Kendi Hikayemiz İle Turizmde İlerleyeceğiz - Son Dakika

Kendi Hikayemiz İle Turizmde İlerleyeceğiz

26.01.2012 20:31
Kendi Hikayemiz İle Turizmde İlerleyeceğiz

Mart Ayı'nda yapılması planlanan ve ilgi bakanlıkların da katılacağı 'Bolu'nun Doğa Turizmi Çalıştayı' ile ilgili ön toplantı yapıldı.

Valilik Abant Toplantı Salonu'nda düzenlenen toplantıya Vali Özçimen başkanlık yaparken, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, BTSO Başkanı Emin Semercioğlu, MARKA Genel Sekreteri Erkan Ayan, ilimizdeki daire müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve otel temsilcileri katıldı.

Düzenlenen toplantıda ilk olarak MARKA temsilcileri tarafından geçtiğimiz günlerde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan turizm çalıştayı ile ilgili elde edilen veriler aktarıldı.

Alınan kararlar ile ilgili sunumun ardından ise Mart Ayı'nda yapılması planlanan ve Bakanlık düzeyinde temsilcilerin katılacağı 'Bolu'nun Doğa Turizmi Çalıştayı' ile ilgili fikirler konusunda görüş alış verişinde bulunuldu.

Toplantıda fikirler ortaya sunulup tartışılırken, turizmde markalaşmak için yapılması gerekenler değerlendirildi. Bu kapsamda yapılan konuşmalarda, yerel ölçekte markalaşmanın önemine değinildi. İlçelerin kendi markalarını ortaya çıkarması gerektiği konusunda açıklamalar yapan katılımcılar, 'Günübirlik turistlerden nasıl daha fazla katkı sağlanır, Bolu'nun turizm gelirleri nasıl artırılır, elde olan tesislerin değerlendirilmesi, turizmciler ile iletişim halinde olunması, pansiyon ve tesislerin bir standarda getirilmesi vb.' konularda fikir birliğine varıldı.

"Kendi hikayemizi bulmalıyız"

Toplantının sonunda bir konuşma yapan Vali Özçimen ise başarılı olmak için kendimize turistleri çekmek için hikayeler bulunması gerektiğini aktardı. "Bir yeri pazarlamak için oranın hikayesinin olması lazım" diyen Vali Özçimen, yurtdışında bir çok tatil yerinin kendi hikayesi olduğunu ve bunu pazarlayarak turist sayısını artırdıklarını söyledi.

"Bolu ülkemizde ilk 5 içine girebilir bir potansiyeli var"

Bolu'nun doğa turizminde muhakkak ilerlemesi gerektiğini söyleyen Vali Özçimen, bunun için Bolu'da çok büyük bir potansiyel olduğunu ifade ederek, "Biz Bolu olarak bunu başarabiliriz. Bolu, ülkemizde turizm bakımından bir çok ili geçecek kapasitede. Hatta Bolu ülkemizde ilk 5 içine de girebilir bir potansiyeli var. İşte biz bunu canlandırmalıyız" dedi.

"Bugünün idareciler olarak Bolu'nun turizm gelişmesini hızlandırmalıyız"

Bolu'nun turizmde ilerlemesinin 10 yılda büyük bir artış göstereceğine inandığını ifade eden Vali Özçimen, " Ama biz bugünün idarecileri olarak bu süreyi kısaltmalıyız. Bizim bugünün idarecileri olarak görevimiz budur. Biz bu süreci ne kadar aşağıya çekersek Bolu'nun büyümesi de o kadar hızlı olur" şeklinde konuştu.

"Bizler yol göstericiyiz"

Bolu'nun turizmde ilerlemesi için kendilerinin yol gösterici olduğunu ve bu ilerlemeyi özel sektör ile başarabileceklerini aktaran Vali Özçimen, " Bu ilerlemede özel sektör olmadan, bizim yapacağımız çok iş olmaz. Biz bu işte yol gösterici olabiliriz. Özel sektörü yatırım yapmaya biz teşvik edeceğiz. Doğa turizminde bir an önce çıkışımızı yakalayacak çalışmalar yapmalıyız" ifadelerini kullandı.

Bu toplantının ikincisi ise Şubat Ayı'nda yapılacağı açıklanırken, o tarihe kadar her kurum kendi alanları ile yapabileceği çalışmaları bir sunum haline getireceği ve toplantı günü her kurumun sunumunu tek tek yapacağı talimatını da Vali Özçimen toplantı sonunda iletti.

Kaynak: Bültenler
YORUMLAR
500

Son Dakika Güncel Kendi Hikayemiz İle Turizmde İlerleyeceğiz - Son Dakika


Advertisement