Moldova'yı da Rusya korkusu sardı: Sıra bizde mi? - Son Dakika

Moldova'yı da Rusya korkusu sardı: Sıra bizde mi?

23.04.2022 10:21

Rusya'nın üst düzey komutanlarından Rustam Minnekayev'in geçtiğimiz günlerde yaptığı "Ukrayna'nın güneyinde kontrolü sağlamanın Moldova'da Rusya destekli ayrılıkçıların bulunduğu Transdinyester'e yeni bir kapı açabilir" açıklaması sonrası Moldova yönetiminin endişeleri arttı. Moldova Dışişleri Bakanlığı açıklama sonrası ülkedeki Rus Büyükelçiyi açıklama yapması için çağırdı.

Moldova Dışişleri Bakanlığından yapılan bildiride Büyükelçi Vasnetsov'un bakanlığa çağrılarak, Rusya Silahlı Kuvvetleri Merkez Askeri Bölgesi Komutan Yardımcısı Rustam Minnekayev'in Transdinyester'e yönelik sözlerinin derin endişe yarattığının iletildiği belirtildi. Açıklamada, "Bu açıklamalar asılsızdır ve Rusya'nın uluslararası kabul görmüş sınırları içinde Moldova'nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü destekleyen tutumuyla çelişmektedir." ifadesi kullanıldı.

UKRAYNA'NIN GÜNEYİNDE KONTROL SAĞLANIRSA SIRADA MOLDOVA VAR

Minnekayev, dün yaptığı açıklamada, " Ukrayna'nın güneyini kontrol etmek, Rusça konuşan nüfusa baskı gerçeklerinin olduğu Transdinyester'de bir çıkış yolu sağlayacak" şeklinde konuştu.

Rus komutanın sözleri ortalığı karıştırdı! Ukrayna'dan sonra bir ülke daha diken üstünde

MOLDOVA'DAN RUSYA'YA NOTA

Bu açıklama bölgede gerginliğin artmasına neden oldu. Moldova, daha önce kendi topraklarının bir parçası olan ancak 1990 yılında Rusya'nın desteğiyle tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Transdinyester Cumhuriyeti ile ilgili açıklamalardan dolayı Rusya'ya nota verdiğini açıkladı.

LUKAŞENKO AYLAR ÖNCE PLANI SIZDIRMIŞTI

Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko'nun, BM toplantısında üzerinden açıklamalar yaptığı haritadaki işaretler dünya basınına bomba gibi düşmüştü. Rus birliklerin ilerleyişini göstererek ordunun Belarus üzerinden Ukrayna'ya saldırı gerçekleştirdiği iddialarını yalanlayan Lukaşenko'nun haritasındaki ok işareti, Rusya'nın hedefindeki bir sonraki ülkenin Moldova olacağı iddialarını gündeme getirmişti.

Rus komutanın sözleri ortalığı karıştırdı! Ukrayna'dan sonra bir ülke daha diken üstünde

MOLDOVA'NIN TRANSDİNYESTER MESELESİ

Moldova'nın 1991'de Sovyetler Birliği'nden ayrılarak bağımsızlığını ilan etmesinin ardından, Dinyester Nehri'nin doğu kıyısında kalan Transdinyester de tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etmişti. Bağımsızlık ilanından sonra Moldova ile Transdinyester arasında başlayan silahlı çatışmalar, 22 Temmuz 1992'de ateşkesle son bulmuştu. "Barış gücü" adını verdiği askeri birliklerini Transdinyester'e yerleştiren Rusya'nın, bölgenin desteklenmesi için her yıl milyonlarca dolar aktardığı belirtiliyor.

YORUMLAR
500
Rusya: Ukrayna ordusuna ait 3 savaş uçağını havada vurduk Rusya: Ukrayna ordusuna ait 3 savaş uçağını havada vurduk G7 Dışişleri Bakanları: Rusya, nükleer santrallerden derhal çekilmeli G7 Dışişleri Bakanları: Rusya, nükleer santrallerden derhal çekilmeli Ukrayna Savunma Bakanlığı: Kırım, turist sezonuna uygun değildir Ukrayna Savunma Bakanlığı: Kırım, turist sezonuna uygun değildir
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Moldova'yı da Rusya korkusu sardı: Sıra bizde mi? - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement