Sabancı Holding Enerji Yönetimi ve İmalat İçin Uluslararası Ortak Arıyor - Son Dakika

Sabancı Holding Enerji Yönetimi ve İmalat İçin Uluslararası Ortak Arıyor

11.05.2016 20:07
Sabancı Holding Enerji Yönetimi ve İmalat İçin Uluslararası Ortak Arıyor, System.String[]

Sabancı Holding enerji yönetimi ve imalat operasyonları için uluslararası ortaklık arıyor.

Sabancı Holding enerji yönetimi ve imalat operasyonları için uluslararası ortaklık arıyor.

Sabancı Holding CEO'su Zafer Kurtul, orta ve uzun vadede Türkiye'de sanayi sektörünün daha iyi performans göstermesini beklediklerini belirterek organik ve inorganik büyüme fırsatlarını değerlendireceklerini söyledi.

Habertürk'ten Yavuz Barlas'ın haberine göre,Kurtul, çimento ve otomotiv yan sanayiinde satın alma fırsatlarına baktıklarını, Temsa için önemli bir pazar fırsatı gördükleri elektrikli otobüs yatırımlarını desteklemek adına pil yatırımı için ortak arayışları olduğunu açıklayarak "İleri teknoloji yatırımlarında ortaklıklara açığız. Bu konuda kamu tarafında da desteklere ihtiyaç olabilir. Örneğin belediye araçlarının sadece yüzde 10'u yerli eletrikliye ayrılabilir" dedi.

Kurtul, mevcut portföyde hep yabancı şirketlerle ortak olduklarını da ifade ederek, "Ortaklık kültürü konusunda yüksek deneyime sahip en eski şirketlerden biriyiz. Türk ortaklıklara da sıcak bakıyoruz" ifadesini kullandı.

Zafer Kurtul, Sabancı Holding'in portföyünde Akbank'ın payının yüzde 44, sigortanın payının yüzde 4, enerjinin payının yüzde 14, perakendenin payının yüzde 11, sanayinin payının yüzde 17 ve çimentonun payının yüzde 7 olduğu bilgisini paylaşarak önümüzdeki dönemde portföyde ağırlıkların bir miktar değişeceğini aktardı.

Kurtul, bu portföy dağılımını "Olabilecek en optimum dağılım" olarak nitelendirerek, "Bundan sonra aynı resim olmayabilir. Orta ve uzun vadede baktığımızda Türkiye'de sanayi daha iyi performans gösteren bir sektör olacak. Portföyü bir balans etmemiz lazım. Bu balansı yaparken de bankanın ağırlığı bir miktar değişecek. Öncelik, daha ileri teknoloji, yeni ürün ve inovasyonun olduğu sanayi sektörü olacak. Enerjinin payı azalabilir ya da sabit kalabilir. Banka 3-4 puan azalabilir. Bu da sanayiye eklenebilir diye düşünüyoruz" diye konuştu.

Öncelikli satın alma fırsatı olarak çimentoyu gösteren Kurtul, şöyle konuştu:

"Burada özellikle dış pazarlara bakıyoruz. Uzun yıllardır bu hedefimizdi. Avrupa da olabilir, Amerika da. İkinci olarak sanayiye bakıyoruz. Mevcut şirketlerimize sinerji yaratacak, ihracat potansiyelinin olduğu otomotiv yan sanayiinde olabilir. Kordsa ve Brisa ile sinerji yapabileceğimiz bir yan sanayii yatırım fırsatı olabilir. Bir diğeri Temsa'nın elektrikli otobüs yatırımına destek olabilecek pil sektörüne bakıyoruz. Kompozit ürün bizim için büyüme ve ihracat fırsatı."

Son Dakika Sektörel Sabancı Holding Enerji Yönetimi ve İmalat İçin Uluslararası Ortak Arıyor - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Serie A'ya damga vuran olay! Elinde su şişesiyle rakibine çalım atıp, topu ağlara gönderdi 00:31 Serie A'ya damga vuran olay! Elinde su şişesiyle rakibine çalım atıp, topu ağlara gönderdi Koronavirüs risk haritası Bakan Koca'yı üzdü: Bugün renksiz bir gün 23:37 Koronavirüs risk haritası Bakan Koca'yı üzdü: Bugün renksiz bir gün İç çamaşırlarıyla objektif karşısına geçen Adriana Lima'nın pozları ortalığı salladı 22:59 İç çamaşırlarıyla objektif karşısına geçen Adriana Lima'nın pozları ortalığı salladı
Erdoğan-Putin görüşmesi öncesi Lavrov'dan Türkiye'ye İdlib eleştirisi: Biraz yavaş ilerliyor 22:11 Erdoğan-Putin görüşmesi öncesi Lavrov'dan Türkiye'ye İdlib eleştirisi: Biraz yavaş ilerliyor ABD'li oyuncu Bella Thorne, panseksüel olduğunu açıkladı 18:54 ABD'li oyuncu Bella Thorne, panseksüel olduğunu açıkladı Canlı canlı gömülen bebek olayının altından yasak aşk çıktı: Bebekten kurtulmak için annemle bu planı yaptık 16:18 Canlı canlı gömülen bebek olayının altından yasak aşk çıktı: Bebekten kurtulmak için annemle bu planı yaptık
Sınırları zorlayan Aynur Aydın, 15:48 Sınırları zorlayan Aynur Aydın, "Aşk" mesajlı iç çamaşırıyla poz verdi ABD'li televizyon kanalı Erdoğan'ın açıklamalarından rahatsız oldu: Bize rağmen meydan okuyor 14:47 ABD'li televizyon kanalı Erdoğan'ın açıklamalarından rahatsız oldu: Bize rağmen meydan okuyor
Advertisement