Osmanlı ve Klasik Batı Müziğini Buluşturan Konser - Son Dakika

Osmanlı ve Klasik Batı Müziğini Buluşturan Konser

26.02.2017 13:20
Osmanlı ve Klasik Batı Müziğini Buluşturan Konser, System.String[]

Trakya Üniversitesi (TÜ) Devlet Konservatuvarı öğretim üyeleri, Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi'ndeki "Dünden Bugüne Klasik Tınılar Konseri"nde müzikseverlerle buluştu.

Trakya Üniversitesi (TÜ) Devlet Konservatuvarı öğretim üyeleri, Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi'ndeki "Dünden Bugüne Klasik Tınılar Konseri"nde müzikseverlerle buluştu.

Külliyenin şifahane bölümünde sahne alan öğretim üyeleri, Itri ve Dede Efendi'nin yanı sıra Bach ve Schubert'ten birçok eser seslendirdi.

Konser sahnesinde müzisyenlerin arasında Osmanlı dönemi kıyafetleri giymiş külliye çalışanlarının dolaşması da dikkati çekti.

Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müdürü Doç. Dr. Ahmet Hamdi Zafer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Osmanlı ve klasik batı müziğini buluşturan bir konser verdiklerini söyledi.

Müzeyi ziyarete gelenlerin dönemin atmosferini yaşadığını belirten Zafer, "Buranın akustiği inanılmaz derecede güzel. İnsanlara tanıtıcı bir etkinlik olmasını amaçladık. İlk konserimizi aralık ayında vermiştik bu da ikinci konserimiz." diye konuştu.

Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Öğretim Görevlisi Sela Can Dökmeci ise konserde Osmanlı'nın erken zamanından geç zamanına yani Itri'den Dede Efendi'ye kadar eserler seslendirdiklerini belirtti.

Klasik batı müziğinden de eserler sunduklarını anlatan Dökmeci, "Türk veya yabancı bestecilerin çeşitli eserlerini çalıyoruz. Burada çok güzel tarihi bir ortam var. Bu ortama uygun şekilde Osmanlı dönemi kıyafetleri giyinen çalışanların olması gayet güzeldi." diye konuştu.

Osmanlı ve Klasik Batı Müziğini Buluşturan Konser

Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Osmanlı ve Klasik Batı Müziğini Buluşturan Konser - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

17 yaşındaki TikTok fenomeni cinayet şüphelisi oldu: Annesi ve amcasını öldürdü Galatasaray'ın, İrfan Can için Başakşehir'le 6 milyon euroya anlaştığı iddia edildi Sivasspor'un karda oynanan Başakşehir maçında sahaya beyaz formayla çıkması dünya gündeminde Beşiktaş'ta sivil polis aracı, trafik polisi aracına arkadan çarptı: 3 polis yaralandı Son Dakika! Bartın'ın İnkumu açıklarında Rus bandıralı kuru yük gemisi battı: 4 kişi öldü Minibüs şoförü "Son param üzülerek harcıyorum" yazılı 20 TL'nin sahibini arıyor Marketten çaldığı 5 kangal sucukla kıskıvrak yakalandı Vuhan'daki bilim insanlarından olay itiraf: Koronavirüs mağaradaki yarasanın saldırısından sonra yayıldı