200 Ressamdan 380 Eser - Son Dakika
Kültür Sanat

200 Ressamdan 380 Eser

200 Ressamdan 380 Eser

Sonra Artium Sanatevi'nin Düzenlediği Müzayede Sanatseverlerin Büyük İlgisini Çekti.

23.11.2009 03:51

Burhan Doğançay’ın Mavi Senfoni’sinin 2.2 milyon TL’ye satılmasından sonra Artium Sanatevi’nin düzenlediği müzayede sanatseverlerin büyük ilgisini çekti.

Müzayede de 200 Türk ressamın 380 eseri sanatseverlerle buluştu.

Artium Sanatevi’nin 71. Güz Müzayedesi’nde, 200’e yakın Türk ressamın 380 adet tablosu, sanatseverlerle buluştu.

Hyatt Regency’de Artium Sanatevi sahibi Rüştü Sungur’un yönettiği müzayedede, ‘’ Paris ekolü’’ sanatçılarından Hakkı Anlı’nın 1930-1950 yılları arasında yaptığı 12 adet eserinden oluşan koleksiyon tek lot halinde satışa sunuldu. Eserler, 150 bin TL’ye alıcı buldu.

1914 kuşağının güçlü temsilcisi İbrahim Çallı’nın, ‘’Ayasofya Meyyit Kapısı’’ konulu eski Türkçe imzalı tuval üzerine yağlı boya eseri ise 80 bin TL’ye satıldı. Doğu ve Batı kültür birikimlerinin eserlerinde bir arada görüldüğü Sanatçı Erol Akyavaş’ın 1967 tarihli tuval üzerine yağlı boya, kolaj tekniğinde yapılmış eseri, ‘’Anılar’’ da 140 bin TL’ye alıcı buldu.

Uluslararası üne sahip Türk sanatçılardan Ergin İnan’ın eski bir kapının üzerini akrilik boyalarla yaptığı, ‘’Öte Dünya Kapıları’’ adlı eseri de 120 bin TL’ye satıldı. Devrim Erbil’in 2005 tarihli ‘’İstanbul Mavi’’ 20 bin TL, Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun 1965 tarihli ‘’Paslı Küflü’’ adlı eseri 40 bin TL, Mustafa Esirkuş’un tuval üzerine yağlı boya eseri ‘’Hasta Taşıyanlar’’ ise 40 bin TL’ye alıcı buldu.

Geçen hafta düzenlenen Antik A.Ş Müzayedesi’nde, ‘’Mavi Senfoni’’ adlı tablosu 2 milyon 200 bin TL’ye alıcı bulan ressam Burhan Doğançay’ın iki eseri de Artium Sanat Evi’nin düzenlediği müzayedede satışa sunuldu.

Camus’nün oğlundan Sarkozy’ye ret

Arzu Çakır MORIN/PARİS

TÜRKİYE, şair Nâzım Hikmet’in naaşını yurda getirmeyi tartışırken, Cezayir doğumlu ünlü Fransız yazar Albert Camus için benzer bir öneride bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Camus’nün oğlundan ilginç bir ret cevabı aldı. Sarkozy’nin Albert Camus’nün mezarını anıtsal devlet mezarlığı Pantheon’a taşıma teklifini reddeden Jean Camus, Le Monde’a yaptığı açıklamada, “Böyle bir karar babamın isyankar yaşamı ve kişiliğiyle ters düşer” dedi.

Elysee Sarayı ise Jean’ın ikiz kardeşi olan ve Albert Camus’nün mirasını yöneten kızı Catherine Camus’nün öneriye sıcak baktığını iddia etti. Sarkozy, “Yabancı” ve “Veba” adlı eserleriyle tanınan, 1957’de Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülen Albert Camus’nün mezarının, 50. ölüm yıldönümü dolayısıyla Pantheon’a getirilmesini önermişti.

