Son Dakika Haberleri: Hindistan'daki Geleneksel Festivalde Kan Aktı! Boğalar 3 Kişiyi Öldürdü

Hindistan'daki Geleneksel Festivalde Kan Aktı! Boğalar 3 Kişiyi Öldürdü

7 ay önce

Hindistan'da her yıl geleneksel olarak düzenlenen Jallikattu isimli boğa yarışlarını izleyen 3 kişi, aldıkları boynuz darbeleri nedeniyle öldü.

Yerel basında yer alan haberlere göre, ülkenin güneyindeki Tamil Nadu eyaletinde düzenlenen Jallikattu yarışlarında kontrolden çıkan boğalar izleyicilerin arasına daldı.

3 ÖLÜ, 60 YARALI

Boğaların boynuz darbelerine hedef olan 3 izleyici hayatını kaybederken, 60'dan fazla kişi de yaralandı. Tamil Nadu eyaletinde oldukça yaygın olan Jallikattu yarışları, 2014'de Yüksek Mahkeme tarafından hayvan haklarına aykırı olduğu gerekçesiyle yasaklanmıştı.

YASAKLANMASI PROTESTO EDİLMİŞTİ

Mahkemenin kararının ardından eyalet genelinde binlerce kişinin katıldığı protesto gösterileri düzenlenmişti. Tamil Nadu Eyalet Yönetimi, geçen yıl aldığı kararla Yüksek Mahkemenin yasak kararını kaldırmıştı.

ÜLKENİN EN ESKİ SPORLARINDAN

Hindistan'ın en eski sporlarından Jallikattu, rodeo ve İspanyadaki boğa güreşlerinin karışımı andıran bir yarış.

Barikat arkasında bekletilen boğa serbest bırakıldıktan sonra matadorların boğanın sırtından tutarak 15-20 metre gitmesi gerekiyor. Eğer matador bunu başarırsa yarışı kazanıyor, aksi halde boğa kazanmış sayılıyor.

BOĞALARA ZARAR VERİLMİYOR

Jallikattu yarışlarında, İspanya'nın aksine boğalara zarar verecek herhangi bir cisim kullanılmıyor.


YORUMLAR


Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Perşembe Günü Uluslararası Yatırımcılarla Bir Araya Gelecek İran'dan ABD'nin Elini Kolunu Bağlayacak Hamle! Petrol Fiyatlarında İndirime Gidildi

Mısırlı Vatandaş, Türkiye'ye Destek İçin Eşinin Ziynet Eşyalarını Bağışlamak İstedi