İlk Tiyatro Müzesi İzmir'de Kuruluyor - Son Dakika

İlk Tiyatro Müzesi İzmir'de Kuruluyor

02.06.2015 12:00
İlk Tiyatro Müzesi İzmir'de Kuruluyor, System.String[]

İzmir’in Bayraklı ilçesinde, Bayraklı Belediyesi ile Sahne Tozu Tiyatrosu işbirliğiyle tiyatroya yıllarını veren Zeki Alasya, Muhsin Ertuğrul, Erol Günaydın, Münir Özkul gibi birçok sanatçının oyunlarda kullandığı eşyalar ilk kez kurulacak Türk Tiyatro Müzesinde sergilenecek.

İzmir'in Bayraklı ilçesinde, Bayraklı Belediyesi ile Sahne Tozu Tiyatrosu işbirliğiyle tiyatroya yıllarını veren Zeki Alasya, Muhsin Ertuğrul, Erol Günaydın, Münir Özkul gibi birçok sanatçının oyunlarda kullandığı eşyalar ilk kez kurulacak Türk Tiyatro Müzesinde sergilenecek.

Bayraklı Belediyesi sanat ve sanatçıya destek vermeye devam ediyor. Bünyesinde bir konservatuvar kurmaya hazırlanan Bayraklı Belediyesi, bir ilkin altına imza atarak ilçede Türk Tiyatro Müzesi kuracak. Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, İzmir'in tiyatro yaşantısına canlılık kazandıran Sahne Tozu Tiyatrosunun duayenlerinden Göksel Kortay ile oluşturulacak müze konusunda görüş alışverişinde bulundu. Müze tamamlandığında yıllarını tiyatro sahnelerinde geçirmiş Muhsin Ertuğrul, Vasfi Ziya Zobu, Nisa Serezli, Bedia Muvahhit, Erol Keskin, Erol Günaydın, Suna Keskin, İzzet Günay, Haldun Dormen, Göksel Kortay, Nevra- Metin Serezli, Münir Özkul, Zeki Alasya'ya ait eşyalar müzede sergilenecek.

MİRAS GÜN IŞIĞINA ÇIKARILIYOR

Başkan Karabağ, müzenin kurulması için çalışma başlattıklarını belirterek, "Tiyatro müzesi bir ilk olacak. Sahne Tozu Tiyatrosu ile işbirliğinde gerçekleştireceğimiz bu proje Türk Tiyatrosunun mirasını gün ışığına çıkaracak. Gerçekten önemli bir proje. Gelecek kuşaklara ışık tutması açısından önemli. Türk tiyatrosuna damga vuran isimlerin eşyaları bu müzede olacak. Ziyarete gelenler tarihe tanıklık edecek. Göksel Hanım, birçok sanatçının evinde muhafaza ettiği eşyaları müzeye bağışlayacağını bize müjdeledi. Mutlu olduk" dedi. - İZMİR

İlk Tiyatro Müzesi İzmir'de Kuruluyor
İlk Tiyatro Müzesi İzmir'de Kuruluyor
İlk Tiyatro Müzesi İzmir'de Kuruluyor
İlk Tiyatro Müzesi İzmir'de Kuruluyor
İlk Tiyatro Müzesi İzmir'de Kuruluyor

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel İlk Tiyatro Müzesi İzmir'de Kuruluyor - Son Dakika


Son Dakika

SİHA korkusu bunu da yaptırdı! Sözde Karabağ lideri Harutyunyan taktik toplantısını anaokulunda gerçekleştirdi 'Trabzon' paylaşımıyla büyük tepki çeken CHP'li Kılınç, adliye önünden fotoğraf paylaştı Parti grubunda Bahçeli'nin zor anları! "Ekmek yoksa pasta yiyin" sözünü hatırlayamayınca kürsüde kalakaldı İran medyası Fransa Cumhurbaşkanı Macron'u şeytana benzetti: Paris İblisi Milyonları ilgilendiren borç yapılandırmasında son başvuru tarihi 31 Aralık Hatay'da patlama anının yeni görüntüleri ortaya çıktı Camideki görüntü İlber Ortaylı'yı kızdırdı: Bu ne zevksizlik Muhtar olduğuna kimseyi inandıramayan genç, kimliğini göstermek zorunda kalıyor