonra esnetildi
  08:34 Türk parasını koruma kanunu tebliğinde değişiklik! Dövizle ödeme yasağı 6 yıl sonra esnetildi

  Türk parası kıymetini koruma kanunu tebliğinde yapılan değişiklik Resmi Gazete'de yayımlandı. Karar ile dövizle ödeme yasağı 6 yıl sonra bazı alanlar için kaldırıldı.

 • Alparslan Türkeş'in oğlu Kutalmış Türkeş'in küfürlü tepkisine MHP ve Ülkü Ocakları'dan aynı sertlikte yanıt
  08:06 Alparslan Türkeş'in oğlu Kutalmış Türkeş'in küfürlü tepkisine MHP ve Ülkü Ocakları'dan aynı sertlikte yanıt

  Adana Ülkü Ocakları'nın İYİ Parti'nin Adana adayı Ayyüce Türkeş'i ihanetle suçlamasından sonra Alparslan Türkeş'in oğlu Kutalmış Türkeş'ten sert tepki geldi. Türkeş'in "Sizlerin Türkeş'in evladı olması imkansız, zira Türkeş o.. çocuk yapmadı hiç! Babalarınızı aramaya devam edin" sözlerine Ülkü Ocakları ve MHP yöneticilerinden de aynı sertlikte yanıtlar geldi. MHP Genel Başkan Yardımcısı İzzet Ulvi Yönter, Türkeş için "Şizofren ahlaksız" ifadesini kullandı.

 • Hadise, kendisinden 10 yaş küçük Mert Ayaydın ile sarmaş dolaş görüntülendi
  08:01 Hadise, kendisinden 10 yaş küçük Mert Ayaydın ile sarmaş dolaş görüntülendi

  Ünlü şarkıcı Hadise, iş insanı Yalçın Ayaydın'ın oğlu Mert Ayaydın ile Etiler'de bir mekanda sarmaş dolaş dans ederken görüntülendi. İkilinin birbirini öpmesi ve çevredeki kimseye aldırış etmemesi dikkat çekti.

 • Kadın model Simurg Sarsılmaz, Diyarbakır'da muhtar adayı oldu
  07:37 Kadın model Simurg Sarsılmaz, Diyarbakır'da muhtar adayı oldu

  31 Mart yerel seçimleri öncesi Diyarbakır'da dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Kadın model Simurg Sarsılmaz, Bağlar ilçesi Kaynartepe Mahalle muhtarlığına aday oldu. 4 erkek adaya karşı yarışacak olan Sarsılmaz adaylığını X hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu.

 • Piyanist İklim Tamkan, Fırat Tanış hakkında uzaklaştırma kararı aldırdı
  07:37 Piyanist İklim Tamkan, Fırat Tanış hakkında uzaklaştırma kararı aldırdı

  Piyanist İklim Tamkan, geçtiğimiz sene şiddet gördüğü gerekçesiyle ayrıldığı Fırat Tanış hakkında tehdit ve ısrarlı takip nedeniyle uzaklaştırma kararı aldırdı. Karar sonrası açıklama yapan Tamkan, ''Gördüğüm şiddet sonrasında bozulan ruh ve beden sağlığıma tekrar kavuşma sürecinde önemli bir rol oynayacağına inanıyorum'' dedi.

 • Ne diyeceği merak konusuydu! Emre'den Fenerbahçelilerin ettiği küfürlere yanıt
  00:22 Ne diyeceği merak konusuydu! Emre'den Fenerbahçelilerin ettiği küfürlere yanıt

  Ankaragücü Teknik Direktörü Emre Belözoğlu, Ziraat Türkiye Kupası'nda 3-0 kazandıkları Fenerbahçe maçından sonra açıklamalarda bulundu. Fenerbahçe taraftarlarının kendisine yönelik küfürlü tezahürat yapmasına değinen genç antrenör, "Fenerbahçeli Emre'yim ben. İnsanlar da bana bunu hissettirdi. Bunu yaşayacağımı düşünmemiştim. Söyleyecek bir şey yok" dedi.

 • Kupadan elenen İsmail Kartal: Şampiyon olacağız
  00:17 Kupadan elenen İsmail Kartal: Şampiyon olacağız

  Fenerbahçe'nin antrenörü İsmail Kartal, 3-0 yenilerek Ziraat Türkiye Kupası'na veda ettikleri Ankaragücü maçının ardından açıklamalarda bulundu. Takımına güvendiğini belirten Kartal, "Ders çıkardık bugünkü maçtan. Tekrar Fenerbahçe'nin nasıl futbol oynadığını herkese göstereceğiz. Sezon sonunda şampiyon olacağımıza inanıyorum" dedi.

 • Netanyahu'dan Rothschild'in ölümü sonrası ilk sözler
  00:01 Netanyahu'dan Rothschild'in ölümü sonrası ilk sözler

  Yahudi kökenli Rothschild ailesinin 4 kuşak lideri 87 yaşındaki Jacob Rothschild, geçtiğimiz gün hayatını kaybetti. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Rothschild için taziye mesajı yayınlayarak, ''19. yüzyılda Baron Rothschild gelecekteki Yahudi devletinin kuruluşuna vazgeçilmez katkılarda bulundu. 20. ve 21. yüzyılda Lord Jacob Rothschild bu gururlu geleneği sürdürdü.'' dedi.

 • Alparslan Türkeş'in oğlu Kutalmış Türkeş'ten MHP yöneticilerine ağır sözler
  27 Şub Alparslan Türkeş'in oğlu Kutalmış Türkeş'ten MHP yöneticilerine ağır sözler

  Adana Ülkü Ocakları'nın İYİ Parti'nin Adana adayı Ayyüce Türkeş'i ihanetle suçlamasından sonra Alparslan Türkeş'in oğlu Kutalmış Türkeş'ten sert tepki geldi. MHP Genel Başkan Yardımcıları Semih Yalçın ve İzzet Ulvi Yönter'i hedef alan Türkeş, ''Sizlerin Türkeş'in evladı olması imkansız, zira Türkeş o.. çocuk yapmadı hiç! Babalarınızı aramaya devam edin, fazla uzaklara değil sizi kullanan adamlara bakın, mesela domuz suratlı Semihe, mesela Sinan'ın katili çift cinsiyetli İzzetsiz ulviye'ye'' ifadelerini kullandı.


Advertisement