Son Dakika Haberleri: Samsung, Çin'den Diz Çökerek Özür Diledi

Samsung, Çin'den Diz Çökerek Özür Diledi

3 yıl önce

Güney Koreli teknoloji devi Samsung'un Çinli yöneticileri, Galaxy Note 7'nin yarattığı skandaldan ötürü diz çökerek özür diledi. Ancak Çinliler bu hareketi adetlerine aykırı bularak eleştirdi.

Güney Koreli teknoloji devi Samsung'un Çinli yöneticileri, ısındığı zaman alev alan bataryası nedeniyle üretimine son verilen Galaxy Note 7'nin yarattığı skandaldan ötürü Shijiazhuang kentindeki bir etkinlikte diz çökerek özür diledi. Ancak Çinliler bu hareketi kendi örf ve adetlerine aykırı bularak eleştirdi.

HEM ÖZÜR HEM ŞÜKRAN

Yeni çıkardığı Galaxy Note 7 model cep telefonunun ısındığı zaman patlayan bataryaları nedeniyle büyük prestij kaybeden ve üretimini durdurmak zorunda kalan Samsung'un Çinli yöneticileri, Hebei eyaletine bağlı Shijiazhuang kentinde yerel distribütörler için bir etkinlik düzenledi. Burada Samsung'un Çinli 20 kadar üst düzey yöneticisi sahneye çıkarak hem Çinli kullancılardan özür dilemek hem de yaşanan skandala rağmen markayı desteklemeye devam eden distrübütörlere şükranlarını sunmak için diz çökerek yere kapaklandı. Ancak Çin'de dua etmek, bağışlanmak veya akrabalar önünde önemli günlerde saygı gösterisi olarak uygulanan bu geleneksel figür Çinli vatandaşlar tarafından pek de hoş karşılanmadı.

"ÖZRÜ KABAHATİNDEN BÜYÜK"

Çin'in Facebook'u olarak bilinen Weibo'da yazan bir kullanıcı, "Biz ailelerimiz, öğretmenlerimiz, şehitlerimiz, kahrmanlarımız veya atalarımızın huzurunda bir saygı göstergesi olarak diz çökeriz. Bir de Tanrıya yalvaracağımız ve bağışlanmak istediğimiz zaman. Ama sahnedeki bu şovun amacı neydi? Hiç uygun kaçmadı. Samsung asıl şimdi kendisini Çin'de bitirdi" diye yazdı. Başka bir kullanıcı ise 'Samsung kendisini global bir şirket olarak lanse ediyor ama toplumsal örf ve geleneklere çok yabancı" diye yazdı.

SAMSUNG'TAN ZORUNLU AÇIKLAMA

Yaşanan bu sürecin ardından resmi sitesinde bir açıklama yayınlayan Samsung, sahnede diz çöken Çinli yöneticilerin aslında herşeye rağmen markayı terk etmeyen ve yeni siparişler vermeye devam eden distribütörlere şükranlarını ifade etmek istediklerini ve bu hareketi de kendi istekleri doğrultusunda yaptıklarını açıkladı. Sahneden diz çökme hareketinin şirket politikasıyla bir ilgisi bulunmadığı ve genel merkezden böyle bir şey yapmalarının istenmediği de belirtildi.

KENDİNİ RETİNA TARAMASI İLE AFFETTİRECEK

Bu ürün için özür dileyen Samsung kendisini yeni çıkaracağı S8 modelinde yer alacak yeni bir özellik ile affettirmeye çalışacağı öne sürülüyor. Şirkete yakın kaynaklara dayandırılan iddiaya göre, Güney Kore merkezli teknoloji devi, Samsung Galaxy S8'de Optical Fingerprint Scanner isimli bir özelliğe yer verecek. Söz konusu özellik sayesinde cihaz kullanıcının gözünü tarayarak açılabilecek. Başka bir deyişle kullanıcılar parmak izi taraması yerine bu özellik ile telefonlarının kilidini açabilecek. Note 7'de bu özelliğe yer veren şirketin normal şartlarda bu özelliğe S 8'de yer vermeyi düşünmediği ancak bu planın Note 7'lerin geri çağırılması ile değiştirildiği belirtiliyor.
6 Büyükşehirde Yapılan Ankette Dikkat Çeken Sonuçlar TCDD'ye KPSS Şartı Aranmaksızın 356 Personel Alınacak! İşte Aranan Şartlar Yeni Zelanda'da Mezarlıkta Görev Yapan Kadın Polisten Anlamlı Hareket