Sbs Sorularını Adaylar Yorumluyor! - Son Dakika

Sbs Sorularını Adaylar Yorumluyor!

08.06.2013 20:59
Sbs Sorularını Adaylar Yorumluyor!

1 milyon 127 bin 211 adayın girdiği Seviye Belirleme Sınavı (SBS) bugün yapıldı. Bilfen Okulları SBS'yi Eğitimtercihi okurları için değerlendirdi.

2012-2013 öğretim yılında SBS sınavında, Matematik sorularının eleyici olduğu belirtilirken Türkçe ve Matematik sorularının öğrencileri çok zorladığı gözlendi. Sosyal Bilgiler testinde 1 sorunun tartışmalı olduğu belirlenirken Fen ve Teknoloji testinde ise 1 soruda anlam kapalılığı olduğu anlaşıldı. İngilizce sorularında ise özel okul öğrencilerinin avantajlı olacağı tahmin ediliyor.

Matematik

Sınavın belirleyicisi Matematik!

Bilfen Okulları Matematik Bölüm Başkanı –Ali Keskin

Genel anlamda Matematik soruları çeldiricisi yüksek ve seçici sorulardan oluşuyor. Sorular müfredata uygun ve geometri soruları bu yıl geçen yıllara göre daha ağırlıklı görünüyor. A kitapçığında 8, 15, 20., soru, B kitapçığında 9, 17 ve 20. sorular çeldiriciliği çok yüksek, muhakemesi zor olan sorular. Matematik soruları genel olarak zor. Sınavın belirleyicisi Matematik!

Türkçe

Kitap okumayan için zor!

Bilfen Okulları Türkçe Bölüm Başkanı –Sündüs Demirdağ

Müfredata uygun bir şekilde hazırlanmış. 23 sorunun 4'ü dilbilgisi, 19'u anlam bilgisi sorularından oluşuyor. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da soruların büyük bir kısmını paragraf soruları oluşturuyor. Önceki yıllardan farklı olarak ilk defa dilbilgisi soruları bir metne bağlı olarak sorulmuş ayrıca anlatım bozukluğu sorusu da daha önceki yıllardan farklı bir yapıdadır. Paragraf soruları öğrencilerin yorum kabiliyetini ortaya koyacak, ayırt edici nitelikte sorulardır. Soruların içinde özellikle A kitapçığı 15, B kitapçığı 14. sorunun, soru kökünün çok net olmadığını görüyoruz. Bu noktada bu soru eleyici olacaktır.

Ayrıca paragraf sorularının oldukça uzun ve çok dikkatli okunması gereken bir yapıda olduğunu gördük. Sonuç olarak yine okuyan ve okuduğunu yorumlayabilen öğrencilerin başarılı olabileceği "zor" bir sınav diyebiliriz.

Fen ve Tekonoloji

Bilginin yanında yorum yapma yeteneği de ölçüldü…

Bilfen Okulları Fen ve Teknoloji Bölüm Başkanı – Yasemin Dündar

Sorular tamamen 8. sınıf müfredatına uygun hazırlanmış. Sorulardaki konu dağılımı, Fen ve Teknoloji ünitelerine eşit olarak dağılmış, deneysel ve öğrencilerin analiz etme ve yorum yeteneklerini ön plana çıkaran sorulardan oluşuyor. Seçici, eleyici ve dikkate dayalı sorular bulunuyor. Bazı Fen ve Teknoloji soruları ve cevap şıklarındaki noktalama işaretlerinin eksikliği, çocukların anlam karmaşası yaşamasına sebep olabilir. Örneğin A kitapçığındaki 12.sorunun C şıkkındaki yargının virgül ya da özne eksikliği anlam kapalılığına sebep oluyor.

Sosyal Bilgiler

Tartışmalı soru var!

Bilfen Okulları Sosyal Bilgiler Bölüm Başkanı –Havva Güneş

2012-13 SBS sosyal bilgiler testi müfredata ve kazanımlara uygun sorulardan hazırlanmış. Tüm ünitelerden soru yer alıyor. Daha önceki senelere oranla 7. Ünite olan "Atatürk'ten sonraki Türkiye: İkinci Dünya Savaşı ve Sonrası" ünitesinden bu sene ilk defa 3 tane soru yer alıyor. Hazırlanmış olan sorular yoğunlukla öğrencinin kavram bilgisini ölçen yapıdadır.

A kitapçığında 2., B kitapçığında 3. Soruda parçada anlatılan bilgilerden öncüllerdeki üç duruma da ulaşılıyorken, soru yönergesinde yalnızca 1.yargıya ulaşılması karışıklık yaratmıştır.

SORU:

Kurtuluş Savaşı sırasında, Büyük Millet Meclisine karşı çıkan isyanları bastırmak için Mecliste "Hıyanet-i Vataniye Kanunu" kabul edildi. Bu Kanun'un uygulanması için kurulan İstiklal Mahkemelerinin üyeleri, milletvekillerinden oluşmaktaydı.

Parçaya göre, İstiklal Mahkemelerinde milletvekillerinin görev alması, ilk TBMM'nin;

I-Yargı

II-Yasama

III-Yürütme

Güçlerinden hangilerini kullandığını gösterir?

A) Yalnız I B) Yalnız III C)II ve III D) I, II ve III

İngilizce

Özel okullar yine bir adım önde!

Bilfen Okulları İngilizce Bölüm Başkanı – Çınla Sezgin

Diyalog ağırlıklı, dilbilgisi ve kelime bilgisi tamamen diyaloglarla ve paragrafla ölçmeye çalışılmış. Seçeneklerin çeldiricileri zayıf ancak yeterli seviyede. Tamamen 8.sınıf müfredatını kapsayan konuları içeriyor. Soruların yönergeleri açık ve anlaşılabilir düzeyde sorulmuş. Olumsuz sorularda (değildir) altı çizilmiş, ayrıca iki adet detablo sorusu sorulmuş.

Almanca

Gramer ağırlıklı sorular

Bilfen Okulları Almanca Bölüm Başkanı - Nazan Emil

Almanca soruları gramer ağırlıklı. Geçen yılki SBS sorularında olduğu gibi iki adet paragraf sorusu bulunuyor. Paragraf soruları kitap konularının içinden seçilmiş. Gramer ve paragraf soruları müfredata uygun . Sınavda yüksek çeldiricisi olan 1 soru bulunuyor. A kitapçığndaki 15.soru. Sınav sınıf seviyesine uygun ağırlıkta hazırlanmıştır.

YORUMLAR
500
Kaynak: EgitimNerede.com

Son Dakika Eğitim Sbs Sorularını Adaylar Yorumluyor! - Son Dakika

Bu haber EgitimNerede.com tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. EgitimNerede.com tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı EgitimNerede.com kurumudur.

Advertisement