YSK Başkanı Yener: 15 yeni ülkede daha sandık kurulacak - Son Dakika

YSK Başkanı Yener: 15 yeni ülkede daha sandık kurulacak

16.03.2023 13:51

YSK Başkanı Ahmet Yener, 14 Mayıs seçimlerinde 15 yeni ülkede daha sandık kurulmasına karar verildiğini açıkladı. Yener bu ülkelerin Afganistan, Belarus, Brezilya, Estonya, Fas, Karadağ, Kore Cumhuriyeti, Libya, Litvanya, Malezya, Nijerya, Pakistan, Portekiz, Slovakya ve Tanzanya olduğunu ifade etti.

YSK Başkanı Ahmet Yener, 14 Mayıs Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi ile 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için vatandaşların, 75 ülke ve 156 temsilcilikte oy kullanabileceğini bildirdi.

YURT DIŞI SEÇMEN KÜTÜĞÜNE KAYITLILARIN ÇALIŞMASI TAMAMLANDI

YSK Başkanlığında basın mensuplarına açıklamada bulunan Yener, bugün yapılan kurul toplantısının ardından yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı olanların çalışmasının tamamlandığını söyledi.

15 YENİ ÜLKEDE DAHA SANDIK KURULACAK

Ahmet Yener, şunları kaydetti; "Yapılan çalışma sonucunda 75 ülke, 156 temsilcilikte vatandaşlarımızın oy kullanabileceği tespit edilmiş olup, 2018 yılında yapılan seçimlere ilaveten bu yıl yapılacak seçimlerde 15 yeni ülkede daha sandık kurulması gerektiği tespit edilmiş olup bu ülkeler Afganistan, Belarus, Brezilya, Estonya, Fas, Karadağ, Kore Cumhuriyeti, Libya, Litvanya, Malezya, Nijerya, Pakistan, Portekiz, Slovakya ve Tanzanya olarak belirlenmiştir."

İLKE KARARLARI BELİRLENDİ

Sandık kurullarının teşekkülüne ilişkin ilke kararlarının da belirlendiğini aktaran Yener, "Ayrıca belirtmiş olduğumuz 75 ülke ve 156 temsilciliğe ilaveten vatandaşlarımızın yoğun olarak bulundukları yerleşim yerlerinde de sandık kurulmasına ilişkin çalışmalar devam etmektedir" dedi.

Kaynak: AA
YORUMLAR (9)
  • Mehmet Aydin: Vardır burda bir fırıldak Tanzaya, Afghanistan, Nigeria, Litvanya. Ben şahsen Norveçte yaşamaktayim ama oy kullanmam. Çünkü doğru olmaz vs vs vs Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • nihat karayel: yurt dışındakiler ülkemiz beter olsun dolar euro yükselsin diye nereye oy vereceni bilir Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır
  • Tayfun Gümüş: Yurtdışında yaşayanların Türkiye seçimleri için oy kullanması doğru değildir. İllaki oy kullanacaklarsa belli bir süre Türkiyede bulunması ya da Türkiyede birinci dereceden yakınlarının bulunması gibi şartlar getirilmelidir. Cevap Yaz 15 3 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500

Son Dakika Güncel YSK Başkanı Yener: 15 yeni ülkede daha sandık kurulacak - Son Dakika


Advertisement