İtalya'da aşırı sağcı lider Salvini'ye karşı yeni halk hareketi: Sardalyalar - Son Dakika
BBC

İtalya'da aşırı sağcı lider Salvini'ye karşı yeni halk hareketi: Sardalyalar

20.11.2019 21:15

İtalya'da son dönemde oyları yükselmekte olan aşırı sağcı Lig Partisi lideri Matteo Salvini'ye karşı yeni bir halk hareketi ortaya çıktı. 4 arkadaşın Bologna kentinde başlattığı "sardalyalar" hareketi, sosyal medyadan yapılan çağrılar üzerine kısa sürede ülke geneline yayıldı. Sardalyalar hareketi, geleneksel medyanın da dikkatini çekmeyi başardı.

İtalya'da son dönemde oyları yükselmekte olan aşırı sağcı Lig Partisi lideri Matteo Salvini ve söylemlerine karşı, kendilerine "Sardalyalar" adını veren sivil bir inisiyatif ortaya çıktı.

Lig partisi lideri Salvini, Emilia-Romagna bölgesinde Ocak ayında yapılacak seçimler için yürüttüğü kampanya kapsamında geçen hafta Perşembe günü bölgenin başkenti Bologna'ya gitti. Geleneksel olarak sol partilere oy veren Bologna'daki 4 arkadaş ise, Salvini karşıtı bir ani toplanma (flash-mob) düzenlemeye karar verdi.

SOSYAL MEDYADAN YAYILAN ÇAĞRI ETKİLİ OLDU

Salvini, 5570 kişi kapasiteli bir salonda miting düzenlerken, 30'lu yaşlardaki Mattia Santori, Roberto Morotti, Giulia Trappoloni ve Andrea Garreffa isimli 4 arkadaş, Salvini'nin mitinginden hareketle, bu sayıyı aşmak için 6000 kişiyi meydana doldurmayı hedefliyordu. Sosyal medyadan yayılan çağrı sonrası ise meydanda 12 bin-15 bin arası kişi toplandı.

"SARDALYALAR" HAREKETİ HIZLA YAYILIYOR

Meydanları tıka basa doldurma amacı taşıdıkları için kendilerine "sardalyalar" adını veren hareket, Bologna'dan sonra yine Emilia-Romagna bölgesindeki Modena kentine de sıçradı. Modena'da da geçen Pazartesi günü yağmura rağmen yaklaşık 7 bin kişi Piazza Grande meydanında Salvini'ye karşı bir araya geldi.

İtalya'da son yıllarda göç karşıtı, milliyetçi politikalarla oy oranını hızla artıran Lig lideri Salvini, halen anketlerde en fazla desteğe sahip lider olarak görülüyor. Solun kalelerinden olarak bilinen Umbria bölgesinde geçen ay yapılan bölgesel seçimleri, Lig'in öncülüğündeki sağ ittifak yüzde 57 oy oranıyla kazanmıştı.

"Sardalyalar" ise, Salvini'nin "önlenemez yükselişi" algısını yıkmayı ve kentlerinin "nefret ve ırkçılığa" teslim olmasına izin vermeyeceklerini göstermeyi amaçladıklarını söylüyor.

"BARIŞ, KARDEŞLİK, DİRENİŞ" MESAJLARI VERİYOR

Hiçbir siyasi parti sembolü kullanmamaya özen gösteren "sardalyalar", "barış, kardeşlik, direniş" mesajları veriyor; İtalyan anti-faşist direnişçilerin marşı haline gelen "Bella ciao" şarkısını söylüyor.

Bologna'da başlayan "sardalyalar hareketi" Modena'nın ardından başka kentlere de yayılarak bir fenomene dönüşme yolunda ilerliyor. Gelecek hafta sonu da Reggio Emilia ve Rimini kentlerinde benzer gösteriler planlanıyor. Floransa, Milano ve Palermo kentlerinde de gösteri planları yapılıyor.

Sosyal medyada da "Roma'daki sardalyalar", "Milano'daki sardalyalar", " Genova'daki sardalyalar" gibi, her birini binlerce kişinin takip ettiği gruplar kurulmaya başladı.

GELENEKSEL MEDYANIN DA DİKKATİNİ ÇEKTİLER

Sardalyalar hareketi sosyal medyanın yanı sıra son günlerde yerel gazetelerden ulusal ve uluslararası basına kadar geleneksel medyanın da dikkatini çekmeyi başardı.

Hareketin öncüsü 4 kişiden biri olan Mattia Santori, Bologna merkezli Il Resto del Carlino gazetesine verdiği mülakatta, "Adı sanı bilinmeyen 4 genç (Bologna'daki) Maggiore Meydanı'nı doldurdu: bu nasıl oldu?" sorusuna şöyle yanıt verdi:

"Bize göre bunun bir açıklaması şu olabilir: İnsanların sokaklara dönmeye ihtiyacı vardı. Çok sayıda insan bunu yıllardır yapmıyordu, bir mesaj verme arzusu vardı."

İtalya'da aşırı sağcı lider Salvini'ye karşı yeni halk hareketi: Sardalyalar

Son Dakika Dünya İtalya'da aşırı sağcı lider Salvini'ye karşı yeni halk hareketi: Sardalyalar - Son Dakika Dünya

BBC

Son Dakika

Ermenistan ordusu tükeniyor! Bu kez de 15 yaşın altındaki çocukları cepheye sürmeye başladılar Son Dakika! Cumhurbaşkanlığından Hollandalı siyasetçi Wilders'ın skandal paylaşımına tepki: Sistematik zorbalık bir ifade özgürlüğü meselesi değildir Sinan Engin'den çarpıcı iddia: Bu açıklamalara göre yönetimin Terim'i göndermesi lazım Falcao'nun attığı golü öven Rıdvan Dilmen, kırmızı kartı eleştirdi: İnanılmaz, olamaz Genç adama mesajlı taciz: Yemeği getiren kuryeden gelen "Gey misin?" sorusuyla neye uğradığını şaşırdı Son Dakika! Çavuşoğlu'ndan Hollandalı parlamenter Wilders'ın skandal paylaşımına tepki: Avrupa'nın ezik ırkçıları yine kendini gösterdi Manisa'da halkı tedirgin eden görüntü! Fay hattında dev yarıklar oluştu Nihat Hatipoğlu'ndan "Otelinde içki satılıyor" iddiasına yanıt: Asla satılmadı, aklınızca benden intikam aldınız