Son Dakika Haberleri: Güneş Enerjisiyle Bin Eve Elektrik Üretiliyor

Güneş Enerjisiyle Bin Eve Elektrik Üretiliyor

2 yıl önce

Bursa'nın Karacabey ilçesi Tophisar Mahallesi'ne kurulan güneş panellerinden bin evin elektrik ihtiyacı karşılanıyor.

Bursa'nın Karacabey ilçesi Tophisar Mahallesi'ne kurulan güneş panellerinden bin evin elektrik ihtiyacı karşılanıyor.

Yatırımcı Çağan Yüksel tarafından ilçeye bağlı Tophisar Mahallesi'nde 32 dönüme 7 bin adet güneş paneli kuruldu.

Karacabey Kaymakamı Yusuf Gökhan Yolcu ile Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan kurulan tesise giderek incelemelerde bulundu.

Yüksel, ziyarette yaptığı açıklamada, tesiste 2 megavatlık üretim olduğunu belirterek, "Yaklaşık bin hanenin enerjisini güneşten elde ederek elektriğe çeviriyoruz. Tesisin 5-6 yılda kendini amorti etmesini bekliyoruz. Ondan sonra para kazanacağız. Tesisin 20-25 sene gibi ekonomik ömrü var. Devletle 10 senelik bir sözleşme yaptık. Devlet bize yatırım yaparken teşvik vermiyor. Fakat, 10 yıl boyunca yüksek paradan elektriği almayı taahhüt ederek bizi destekliyor. 10 yıl sonra da düşük fiyatlardan da olsa yine devlete elektriği satacağız. Çünkü enerji ihtiyacı ciddi bir problem." diye konuştu.

80 bin metrekare alanın 32 bin metrekarelik kısmına güneş panellerini kurduklarını aktaran Yüksel, şunları söyledi:

"Ayrıca buraya bin hayvan kapasiteli besi tesisi kurarak entegre edeceğiz. Yine 5 dönümlük alana rüzgar tirbünü kuracağız. Bu tesisi hibrit olarak çalıştırmak istiyoruz. Gün olduğu zaman güneşten, akşam olduğu zaman rüzgardan faydalanacağız. Burada toplam 2,6 milyon dolarlık yatırımımız oldu. Hayvancılık tesisimizle beraber 6,5 milyon dolar yatırımımız olacak. Orta ve Güneydoğu Anadolu'da aynı tesisler daha verimliyken biz kendi memleketimizde olmasını istediğimiz için bu yatırımı Karacabey'e yaptık."

Karacabey Belediye Başkanı Özkan, başka illerde daha uygun şartlarda bu tesisi kurabilecekken ilçeye kazandıran Çağan Yüksel'e teşekkür ederek, "Yenilenebilir enerji kaynakları çok önemli. Cari açığımızın çok büyük bir bölümünü petrol ürünlerine yaptığımız ödemelerden veriyoruz. Aslında bunu enerji açığı olarak değerlendirebiliriz. Bunu önlemenin yolu da rüzgar santrallerini, güneş enerji santrallerini ve türevlerini ülkemizde kullanmaktan geçiyor. İthalat yapmadan bu ihtiyaçlarımızı karşılayabilmeliyiz." ifadelerini kullandı.

Ziyarete, Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Naci Güncü ve Karacabey Garnizon Komutanı Binbaşı Erdal Özköroğlu da eşlik etti.Doğru Çıkan Tahminleriyle Bilinen Google, Türkiye'deki Yerel Seçim İçin Öngörüsünü Açıkladı Hasta Çocuklar Ağlayarak Sıra Beklerken Doktor Bilgisayarından Oyun Oynadı

Kayalıklarda Fotoğraf Çekmeye Çalışan Sosyal Medya Fenomeni, Feci Şekilde Can Verdi