Son Dakika Haberleri: Twıtter'da Göz Ardı Edilen Tehdit:

Twıtter'da Göz Ardı Edilen Tehdit:

9 ay önce

Dijital Pazarlama Danışmanı Haydar ÖZKÖMÜRCÜ, Twitter manipülasyonlarını araştırdı.

Twıtter'da Göz Ardı Edilen Tehdit:, System.String[]

Sonuçlar kişileri ürkütecek boyutlara ulaşıyor.  Twitter hesapları kullanıcısının hapse girmesine ya da işinden olmasına sebep olabiliyor!

Dünyanın en çok kullanılan sosyal ağlarından biri olan  Twitter'da siyasi olaylara yön vermek için manipülasyonlara başvurulduğu herkesçe bilinen bir gerçek. Bu manipülasyonlar gerçekleşirken  Twitter kullanıcıları da büyük bir tehdit altında…

Twitter kullanıcılarını uyaran Dijital Pazarlama Danışmanı ve Eğitmen Haydar ÖZKÖMÜRCÜ"sosyal ağlar her kesim tarafından kullanılan ortak paylaşım platformlarıdır. Bu sebeple kişilerin veya kurumların hesaplarını güvence altına alması ilk koşuldur" diyerek  Twitter 'da yapılması gerekenleri ve kişileri bekleyen tehditleri açıkladı.

Manipülasyonlarda Masum Kullanıcılar Kullanılıyor!

Twitter'da herkesin konuştuğu konulardan oluşan "Gündem" bölümünü manipüle ederek, diğer kullanıcıların da kendi istedikleri konuyu konuşmalarını sağlamaya çalışan sosyal mühendisler bunu gerçekleştirebilmek için bir kaç farklı yöntem kullanıyor. Bu yöntemlerden en çok kullanılanı  Twitter hesabınıza ait izinleri ele geçirerek yapılanıdır. Kullanıcılar "profilime kim baktı", "kısa yoldan takipçi kazan" gibi uygulamalara giriş yaparak uygulama izinlerini veriyorlar ve kötü niyetli kişilerin kendi  Twitter hesaplarını kullanabilmelerine izin vermiş oluyorlar.

Şifrenizi Çoktan Ele Geçirmiş Olabilirler!

En çok kullanılan bir diğer yöntem ise "phishing" yani oltalama yöntemi. Oltalama yöntemiyle kullanıcının dikkatini çekecek bir linke tıklaması sağlanıyor. "Daha önce bu fotoğrafını görmüş müydün?" diye bir mesaj alan kullanıcı, linke tıklayıp  Twitter'da fotoğrafını göreceğini zannederek şifresini giriyor ve hesabını sosyal mühendislere kaptırıyor. Sosyal mühendisler hesabınıza girildiğini anlamayın diye uzun bir süre bekliyorlar. İlk şifrenizi vermenizin ardından geçen 6 ay boyunca bekleyen sosyal mühendisler profilinizi terör propagandası yapmak için, siz farkında olmadığınız bir zamanda erişerek kullanıyor. Hesabınızdan belirlemiş oldukları etiketler için tweetler atıp gündemi istedikleri yönde değiştirebiliyorlar.

Twitter Gündemini Manipüle Ediyorlar!

En çok kullanılan bir diğer yöntem ise bir dizi sahte hesap açıp otomatik çalışan yazılımlarla tweetler atmak. Belirlenen etiket gündem olduktan sonra atılmış olan anlamsız tweetler birden siliniyor ve sanki kendiliğinden gündem olmuş gibi  Twitter kullanıcılarının önüne seriliyor. Hal böyle olunca kullanıcılar da konuyla ilgili kendi fikirlerini söylemeye başlıyorlar ve sosyal mühendislerin istediği gerçekleşiyor.

Emniyet Önlem Almalı

Manipülasyonların hangi merkezlerden geldiğini inceleyen ÖZKÖMÜRCÜ, "Araştırmalar sonucunda elde ettiğim verilere göre  Twitter'da gündemi illegal yollarla manipüle etmeye çalışan 14 farklı odak bulunuyor. Bu odakların kullandığı yöntemler ve hesaplar birbirinden farklı. Bu farklar onları birbirinden ayrıştırıyor. "diyor. Emniyetin de bu odaklara karşı önlem alması gerektiğini bildiren ÖZKÖMÜRCÜ "Bu tür sistemleri kullanan kişiler yakından takip edilmeli. Potansiyel bir tehdit oluşturuyorlar." dedi.

Sonuçları Ağır Olabilir!

Haberiniz olmadan attığınız tweetler yasa dışı konular hakkında atılmış olabilir. Sizin hesabınızdan teröre destek tweetleri, benimsemediğiniz bir siyasi partiye destek tweetleri, hiç kullanmadığınız bir markaya karşı linç kampanyalarına destek tweetleri atıyor olabilirsiniz. Bu tweetleri atan siz göründüğünüz için işinizden olabilir ya da hukuki sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Özellikle özel sektörde "hacklendim" demeniz işinizi kurtarabilmenize pek olanak sağlamıyor.

Neler Yapmalısınız?

Twitter kullananları uyaran ÖZKÖMÜRCÜ "Öncelikle  Twitter şifrenizi nerede girdiğinize dikkat etmelisiniz.  Twitter'ın kendi web sitesi dışında şifrenizi asla girmemelisiniz. Diğer yandan izin verdiğiniz  Twitter uygulamalarının izin ekranlarında, neye izin verdiğinizi iyice okumalı ve ona göre değerlendirmelisiniz. Kurumunuz ve kendi kariyeriniz için sosyal medya eğitimi almalısınız." dedi.

aydar Özkömürcü Hakkında: Dijital Pazarlama alanında iki yüzden fazla markaya hizmet etmiş olan Haydar Özkömürcü, hâlihazırda şirketi Cremicro bünyesinde markalara danışmanlık hizmeti vermektedir.  Türkiye'nin önde gelen kurum ve üniversitelerinde pazarlama eğitimleri vermektedir. Haydar Özkömürcü'nün  Google'cı Olmak ve  Twitter'cı Olmak adında iki kitabı bulunmaktadır. Promoqube'da Proje Yöneticiliği, Hospitadent'te Pazarlama Yöneticiliği görevlerinin yanısıra Marketing Meetup ve Growsta'nın kurucu ortağı, Pazarlamasyon'un eski yönetici ortağı, Uluslararası Sosyal Medya Derneği Akademi Koordinatörüdür.


Amerika'ya Dönen Adriana Lima, Metin Hara'nın Kolyesini Çıkardı Her Şey Bir Şüpheyle Başladı! DNA Testi Yaptıran Baba, Ortağını Öldürdü
ABD Savunma Bakanlığı Pentagon İtiraf Etti: ABD'nin İmparatorluğu Çöküyor