Son Dakika Haberleri: Çanakkale'de Meydana Gelen Deprem Sonrası Marmara Bölgesi İçin Rahatlatan Açıklama

Çanakkale'de Meydana Gelen Deprem Sonrası Marmara Bölgesi İçin Rahatlatan Açıklama

2 ay önce

Ayvacık'ta meydana gelen depremin Marmara'da beklenen depremi tetiklemesinin mümkün olmadığını söyleyen Yalova Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Kendir, "Deprem Ayvacık bölgesindeki normal atımlı bir fay hattı üzerinde gerçekleşti. Bu fay hattı ile Marmara'da deprem beklentisinde olduğumuz fay hattının bir bağlantısı bulunmuyor." dedi.

Yalova Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Osman Kendir, Ayvacık'ta meydana gelen depremin Marmara'da beklenen depremi tetiklemesinin mümkün olmadığını dile getirdi.

"BU HATTIN MARMARA'DA STRES VE GERİLİME SEBEP OLMASI MÜMKÜN DEĞİL"

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde meydana gelen 5.3 şiddetindeki deprem sonrasında gözlerin çevrildiği Marmara ile ilgili rahatlatan açıklama Yalova Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Osman Kendir'den geldi. Kendir, Marmara'da deprem üretmesi beklenen fay hattı ile Ayvacık'ta depremin meydana geldiği fayların farklı noktalar olduğuna işaret ederek, "Deprem Çanakkale Ayvacık bölgesindeki normal atımlı bir fay hattı üzerinde gerçekleşti. Bu fay hattı ve Marmara'da deprem beklentisinde olduğumuz fay hattının bir bağlantısı bulunmuyor. Daha önce de aynı noktada deprem meydana gelen ve kırılmayan bir fay hattı üzerinde oluştuğunu görüyoruz. Dolayısıyla bu hattın Marmara'da bir stres ve gerilime sebep olması mümkün değil.

"MARMARA'DA BİR DEPREM BEKLİYORUZ"

Bu fay hattı aksine güneyde Edremit, Altınoluk civarında bir stres birikimine yol açmakta. Ama biz Marmara'da bir deprem bekliyoruz. Deprem olmayacak anlamına gelmez. Bu fay hattı ile ilgili bir stres oluşmaz diyoruz. Marmara'da deprem riski devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Kartal ilçesinde bir binanın çökmesi de bize yapıların bir depreme ihtiyaç duymadan yıkılmak üzere olduğunu gösteriyor. 7 ve üzeri meydana gelecek bir depremde de Marmara'da büyük bir can ve mal kaybının oluştuğunu söylemek için kahin olmaya gerek yok" dedi.
2013 Yılında Aldığı Lüks Otomobil Arızalı Çıktı, Mahkeme 397 Bin TL'lik Bedelin Faiziyle Geri Ödenmesine Hükmetti Altın Palmiye Ödül Törenine Katılan Dünyaca Ünlü Şarkıcı Alexandra Stan, Transparan Kıyafetiyle Geceye Damga Vurdu Vatandaş, 65 Milyon Yıllık Dev Fosili Evinin Duvarına Taş Olarak Kullanmış