"Tambakı" Yaptırıp "Fışırdayan" İçeceğiz Türk Dil Kurumunun Oluşturduğu Çalışma Grubu Tıp... - Son Dakika

"Tambakı" Yaptırıp "Fışırdayan" İçeceğiz Türk Dil Kurumunun Oluşturduğu Çalışma Grubu Tıp...

19.09.2013 12:25

SELMA BIYIKLI ADABAŞ Dil birliği sağlamak ve daha anlaşılır olmak amacıyla Türk Dil Kurumunun oluşturduğu çalışma grubu, tıp terimlerine Türkçe karşılık arıyor. Çalışma kapsamında "by pass" yerine "köprüleme", "check up" yerine "tambakı", "dedektör" yerine "ararbulur", "dezenfeksiyon" yerine "bulaş savma", "efervesan" (suda eriyen tablet) yerine "fışırdayan", "endoskop" yerine "içgöreç" önerildi.

SELMA BIYIKLI ADABAŞ - Dil birliği sağlamak ve daha anlaşılır olmak amacıyla Türk Dil Kurumunun oluşturduğu çalışma grubu, tıp terimlerine Türkçe karşılık arıyor. Çalışma kapsamında "by-pass" yerine "köprüleme", "check-up" yerine "tambakı", "dedektör" yerine "ararbulur", "dezenfeksiyon" yerine "bulaş savma", "efervesan" (suda eriyen tablet) yerine "fışırdayan", "endoskop" yerine "içgöreç" önerildi.

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı öğretim üyesi ve çalışma grubu başkanı Prof. Dr. Cengiz Yakıncı, AA muhabirine, tıp terimlerinin daha anlaşılabilir olması amacıyla Türkçe karşılıklar bulmayı ve dil birliği sağlamayı amaçladıklarını bildirdi.

Aynı tıp teriminin farklı yazımı ve kullanımıyla karşılaştıklarını, çalışmayla bunun önüne geçmeyi de planladıklarını kaydeden Yakıncı, "Yabancı dilden gelen bazı terimlerle ilgili sorunlar yaşanıyor. Astım hastalığı 'astma' hatta 'asthma' şeklinde bile yazılıyor. Aslında sözlükler aynı zamanda imla kılavuzlarıdır. Farklı yazılışların da ortadan kalması lazım" diye konuştu.

Yazıda ve anlamda birliğin yanı sıra tıp terimlerine Türkçe karşılıklar bulmayı da amaçladıklarını vurgulayan Prof. Dr. Yakıncı, dilde zorlamanın doğru olmadığını, yabancı sözcükler için bulunan Türkçe karşılıkların kabul görmesi halinde zamanla toplumda kabullenileceğini söyledi.

Çalışmanın belirli bir aşamaya gelmesi halinde internet ortamında paylaşılabileceğini bildiren Yakıncı, "Sözlük çalışmaları hiç bitmemeli, hep devam etmeli. Çünkü dil sürekli değişiyor ve gelişiyor" dedi.

-Tambakı, ararbulur, fışırdayan

Çalışma grubunun bazı tıp terimleri için bulduğu Türkçe karşılıklar şöyle:

-Bazofil: Moryuvar

-X-bain: Çarpı bacak

-Eozinofil: Gülyuvar

-Anksiyete: Kaygı

-Aerosol: Püskürtü

-Algoritma: Akış basamakları

-Anabolizan madde: Özümleten madde

-Anevrizma: Baloncuk

-Antienflamatuar: Yangıgiderir

-Atrofi: Körelme

-By-pass: Köprüleme

-Check-up: Tambakı

-Dedektör: Ararbulur

-Dejeneratif: Yozlaştırıcı

Depresyon: Çökkünlük

-Dezenfeksiyon: Bulaş savma

-Diyafram: Böleç

-Efervesan: Fışırdayan

Ekartör: Ayırgaç

-EKG: Yürek çizgesi

-Endoskop:  İçgöreç

-Endoskopi: İçbakı

-Fenomen: Görüngü

-Fertil: Döllergen

-Fistül: Akarca

-Megaloluk: Büyüklenmecilik

-Motivasyon: Güdülenim

-Nüks: Depreşim

Refleks: Tepke

-Sadizm: Elezerlik

-Sendrom: Belirge

-Spazm: Ani kasılım

-Halusinasyon: Varsanı

-Hemofiltrasyon: Kansüzdürüm

-Hipermetrop: Yakıngörmez

-İmmünizasyon: Bağışıklama

- Akut: İvegen

-Kronik: Süregen

-Benign: İyicil

-Malign: Kötücül

-Hermafroidizm: Erdişilik

-Pürülan: İrinli

-Radyoaktif: Işınyayan - Ankara

 Tambakı Yaptırıp Fışırdayan İçeceğiz Türk Dil Kurumunun Oluşturduğu Çalışma Grubu Tıp...

- Kaynak: AA

Son Dakika Sağlık 'Tambakı' Yaptırıp 'Fışırdayan' İçeceğiz Türk Dil Kurumunun Oluşturduğu Çalışma Grubu Tıp... - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

11 yaşındaki erkek çocuğunu ağaca bağlayarak istismar etmeye çalışan sapık, bir ilçeyi ayaklandırdı Kahreden haberler peş peşe geldi! 3 doktor daha koronaya yenik düştü Efsane futbolcu Ronaldinho, Azerbaycan'a destek videosu yayınladı Dağlık Karabağ'ın sözde lideri Arayik Harutyunyan'ı korku sardı: Azerbaycan ordusu Şuşa'nın 5 km ötesinde Kanada Başbakanı Trudeau: Nice'te kiliseye saldıranlar İslam'ı temsil etmiyor Erdoğan'dan Putin'e Dağlık Karabağ teklifi: Bu sorunu Türkiye ve Rusya'nın kuracağı müzakere masasında çözelim Ekranlara iddialı giriş yapan Şeref Sözü dizisi, 4. bölümde final yapıyor Macron'un İslam'ı hedef alan sözlerine bir tepki de Yunanistan'dan geldi: Saldırgan ve hakaret edici