Resim müzik ve dans

BU akşam saat 20.30’da Garajistanbul’da ressam, fotoğrafçı ve performans sanatçısı Katharina Otte Varolgil’in kurduğu Theatron to Kosmo grubunun sahneleyeceği gösteride sanatın farklı dalları birarada sunulacak.

Grup, geçen yıl yaptıkları Japonya turnesindeki izlenimlerinden yola çıkarak hazırladıkları canlı müzik, dans, fotoğraf ve özgün resimlerden oluşan performanslarında hat sanatı ile Japon kaligrafisinden beden, mistik ve estetik ilişkilerine kadar yoğun bir konuya değinecekler.

Tiyatro sanatçısı Ülkü Duru da ünlü felsefeci Oruç Aruoba çevirisiyle Japon haikuları ve şiir okumasıyla gruba eşlik edecek. Şiirler okunurken arka plandaki perdede canlı bedenler ve insan silüetleri koreografiye eşlik edecek. Bir saat sürecek gösterinin biletleri 15-25 TL. Tel. 0212 244 44 99.

GÜNÜN AJANDASI

Nev 25 yaşında

1984 yılında Ankara’da açılan Galeri Nev’in mayıs ayından bu yana düzenlediği “25. Yıl Sergileri” Serhat Kiraz sergisi ile son buluyor.  Sergide, Kiraz’ın 25 rakamından yola çıkarak gerçekleştirdiği, matematik ve felsefe temelli tualleri yer alıyor. Sanatçının Galeri Nev’in tarihine vücut vereceği sergi, Ankara Galeri Nev’de 16 Aralık’a dek izlenecek.

Şair ve nazar

EDEBİYAT dergisi Yasakmeyve, 41. sayısının dosyasını “nazar”a ayırdı. Şairlerimizden Gülseli İnal, Zeynep Uzunbay, Sina Akyol, Fikret Demirağ, Fatma N., Mahir Karayazı ve Osman Olmuş, “nazar”ın kendileri için ne anlama geldiğini yazdılar. Yasakmeyve’nin eki olarak verilen, Altay Öktem’in hazırladığı Karakalem bu sayı 48 sayfaya çıktı. Şükufe Nihal’den Marilyn Manson’a, Ahmet Haşim’den Johnny Depp’e, şiir, öykü ve yazılar yer alıyor dergide.

Diyarbakır göndermeleri

DİYARBAKIR Sanat Merkezi, Ali Osman Alakuş’un “Gelenekten Dijitale Göndermeler” isimli sergisinin açılışını gerçekleştirdi. Alakuş’un resim çalışmaları, başta Diyarbakır olmak üzere bölgedeki tarihsel ve kültürel kimliğin mirasına göndermeler içeriyor. Sergi 10 Ocaka’a kadar Diyarbakır Sanat Merkezi Sergi Salonun’da görülebilir.

Erakalın’ın anıları

ÜNLÜ sinemacı Ülkü Erakalın 60 yıllık müzik, sinema ve gazetecilik anılarından oluşan tek kişilik müzikal gösterisi Yeşilçam Şarkıları ile Trabzon’da. Bu akşam saat 20.00’de Trabzon Devlet Tiyatrosu Haluk Ongan Sahnesi’nde başlayacağı gösterisinde kendi çaldığı piyanosu eşliğinde canlı görüntü ve belgeleriyle 60 yıllık bir zaman tünelinde izleyicilerine duygulu anlar yaşatacak.

Öğretmenler için

İKİNCİ Bahar, Küçük Bir Aşk Masalı, Sevdim Seni, Fahriye Abla gibi hafızalara kazınan şarkılarıyla tanınan sanatçı Özdemir Erdoğan, 24 Kasım Öğretmenler günü münasebetiyle Cemal Reşit rey konser Salonu’nda özel bir konser verecek. Bugün saat 20.00’de gerçekleştirilecek gecede Erdoğan, Türk Müziği, Türk Halk Müziği ve etnik müzik çalışmalarından da örnekler sunacak.

Kaynak: DHA

Son Dakika Kültür Sanat 200 Ressamdan 380 Eser - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement