'Muhteşem Yüzyıl' Sergisine Görkemli Açılış - Son Dakika

'Muhteşem Yüzyıl' Sergisine Görkemli Açılış

Türkiye'de ilk kez bir dizi setinin birebir mekanlarının kurulmasıyla gerçekleştirilen "Muhteşem Yüzyıl: Teşhir-i İhtişam" sergisi, 28 Kasım'da Uniq Müze'de açılıyor.

Muhteşem Yüzyıl dizisinin 28 Kasım'da Uniq Müze'de açılacak olan "Muhteşem Yüzyıl Teşhir-i İhtişam" sergisi öncesi, dün akşam Koruncuk Vakfı yararına özel bir davet düzenlendi.

İstanbul Exhibitions CEO'su Kemal Gürkaynak ve Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Balcı'nın yanı sıra dört yıl boyunca ekranlarda olan Muhteşem Yüzyıl dizisinde Kanunu Sultan Süleyman rolünü canlandıran Halit Ergenç'in ev sahipliğindeki geceye, Muhteşem Yüzyıl dizisi oyuncuları da hazır bulundu.

A 46 tarafından hazırlanan, cemiyet ve sanat hayatının önde gelen isimlerinin biraraya geldiği bu özel davette, dizinin oyuncuları da sergiyi ilk kez gezme fırsatı buldu.

Muhteşem Yüzyıl dizisi oyuncularından; Ozan Güven, Nur Fettahoğlu-Levent Veziroğlu, Okan Yalabık, Aras Bulut İynemli, Engin Öztürk, Selen Öztürk, Tolga Sarıtaş, Pelin Karahan, Mehmet Günsür, Meltem Cumbul, Sarp Akkaya, Kaya Akkaya, Gürbey İleri, Serkan Altunorak, Ecem Çalık katılırken Cem Yılmaz ve Hatice Aslan da sergiyi gezmek için gelen isimler arasındaydı.

Şu sıralar Los Angeles'ta bulunan, dizinin yapımcısı Timur Savcı'nın mesajını ise, başarılı oyuncu Halit Ergenç paylaştı. Savcı, duygularını şu sözlerle ifade etti:

"Muhteşem Yüzyıl'la birlikte başardığımız her şeyden büyük gurur duyuyorum. Emeği geçen, katkısı olan herkesle gurur duyuyorum. En önemlisi, pek çok kişinin hayalini kurup çok az kişinin gerçekleştirebileceği bir işi hayata geçirebildiğimiz icin gururluyum. Tims ve muhtesem yuzyil ekibinin koruncuk destegi bu sergi boyunca da devam edecek. Uzaktan ama yurekten kucakliyorum sizi."

KORUNCUKLULAR İÇİN BİRARAYA GELDİLER

Bu özel davetin bir diğer özelliği ise gelirinin, Muhteşem Yüzyıl dizisi başladığından bu yana tüm ekibin desteklediği, Koruncuk Vakfı yararına düzenlenmiş olmasıydı. Berrin Yoleri'nin katkılarıyla gerçekleşen davete cemiyet hayatının da önde gelen isimleri katıldı.

Merve Gürsel, Sadettin-Emek Saral, Heves Ekinci, Selahattin -Ayse Beyazıt, Zeynep Üstünel, Hülya Ertemur, Berrin Zorlu , Ruken Mızraklı, Feryal Gürman, Beyza Aslan, İdil Fırat, Simla Beyazıt, Buket Tasdelen, Ebru Kohel, Dilek Türker, Güldeniz Arkas, Seda Öztarhan, Jale Öztarhan, Seren Keçeli, Neşe Sert , Nuran Ercil, Dilek Hanif, Tansu Mermerci de Koruncuk Vakfı yararına düzenlenen geceye katıldı. Geceye ayrıca Koruncuk Vakfı Başkanı Avukat Figen Özbek de katıldı.

MUHTEŞEM HEYKELLER

Serginin en dikkat çeken detaylarından olan, heykeltıraş Murat Daşkın tarafından tüm oyuncularla birebir ve özel çalışılarak hazırlanan kalıplar üzerinden yapılan heykeller, ziyaretçileri olduğu kadar, karakterlere canlandıran oyuncuları da çok etkiledi.

12 kişilik ekibi, dünyada ilk kez olmak üzere, bu kadar kısa bir sürede hazırlanan heykellerin 8 adedi dün sergİ alanında ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Kanuni Sultan Süleyman (Halit Ergenç), Hürrem Sultan (Vahide Perçin), Mahidevran Sultan (Nur Fettahoğlu), Valide Sultan (Nebahat Çehre), Şehzade Mustafa (Mehmet Günsür), Fatma Sultan (Meltem Cumbul), Pargalı İbrahim (Okan Yalabık) ve EbuuSuud Efendi (Tuncel Kurtiz) heykelleri sergide yerini alırken diğer 8 heykel de önümüzdeki günlerde sergideki yerini alacak.

TUNCEL KURTİZ'İN HEYKELİ İÇİN 40 FOTOĞRAF KULLANILDI

Dizinin devam ettiği süreçte kalıpların alınmasından dolayı, Kanuni Sultan Süleyman'ı canlandıran Halit Ergenç'in sakallarının zarar görmemesi için kalıp alma işlemi için 6 saat harcandı. Tuncel Kurtiz'in heykeli için ise diziden çeşitli açılardan çekilen 40 farklı fotoğraf kullanıldı.

TÜRKİYE'DE İLK KEZ DÜZENLENİYOR

Muhteşem Yüzyıl'ın yapımcısı Timur Savcı ile İstanbul Exhibitions CEO'su Kemal Gürkaynak ve Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Balcı'nın işbirliği ile başlayan bu süreç 14 ay süren büyük bir çalışma ile tamamlandı.

Ziyaretçiler, bir televizyon dizisi için ilk kez yapılan, daha önce Titanic, Star Wars ve Tutankhamon için düzenlenen ilgi çekici ve eşsiz bir gerçekçilik sunan tekniklerle bezenmiş sergide Muhteşem Yüzyıl'ın büyülü dünyasına adım atacak.

İstanbul'un yeni kültür sanat merkezi UNIQ İstanbul'da gerçekleşecek olan sergi, arkasında büyük bir emek ve iki büyük tecrübe ile yola çıkıyor. On farklı imalat disiplininde 4.800 adam/gün emek harcanarak oluşturulan serginin planlama ve gerçekleştirme süreci 1,5 yıl sürdü. Tüm heykel ve teşhir mankenler için 850 adet aksesuar ve mücevher 5 ay gibi bir sürede üretildi. Sergi dekorlarının inşasında 14 ton demir profil, 2,350 tabaka sunta ve kaplama malzemesi ile 24 metreküp çeşitli masif ağaç kullanıldı.

14 aylık yeni bir çalışma ile hazırlanan Teşhir-i İhtişam sergisinde dizinin geçtiği mekanlar 20 ana galeride yeniden tasarlandı. Serginin İstanbul'daki ilk yolculuğu 8.000.000 TL bütçe ile gerçekleşirken; önümüzdeki dönemde sergi Arap ülkeleri, Eski Doğu Bloku ülkeleri ve Rusya'yı da gezecek.

İŞTE TEŞHİR-İ İHTİŞAM SERGİSİNDE ZİYARETÇİLERİ BEKLEYENLER:

- Hürrem Sultan'ı İstanbul'u getiren tekne için Russel Crowe'in başrolde oynadığı Master and Commander filminde kullanılan ses ve görüntü teknolojisi kullanıldı.

-Ziyaretçi, dizinin tüm mekanlarının yeniden yaratılmış halinin içinde gezebilecek.

-Karakterlerin özel bir teknikle üretilen silikon ve hiper-gerçekçi heykelleri görebilecek, bazı alanlarda fotoğraf çektirebilecek.

-Yüzlerce aksesuar ve mücevheri yakından inceleme imkanı olacak.

-Ziyaretçi Muhteşem Yüzyıl sergisinden ayrıldığında, hiper-gerçekçi ögeler ve ileri teknoloji ile hazırlanan bölümler sayesinde Muhteşem Yüzyıl dizisinin anlattığı dönemin içinden geçmiş, adeta ona tanıklık edip onun bir parçası olmuş olacak.

Kaynak: NTV

'Muhteşem Yüzyıl' Sergisine Görkemli Açılış
YORUMLAR

Son Dakika

Galatasaray, Lemina ile Seri'yi yeniden gündemine aldı Bayern Münihli Müller, Şampiyonlar Ligi'nde Barcelona'ya en çok gol atan futbolcu oldu Vali, atık toplarken gördüğü aile için aracını durdurup talimat verdi: Her türlü ihtiyacını karşılayın Doya Doya Moda'da gergin anlar! Rakibini havuza attı 4 yaşındaki çocuğu kaçırıp, 250 bin lira fidye istediler Tebdili kıyafetle hastaneleri denetleyen Şanlıurfa Valisi konuştu: İddiaları araştırmak için böyle denetledim Yalan, tehdit ne ararsan var! "Polisim" diyerek sevgili olduğu kadını dolandırdı Giresunlu işletmeciden inek sütüne rakip olacak girişim! Fındığın sütünü çıkardı 15 yıl sonra ilk kez Şampiyonlar Ligi'nin yarı finalinde Messi ya da Ronaldo olmayacak İkinci el araç satışında yapılan yeni düzenlemeler Resmi Gazete'de yayınlandı Bayern Münih hezimeti sonrası gözyaşlarını tutamayan Messi'nin fotoğrafına yapılan yorum dikkat çekti Bilim Kurulu Üyesi Yamanel'den dikkat çeken öneri: Grip aşısı mutlaka yaptırılmalı İstanbul Boğazı'nda salgına rağmen "dansözlü" yat partileri kamerada Fenerbahçe Erol Bulut'un istediği Enner Valencia'yı gündemine aldı Yalanları gün yüzüne çıktı! Kayıp Gülsüm ninenin damadı ve kızları cinayetten yargılanacak