Son dakika Cezayir haberleri, Cezayir son dakika, son dakika Cezayir

Son Dakika Cezayir Haberleri

 • Dışişleri Bakanlığı'ndan İsrail'in Gazze'de yardım bekleyen sivilleri vurmasına tepki
  22:46 Dışişleri Bakanlığı'ndan İsrail'in Gazze'de yardım bekleyen sivilleri vurmasına tepki

  Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in Nabulsi meydanındaki Filistinlileri öldürerek insanlığa karşı suç işlediğini belirterek, İsrail Hükümeti üzerinde etkisi olan tüm kesimleri Gazze'deki vahşeti durdurmaya çağırdı.

 • BM Güvenlik Konseyi İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki saldırıyı görüşmek üzere toplandı
  20:47 BM Güvenlik Konseyi İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki saldırıyı görüşmek üzere toplandı

  İsrail'in Gazze'de yardım bekleyen sivillere düzenlediği, 112 kişinin yaşamını yitirdiği saldırının ardından, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Cezayir'in talebi üzerine toplanma kararı aldı.

 • Yönetmen Merve Kuş Mataracı'nın belgeseli 'Emma' uluslararası festivallerde izleyiciyle buluşuyor
  11:30 Yönetmen Merve Kuş Mataracı'nın belgeseli 'Emma' uluslararası festivallerde izleyiciyle buluşuyor

  Yönetmen Merve Kuş Mataracı'nın Gaziantep'te yaşayan İngiliz Emma'nın hayatını işlediği 'Emma' adlı belgeseli uluslararası festivallerde izleyiciyle buluşuyor. Mataracı, Emma'nın ilham veren hayatını ele aldığı belgeselin festival yolculuğunu ve yeni çalışmalarını anlattı. Mataracı, sinemada eğitimin pratik kadar önemli olduğunu vurgulayarak, belgesel filmlere yönelmesinin sebebini açıkladı. Emma'nın hikayesinin doğaya dönmek gerektiğini anlattığını belirten Mataracı, belgeselin festival sürecinin devam ettiğini ve aynı zamanda depremle ilgili bir belgesel çektiklerini söyledi. Gelecek hedeflerinden bahseden Mataracı, iki sinema filmi projesi olduğunu açıkladı.

 • Kiliseye Çevrilen Türk Eserleri Kitabı Tanıtıldı
  28 Şub Kiliseye Çevrilen Türk Eserleri Kitabı Tanıtıldı

  Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından düzenlenen tanıtımda, 19 ülkede bulunan ve kiliseye dönüştürülen Türk eserlerini anlatan 'Kiliseye Çevrilen Türk Eserleri' adlı kitap tanıtıldı. YTB Başkanı Abdullah Eren, yapılan çalışmaların soydaş ve akraba coğrafyadaki mimari eserleri gün yüzüne çıkarmayı ve tarihi acıları hatırlatmayı amaçladığını belirtti. Kitap, toplam üç cilt ve 1425 sayfadan oluşurken, Türkiye ve 19 ülkedeki kiliseye dönüştürülen Türk eserlerini ele almaktadır.

 • KBÜ'de Uluslararası Lisansüstü Öğrenci Sempozyumu Gerçekleştirildi
  28 Şub KBÜ'de Uluslararası Lisansüstü Öğrenci Sempozyumu Gerçekleştirildi

  Karabük Üniversitesi tarafından düzenlenen 1. Uluslararası Lisansüstü Öğrenci Sempozyumu, İslami ilimlerde güncel sorunlar ve çözüm önerilerini ele aldı. Sempozyuma Türkiye, Katar, Nijerya, Yemen, Libya, Suriye, Irak, Fas, Cezayir, Lübnan, Malezya, Mısır, Etiyopya, Endonezya, Burkino Faso ve Mali'den 73 lisansüstü öğrenci katıldı.

 • Cezayir'de Dünyanın En Uzun Minareli Cami İbadete Açıldı
  28 Şub Cezayir'de Dünyanın En Uzun Minareli Cami İbadete Açıldı

  Cezayir'de, dünyanın en uzun minareli camisi açıldı. 265 metrelik dev minaresiyle dikkat çeken Cezayir Ulu Camii, 120 bin kişiye hizmet verebilecek kapasitede. Ancak, 7 yıllık inşaat süreci ve 898 milyon dolarlık maliyet tartışmalara yol açtı.

 • Kayseri'den Ocak Ayında İhracat Artışı
  28 Şub Kayseri'den Ocak Ayında İhracat Artışı

  Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) ve Kayseri Ticaret Odası (KTO) yöneticileri, ocak ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi. Kayseri'nin ocak ayı ihracatı bir önceki yıla göre yüzde 2,98 artarak 287 milyon 565 bin dolara ulaştı. Mobilya sektörü ihracata en yüksek katkıyı sağlayan sektörler arasında yer aldı. Yöneticiler, sürdürülebilir bir sanayi ve ihracat için çalışmaların devam edeceğini belirtti.

 • Kayseri İhracatı 2024 Yılına Artışla Başladı
  28 Şub Kayseri İhracatı 2024 Yılına Artışla Başladı

  Kayseri Ticaret Odası (KTO) Başkanı Ömer Gülsoy, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2024 yılında Kayseri'nin ihracatının yüzde 2,98 artarak 287 milyon 565 bin dolara ulaştığını açıkladı. Başkan Gülsoy, ihracatçı üyelerin azim ve gayretiyle Kayseri'nin gelişimine katkı sağlanacağını belirtti.

 • Dünyanın en değerli milli takımları belli oldu! Türkiye kaçıncı sırada?
  27 Şub Dünyanın en değerli milli takımları belli oldu! Türkiye kaçıncı sırada?

  Transfermarkt verilerine göre dünyanın en değerli milli takımları açıklandı. Avrupa'nın en genç kadrosuna sahip olan A Milli Takımımızın da sıralamadaki yeri belli oldu.

 • İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde Afrika Diasporası Forumu düzenlendi
  24 Şub İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde Afrika Diasporası Forumu düzenlendi

  İstanbul Ticaret Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen Afrika Diasporası Forumu'na, üniversite rektörü, YTB İstanbul Koordinatörü ve birçok Afrikalı akademisyen ve öğrenci katıldı. Forumda, Afrika'nın potansiyeli ve kültürel bağların önemi vurgulandı.

 • İran Dışişleri Bakanı: ABD'nin Gazze ateşkes kararını veto etmesi diplomasi felaketi
  21 Şub İran Dışişleri Bakanı: ABD'nin Gazze ateşkes kararını veto etmesi diplomasi felaketi

  İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, ABD'nin BM Güvenlik Konseyi'nde Gazze Şeridi'nde acil ateşkes çağrısında bulunan karar tasarısını veto etmesine tepki göstererek, 'Yüzyılın diplomasi felaketi olarak adlandırılmalıdır' dedi. Abdullahiyan, ABD'nin veto etmesinin sahte İsrail rejiminin Gazze'ye karşı devam eden soykırımının ve savaş suçlarının uluslararası sorumluluğunu gösterdiğini belirtti.

 • İşgal altındaki Batı Şeria'da İsrail saldırıları protesto edildi
  21 Şub İşgal altındaki Batı Şeria'da İsrail saldırıları protesto edildi

  Ramallah kentinde yüzlerce Filistinli, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik sürdürdüğü saldırıları ve aç bırakma politikasını kınamak için protesto düzenledi. Filistin Ulusal Girişim Hareketi Genel Sekreteri Mustafa el-Bergusi, saldırıların durdurulması için birlik çağrısı yaptı ve ABD'nin Gazze'deki ateşkes çağrılarını veto etmesini kınadı.

 • Fetih Merkez Komitesi Genel Sekreter Yardımcısı: Hamas'ı uzlaşı hükümetine dahil etmek istiyoruz
  21 Şub Fetih Merkez Komitesi Genel Sekreter Yardımcısı: Hamas'ı uzlaşı hükümetine dahil etmek istiyoruz

  Fetih Merkez Komitesi Genel Sekreter Yardımcısı Sabri Saydam, Gazze Şeridi'nin yönetimi ve tüm Filistin için teknokratlar hükümetinden söz edildiğini belirterek, Hamas'ı uzlaşı hükümetine dahil etme odaklandıklarını söyledi. Saydam, ayrıca İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına ve Filistin halkının maruz kaldığı soykırıma dikkat çekti.

 • ABD, BMGK'ye sunulan Gazze ateşkes kararını veto etti
  21 Şub ABD, BMGK'ye sunulan Gazze ateşkes kararını veto etti

  Amerika Birleşik Devletleri (ABD), İsrail'in Gazze'ye yönelik sürdürdüğü saldırıların sona erdirilmesi üzerine Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) sunulan ve acil insani ateşkes talep edilen karar tasarısını veto etti. Çin, ABD'yi sert bir dille eleştirirken, ABD'nin müttefikleri de veto kararını eleştirdi. Hamas'ın saldırıları sonucunda İsrail'in başlattığı operasyonlar ise büyük yıkıma sebep oldu.

 • Eski Mossad yetkilisi, Netanyahu'ya Hamas'ın finansal varlıklarını hedef almayı önerdi
  21 Şub Eski Mossad yetkilisi, Netanyahu'ya Hamas'ın finansal varlıklarını hedef almayı önerdi

  Eski bir üst düzey Mossad yetkilisi, yıllar önce İsrail Başbakanı Netanyahu'ya Hamas'ın finansal varlıklarını hedef almayı önerdiğini açıkladı. Bahsedilen finansal ağlardan biri de Hamas tarafından kontrol edilen ve Türkiye'den yönetilen milyonlarca dolarlık bir yatırım portföyüydü. Levy, Netanyahu'nun bu bilgiler üzerine harekete geçmediğini ifade ediyor.

 • ABD BM Daimi Temsilcisi: İsrail Refah'a saldırmamalı
  20 Şub ABD BM Daimi Temsilcisi: İsrail Refah'a saldırmamalı

  ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield, İsrail'in Refah'a mevcut durumda saldırmaması gerektiğini belirterek, 'İsrail'e her gün baskı uyguladıklarını' bildirdi. Greenfield, BM Güvenlik Konseyi'nde Cezayir'in Gazze'de acilen ateşkes talep edilen karar tasarısını veto ettikten sonra basına açıklamalarda bulundu.

 • ABD, Gazze'de acil insani ateşkes talep eden karar tasarısını veto etti
  20 Şub ABD, Gazze'de acil insani ateşkes talep eden karar tasarısını veto etti

  Cezayir tarafından sunulan ve Gazze Şeridi'nde acil insani ateşkes talep eden karar tasarısı için Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nde yapılan oylamada ABD bir kez daha veto yetkisini kullanarak, karar tasarısının geçmesine engel oldu. İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları 137 gündür devam ederken, Cezayir tarafından sunulan ve Gazze Şeridi'nde acil insani ateşkes talep eden karar tasarısı BM Güvenlik Konseyi'nde oylamaya sunuldu. ABD'nin veto ettiği karar tasarısı için 15 üyeli Konsey'in 13 üyesi lehte oy kullanırken, İngiltere ise çekimser kaldı. Gazze Şeridi'nde acil insani ateşkes talep edilen karar tasarısında, Filistinli sivil nüfusun uluslararası hukuku ihlal ederek zorla yerinden edilmesine karşı çıkılarak, bu tür ihlallere derhal son verilmesi ve tüm rehinelerin derhal ve şartsız olarak serbest bırakılması talep ediliyordu. Karar tasarısında ayrıca tüm taraflara uluslararası insancıl hukuka uyma çağrısı yapılırken, Gazze'nin tüm bölgelerine engelsiz insani yardım gerçekleşmesi talep ediliyordu.

 • ABD, BMGK'de Gazze'de acil insani ateşkes talep edilen karar tasarısını veto etti
  20 Şub ABD, BMGK'de Gazze'de acil insani ateşkes talep edilen karar tasarısını veto etti

  ABD, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) Gazze'de acil insani ateşkes talep edilen karar tasarısını veto etti. Cezayir'in sunduğu karar tasarısı, sivillere yönelik saldırıları kınayan ve yerinden edilmeye karşı çıkan bir metni içeriyordu. ABD'nin yeni tasarısı ise Refah'a yönelik kara saldırısının sivillere zarar vereceği uyarısında bulunuyor ve esirlerin serbest bırakılması halinde geçici bir ateşkese destek veriyor.

 • ABD, Gazze'deki ateşkesi bir kez daha veto etti
  20 Şub ABD, Gazze'deki ateşkesi bir kez daha veto etti

  İsrail'in 7 Ekim 2023'ten bu yana ölüm yağdırdığı Gazze'deki insani durum giderek ağırlaşırken BMGK'de ateşkes tasarısı oylandı. ABD, bir kez daha BMGK'de Gazze'de acil insani ateşkes talep eden karar tasarısını veto etti.

 • Güney Afrika Büyükelçisi: İsrail'in insan hakları ihlallerine son verilmeli
  20 Şub Güney Afrika Büyükelçisi: İsrail'in insan hakları ihlallerine son verilmeli

  Güney Afrika'nın Hollanda Büyükelçisi Vusi Madonsela ve Suudi Arabistan'ın Hollanda Büyükelçisi Ziad bin Maashi al-Atiyah, Uluslararası Adalet Divanı'nda yaptıkları konuşmalarda İsrail'in insan hakları ihlallerini eleştirdi. Madonsela, İsrail'in yaygın ve sistematik insan hakları ihlallerine karşı dokunulmazlığının sona ermesi gerektiğini belirtirken, al-Atiyah ise İsrail'in Filistin halkına soykırım yaptığını ifade etti.

 • Adnan Oktar suç örgütü hakkında yeni iddianame! İsrailli siyasetçi Yehuda Glick ile görüştükleri ortaya çıktı
  19 Şub Adnan Oktar suç örgütü hakkında yeni iddianame! İsrailli siyasetçi Yehuda Glick ile görüştükleri ortaya çıktı

  Adnan Oktar silahlı suç örgütüne yönelik yürütülen soruşturmada yeni gelişmeler yaşandı. Oktar, Tarkan Yavaş ve Alev Babuna'nın da aralarında bulunduğu 13 şüpheli hakkında 2 bin 758 yıl 6'şar aya kadar hapis cezası istenen ve toplam 72 sanığın yer aldığı yeni bir iddianame hazırlandı. Yeni iddianamede, örgüt üyesi bazı sanıkların İsrailli siyasetçilerle görüşmeler yaptıkları, bu kapsamda bir sanığın örgütü temsilen İsrail'e gidip siyasetçi Yehuda Glick ile görüştüğü bilgisine yer verildi.

 • Çürüyen cesetlerin üzerinde bulunan böcekler ölüm zamanını aydınlatıyor
  19 Şub Çürüyen cesetlerin üzerinde bulunan böcekler ölüm zamanını aydınlatıyor

  Ankara Üniversitesi Adli Bilimler Enstitüsü Adli Biyoloji Uzmanı Doç. Dr. Nihal Açıkgöz, cinayetlerde böceklerin kullanıldığı adli entomoloji bilimine ilişkin bilgi verdi. Ceset üzerinde bulunan ve gelişim gösteren böcekler, ölüm zamanının ve cesedin bir yerden bir yere taşınıp taşınmadığının aydınlatılmasında önemli ipuçları sağlıyor. Böceklerin türüne ve hava sıcaklığına bağlı olarak bulguların farklılık gösterdiği belirtilirken, çalışmalar sayesinde 20 vakanın aydınlatıldığı ifade edildi.

 • Haftanın tarihine bakış
  18 Şub Haftanın tarihine bakış

  Milli Güvenlik Kurulunun (MGK) 19 Şubat 2001'deki toplantısında Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Başbakan Bülent Ecevit'e Anayasa kitapçığı fırlatması ve tartışmanın Ecevit tarafından kamuoyuyla paylaşılmasının ardından Türkiye, tarihinin en ağır ekonomik krizlerinden biriyle karşı karşıya kaldı.

 • Ürdün Barolar Birliği, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarını Uluslararası Ceza Mahkemesine taşıdı
  16 Şub Ürdün Barolar Birliği, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarını Uluslararası Ceza Mahkemesine taşıdı

  Ürdün Barolar Birliği, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarının durması ve İsrailli yetkililerin yargılanması için Uluslararası Ceza Mahkemesine (UCM) suç duyurusunda bulunan ekip içinde yerini aldı. Ürdün, Filistin, Cezayir, Tunus ve Moritanya'daki baro birlikleri ile uluslararası hukukçulardan oluşan bir ekip, İsrailli asker ve siviller aleyhinde UCM'ye soykırım suçu işledikleri suçlamasıyla suç duyurusunda bulundu. Ürdün Barolar Birliği Başkanı Yahya Abbud, Ürdün'ün Gazze konusunda yürüttüğü faaliyetlerle ilgili bilgi verdi ve suç duyurusunun kabul edilmesi halinde mahkemenin karar vermesini beklediklerini ifade etti.

 • Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Cezayir Adalet Bakanı Abderrachid Tabbi ile görüştü
  14 Şub Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Cezayir Adalet Bakanı Abderrachid Tabbi ile görüştü

  Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Cezayir Adalet Bakanı Abderrachid Tabbi ve beraberindeki heyetle bir araya geldi. Görüşmede, iki ülke arasında siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesi ve yargı alanındaki işbirliğinin güçlendirilmesi konuları ele alındı.

 • Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Cezayir Adalet Bakanı Abderrachid Tabbi ile görüştü
  14 Şub Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Cezayir Adalet Bakanı Abderrachid Tabbi ile görüştü

  Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Cezayir Adalet Bakanı Abderrachid Tabbi ve beraberindeki heyetle görüştü.

 • Hakkari'de tekstil atölyesi açan girişimci istihdam sağlıyor
  14 Şub Hakkari'de tekstil atölyesi açan girişimci istihdam sağlıyor

  Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde 2 yıl önce tekstil atölyesi açan girişimci Fırat Ortaş, yaptığı üretimle hem 40 kişiye istihdam sağladı hem de yurt dışına ürün göndermeye başladı. Ortaş, atölyeyi büyüterek 200 gence iş imkanı sağlamayı hedefliyor. Atölyede çalışanların büyük bölümü kadınlardan oluşuyor ve ürettikleri ürünler İran, Irak ve Cezayir gibi ülkelere gönderiliyor.

 • Taksim Meydanı'nda Silahlı Saldırı: Saldırgan Etkisiz Hale Getirildi
  14 Şub Taksim Meydanı'nda Silahlı Saldırı: Saldırgan Etkisiz Hale Getirildi

  Taksim Meydanı'nda bir şahıs, husumetlisine benzettiği adamı silahla dizinden vurduktan sonra havaya ateş açtı. Saldırgan, B Bölge Güven Timleri tarafından hemen etkisiz hale getirildi ve gözaltına alındı. Yaralanan adam ise hastaneye kaldırıldı. Saldırgan, adliyeye sevk edildikten sonra tutuklandı.

 • Fatma'yı yaralayan bıçak Leyla'ya değil, Töze'nin planı ters tepti
  12 Şub Fatma'yı yaralayan bıçak Leyla'ya değil, Töze'nin planı ters tepti

  Töze'nin Leyla'yı yaralamak için savurduğu bıçak, beklenmedik bir şekilde Fatma'ya saplandı. Fatma yaralı halde revirde yatarken, Töze onu tehdit ederek cezaevi savcısına Leyla'nın saldırgan olduğunu söylemesini istedi. Ancak Cezayir'in müdahalesiyle Fatma'nın çocuğu kurtarıldı ve tehdit sona erdi. Öte yandan Gardaşov, kardeşinin CIA tesisinde olduğunu öğrenerek Ayvaz ile birlikte Romanya'ya gider. Ancak kurtarma girişimi başarısız olur ve Gardaşov da hücreye atılır. Tek umutları ise Cezayir Türk'tür.

 • Samsun'da eski tütün depolarında kurulan fabrikalardan 18'i 10 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi
  11 Şub Samsun'da eski tütün depolarında kurulan fabrikalardan 18'i 10 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi

  Samsun'un Bafra ilçesinde bulunan eski tütün depolarında kurulan 26 firmadan 18'i, geçen yıl 10 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Depoların özelleştirilmesiyle oluşturulan Elifli Sanayi Sitesi'nde faaliyet gösteren firmalar, kalıp plastik, boru yapımı, tarım ve inşaat sektörüyle ilgili makine üretimi gibi farklı alanlarda üretim yapıyor ve Türk cumhuriyetleri ile birçok ülkeye ürün satıyor.

 • Tunus'ta binlerce düzensiz göçmen zor şartlar altında Avrupa'ya gitmek istiyor
  10 Şub Tunus'ta binlerce düzensiz göçmen zor şartlar altında Avrupa'ya gitmek istiyor

  Tunus'un güney kıyısında yer alan Sfaks kentinde bulunan binlerce Afrikalı düzensiz göçmen, zor hayat şartları altında bir an önce Avrupa'ya gitmenin yollarını arıyor.

 • Türkiye Otomotiv Endüstrisi Ocak Ayında En Yüksek İhracatını Gerçekleştirdi
  06 Şub Türkiye Otomotiv Endüstrisi Ocak Ayında En Yüksek İhracatını Gerçekleştirdi

  Türkiye'nin otomotiv endüstrisi, geçen ay 2 milyar 779 milyon 940 bin dolarla en yüksek ocak ayı ihracatını gerçekleştirdi. Ocakta en fazla dış satım, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3 artış ve 1 milyar 171 milyon dolarla 'tedarik endüstrisi' ürün grubunda yapıldı. Almanya, en büyük pazar olarak öne çıktı.

 • Leyla Cezaevinde Zor Günler Geçiriyor
  05 Şub Leyla Cezaevinde Zor Günler Geçiriyor

  Tutuklu yargılanmak için cezaevine giren Leyla, içeride Töze adında bir kadının rahatsızlık vermesiyle karşılaşır. Cezayir, Leyla'nın deposuna uyuşturucu koyan kişinin Erman ya da onun görevlendirdiği Gedikali olduğunu düşünmektedir. Erman ise Tazıyev'i kurtarmak için plan yaparken, Gülcan Amerika'ya dönme kararı alır ve Gardaşov'un kardeşiyle ilgili bir dosyayı Erman'a götürür. Dosyayı inceleyen Gardaşov, Gülcan'ın büyük bir iyilik yaptığını fark eder.

 • BMGK Üyeleri, UAD'nin İsrail'e Yönelik Kararlarını Görüştü
  31 Oca BMGK Üyeleri, UAD'nin İsrail'e Yönelik Kararlarını Görüştü

  Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) üyeleri, Uluslararası Adalet Divanı'nın (UAD) İsrail'e yönelik ihtiyati tedbir kararlarının ardından bir araya geldi. BMGK'de UAD'nin kararlarının uygulanması, Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) çalışanlarına yönelik iddialar ve ülkelerin fonları askıya alması konuları görüşüldü. BMGK üyeleri, UAD'nin kararlarının acilen uygulanması için ateşkesin gerekliliğini vurguladı.

 • Kayseri'de Aralık Ayı İhracat Rakamları Değerlendirildi
  31 Oca Kayseri'de Aralık Ayı İhracat Rakamları Değerlendirildi

  Kayseri Ticaret Odası (KTO) ve Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) yöneticileri, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan aralık ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi. Kayseri'de 308 milyon 759 bin dolar ihracat gerçekleştirildiği belirtilirken, en çok ihracat yapılan sektörün mobilya olduğu ve Almanya, Irak ve ABD'nin en çok ihracat yapılan ülkeler olduğu ifade edildi.

 • Kayseri, Aralık Ayında 308 Milyon Dolarlık İhracat Gerçekleştirdi
  31 Oca Kayseri, Aralık Ayında 308 Milyon Dolarlık İhracat Gerçekleştirdi

  Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Aralık Ayı İhracat Rakamlarını değerlendirdi. Başkan Gülsoy, Aralık ayında Kayseri'nin 308 milyon 759 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini, 2023 Ocak-Aralık dönemini ise 3 milyar 625 milyon dolar ihracat ile kapattığını belirtti. Gülsoy, ihracatın sektörler bazında analizini yaparak Avrupa'daki talep daralmasının ihracat performansını olumsuz etkilediğini vurguladı ve ihracatta niteliğe odaklanmanın önemine değindi.

 • Atatürk Üniversitesi, Cezayir ile Akademik İş Birliklerini Güçlendiriyor
  31 Oca Atatürk Üniversitesi, Cezayir ile Akademik İş Birliklerini Güçlendiriyor

  Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı ve beraberindeki heyet, Cezayir'e gerçekleştirdikleri akademik geziyle 8 iş birliği gerçekleştirdi. Ziyaret sırasında Cezayir'deki üniversitelerle yapılan toplantılarda ortak araştırma projeleri ve öğrenci değişim programları gibi konular ele alındı. Bu ziyaretle Türkiye ve Cezayir arasındaki tarihi ve kültürel bağlar da vurgulandı.

 • Deprem sempozyumunda konuşan Erdoğan Bayraktar: Kentsel dönüşüm acilen yapılması ve bitirilmesi gereken bir iştir
  31 Oca Deprem sempozyumunda konuşan Erdoğan Bayraktar: Kentsel dönüşüm acilen yapılması ve bitirilmesi gereken bir iştir

  Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, "Depremde Dünya, Türkiye, İstanbul ve Biz Neredeyiz" sempozyumunda konuştu. Bayraktar, ülkemizin kaçınılmaz gerçeği olan deprem konusunda kentsel dönüşüm projelerinin önemine vurgu yaprak bu konudaki çalışmalara hız verilmesi gerektiğini söyledi.

 • ECOWAS Üyelerinin Ayrılması ve Sahel Devletleri İttifakı
  30 Oca ECOWAS Üyelerinin Ayrılması ve Sahel Devletleri İttifakı

  Mali, Nijer ve Burkina Faso'nun ECOWAS üyeliğinden ayrılma kararı, Afrika Birliği ve alt-bölgesel kuruluşlar için endişe kaynağı oldu. ECOWAS'ın güç kaybetmesi, değişen jeopolitik gerçeklik ve toplumsal faktörler bu ayrılığın temel sebepleridir.

 • 4. Esenler Öykü Günleri'nde Filistin Edebiyatı konuşuldu
  27 Oca 4. Esenler Öykü Günleri'nde Filistin Edebiyatı konuşuldu

  Esenler Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Esenler Öykü Günleri, son gününde "Filistin Öyküleri" oturumuna ev sahipliği yaptı.

 • Taksim'de dehşeti yaşayan turist kamerada: Otel yalanıyla kandırıp barda gasbedip darp ettiler
  26 Oca Taksim'de dehşeti yaşayan turist kamerada: Otel yalanıyla kandırıp barda gasbedip darp ettiler

  Taksim'de arkadaşıyla dolaşan bir turist, ucuz otel yalanıyla kandırılarak bara götürüldü ve burada gasp edildi. Turistin kaçmaya çalışması sonucu mekan çalışanları tarafından darp edildi ve ayağı kırıldı. Şikayetçi olmasın diye ambulansla hastaneye götürülen turistin arkadaşı olayı öğrenince gerçek ortaya çıktı. 7 şüpheliden 3'ü tutuklandı.

 • Taksim'de Turist Ucuz Otel Yalanıyla Kandırıldı ve Gasp Edildi
  26 Oca Taksim'de Turist Ucuz Otel Yalanıyla Kandırıldı ve Gasp Edildi

  Taksim'de arkadaşıyla yürüdüğü esnada yanlarına gelen şahıs tarafından 'ucuz otel biliyorum' yalanıyla kandırılıp bara götürülen Cezayirli turist, mekan çalışanları tarafından gasp edildi. Cebinden bin Euro'su (yaklaşık 33 bin lira) gasp edilen turist kaçmaya çalışırken, itilerek merdivenlerden düşürüldü. Ayağı kırılan turist şikayetçi olmasın diye ambulansla hastaneye götürülürken, arkadaşı ona ulaşamayınca gerçek ortaya çıktı. Beyoğlu Asayiş Büro Amirliği polisleri tarafından tek tek yakalanan 7 şüpheliden 3'ü tutuklandı. Yaşananlar ise kameralara yansıdı.

 • Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'dan, İsrail'e çağrı: Çözüm aramaya davet ediyorum
  24 Oca Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'dan, İsrail'e çağrı: Çözüm aramaya davet ediyorum

  Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, BM Güvenlik Konseyi'nde düzenlenen üst düzey katılımlı Filistin oturumunda konuştu. İsrail'e çağrı yapan Fidan, ''İsrail'i, hala başarma imkanımız varken diplomatik çözümü aramaya davet ediyorum. Bu savaşı durdurmak için tarihi bir sorumluluğumuz bulunmaktadır. Garantörlük mekanizmasının kurulması yönündeki çağrımızı yinelemek istiyorum.'' dedi.

 • Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, BM yetkilileri ve Fransa Dışişleri Bakanı ile görüştü
  24 Oca Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, BM yetkilileri ve Fransa Dışişleri Bakanı ile görüştü

  Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, ABD'nin New York kentinde Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ve BM Güvenlik Konseyi'nin Ocak ayı dönem başkanı Fransa'nın Dışişleri Bakanı Stéphane Séjourné ile görüştü. Ayrıca Cezayir Dışişleri ve Yurtdışındaki Ulusal Topluluklar Bakanı Ahmed Attaf ile de bir araya geldi.

 • Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Cezayir Dışişleri Bakanı ile New York'ta buluştu
  24 Oca Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Cezayir Dışişleri Bakanı ile New York'ta buluştu

  Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, ABD'nin New York kentinde Cezayir Dışişleri ve Yurtdışındaki Ulusal Topluluklar Bakanı Ahmed Attaf ile bir araya geldi. Fidan, BM Güvenlik Konseyi'ndeki Filistin konulu toplantıya katılmak üzere ABD'de bulunuyor.

 • DEİK İş Konseyleri 2023 Yılı Seçimli Olağan Genel Kurulları ve Ticari Diplomasi Ödülleri Gerçekleştirildi
  23 Oca DEİK İş Konseyleri 2023 Yılı Seçimli Olağan Genel Kurulları ve Ticari Diplomasi Ödülleri Gerçekleştirildi

  DEİK 5. Ticari Diplomasi Ödülleri töreni gerçekleşti. Ticaret Bakanı Ömer Bolat'ın katılımıyla düzenlenen törende, 6 kategoride 12 ödül ile ticari diplomasisinin enleri ödüllendirildi.

 • Abdi İbrahim Uluslararası Pazarlar Ekibinde 2 Üst Düzey Atama
  23 Oca Abdi İbrahim Uluslararası Pazarlar Ekibinde 2 Üst Düzey Atama

  Abdi İbrahim, yurt dışı pazarlarda büyüme vizyonu doğrultusunda 2 üst düzey yönetici ataması gerçekleştirdi. Barış Güven Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Körfez Ülkeleri Bölge Direktörü olarak atanırken, Cemal Battal ise Balkan ve Bağımsız Devletler Topluluğu Bölge Direktörü görevine getirildi. Haberde, atanan yöneticilerin kariyerleri ve deneyimleri hakkında bilgiler de yer alıyor.

 • Cezayir ve ABD'den Türkiye'ye LNG Gemileri Ulaştı
  23 Oca Cezayir ve ABD'den Türkiye'ye LNG Gemileri Ulaştı

  Cezayir'den ayrılan Berge Arzew ve ABD'den ayrılan SK Resolute adlı sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) gemileri, Türkiye'ye ulaştı. Berge Arzew, Hatay Dörtyol'da bulunan FSRU'ya yanaşırken, SK Resolute ise Aliağa LNG Terminali'ne yanaştı. Her iki gemi de yüksek kapasiteye sahip ve farklı bayraklara sahip.

 • 2024 Stevie MENA Ödülleri Kazananları Açıklandı
  23 Oca 2024 Stevie MENA Ödülleri Kazananları Açıklandı

  Bu yıl beşincisi gerçekleştirilen Stevie MENA Ödülleri'nin 2024 kazananları açıklandı. 13 ülkeden inovasyonu destekleyen binden fazla adayın 150'yi aşkın jüri tarafından değerlendirildiği yarışmada, pek çok kurum ve şirket ödül aldı. Kazananlara ödülleri 2 Mart'ta Birleşik Arap Emirlikleri'nin Ras Al Khaimah kentinde düzenlenecek gala gecesinde takdim edilecek.

 • Türkiye ve Libya arasında sosyal hizmetler alanında iş birliği mutabakatı imzalandı
  22 Oca Türkiye ve Libya arasında sosyal hizmetler alanında iş birliği mutabakatı imzalandı

  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Libya Devleti Milli Birlik Hükümeti Sosyal İşler Bakanlığı arasında sosyal politika ve sosyal hizmet alanlarında iş birliklerini desteklemek ve güçlendirmek amacıyla 'İş birliği Mutabakat Zaptı' imzalandı. İki ülke arasında ailenin güçlendirilmesi, kadın politikaları, çocuklara yönelik hizmetlerin geliştirilmesi gibi konularda iş birlikleri yapılacak ve deneyimler paylaşılacak.

 • Türkiye ve Libya arasında sosyal hizmetler alanında işbirliği mutabakatı imzalandı
  22 Oca Türkiye ve Libya arasında sosyal hizmetler alanında işbirliği mutabakatı imzalandı

  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Libya Sosyal İşler Bakanlığı arasında sosyal politika ve sosyal hizmet alanlarında işbirliklerini desteklemek ve güçlendirmek amacıyla mutabakat zaptı imzalandı. İki ülke arasında ailenin güçlendirilmesi, kadın politikaları, çocuklara yönelik hizmetlerin geliştirilmesi gibi konularda işbirliği yapılacak ve deneyimler paylaşılacak.

 • Türkiye ile Libya arasında sosyal politika ve sosyal hizmet alanlarında iş birliği
  22 Oca Türkiye ile Libya arasında sosyal politika ve sosyal hizmet alanlarında iş birliği

  Türkiye ile Libya arasında sosyal politika ve sosyal hizmet alanlarında iş birliği Bakanlıklar arasında çocuk, kadın, engelli, yaşlı hizmetlerine yönelik çalışmalar yürütülecek Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş: "Bakanlıklarımız tarafından yürütülen;

 • Türkiye ve Libya arasında sosyal hizmetler alanında iş birliği mutabakatı imzalandı
  22 Oca Türkiye ve Libya arasında sosyal hizmetler alanında iş birliği mutabakatı imzalandı

  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Libya Devleti Milli Birlik Hükümeti Sosyal İşler Bakanlığı arasında sosyal politika ve sosyal hizmet alanlarında iş birliklerini desteklemek ve güçlendirmek amacıyla 'İş birliği Mutabakat Zaptı' imzalandı. İki ülke arasında ailenin güçlendirilmesi, kadın politikaları, çocuklara yönelik hizmetlerin geliştirilmesi gibi konularda iş birliği yapılacak.

 • Haftanın tarihine bakış
  21 Oca Haftanın tarihine bakış

  Gazeteci ve yazar Uğur Mumcu, 24 Ocak 1993'te evinin önünde, aracına yerleştirilen bombanın patlaması sonucu öldü.

 • Akdeniz Ülkeleri İşadamları Derneği, yatırım atağını sürdürüyor
  20 Oca Akdeniz Ülkeleri İşadamları Derneği, yatırım atağını sürdürüyor

  Akdeniz Ülkeleri İşadamları Derneği öncülüğünde Türk işadamlarının; Akdeniz'e kıyısı olan ülkelerle, Afrika, Macaristan, Umman, Almanya ve Rusya'ya yönelik yatırım atağı sürüyor. Dernek, İstanbul'da 7 ülkenin büyükelçileriyle bir araya gelerek işbirliği fırsatlarını değerlendirdi. Dernek üyesi firmalar, Afrika ve Akdeniz'e kıyısı olan ülkelerde yatırım yapma hedefiyle hareket ediyor. Umman ve Gana'da gerçekleştirilecek yatırım projeleri için antlaşmalar sağlandı ve görüşmeler devam ediyor. Türk işadamları, bu ülkelerde yapılacak yatırımlarla parlak bir döneme girecek.

 • İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı: Türkiye ile İlişkileri Güçlendireceğiz
  18 Oca İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı: Türkiye ile İlişkileri Güçlendireceğiz

  İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, Başbakan Giorgia Meloni'nin 20 Ocak'ta Türkiye'ye gerçekleştirmesi planlanan ziyareti öncesi DHA'ya özel açıklamalarda bulundu.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanan Türkiye-Cezayir Kültür Merkezleri Anlaşması Resmi Gazete'de yayımlandı
  18 Oca Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanan Türkiye-Cezayir Kültür Merkezleri Anlaşması Resmi Gazete'de yayımlandı

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan Türkiye-Cezayir Kültür Merkezleri Anlaşması, Ankara'da imzalandıktan sonra Resmi Gazete'de yayımlandı. Anlaşma ile Türkiye ve Cezayir arasında karşılıklı olarak kültür merkezleri açılması ve iki ülkenin kültürel değerlerinin zenginleştirilmesi hedefleniyor.

 • İstanbul Film Festivali'nde Hayallerim, Aşkım ve Sen filmi restore edilecek
  16 Oca İstanbul Film Festivali'nde Hayallerim, Aşkım ve Sen filmi restore edilecek

  İstanbul Film Festivali, Zurich Sigorta işbirliğiyle bu yıl da önemli yapıtları restore ettirerek, yeni kopyalarını Türk sinemasına kazandırmaya devam ediyor. İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından yapılan açıklamaya göre, festival kapsamında Atıf Yılmaz'ın yönettiği ve Türkan Şoray ile Oğuz Tunç'un başrollerini paylaştığı Hayallerim, Aşkım ve Sen filmi restore edilerek izleyicilerle buluşacak. Film, genç bir senaryocunun gözünden Yeşilçam sinemasını sorgulayan ve sinemanın sinemaya baktığı bir hikayeyi anlatıyor.

 • Türkiye'nin ihracatında en fazla artış Birleşik Arap Emirlikleri'nde
  16 Oca Türkiye'nin ihracatında en fazla artış Birleşik Arap Emirlikleri'nde

  Türkiye'nin geçen yıl ihracatının değer bazında en fazla arttığı ülke 2 milyar 269 milyon dolarlık yükselişle Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) oldu. Türkiye ve BAE arasında başlatılan yoğun diplomasi trafiği ticari ilişkileri de olumlu etkiledi. BAE'ye en fazla ihracatı mücevher sektörü gerçekleştirdi. İstanbul'dan BAE'ye ihracat 4 milyar dolara ulaştı.

 • Dakar Rallisi 33 sporcunun hayatına mal oldu
  16 Oca Dakar Rallisi 33 sporcunun hayatına mal oldu

  İspanyol motosikletçi Carles Falcon, Dakar Rallisi'nde hayatını kaybeden 33. sporcu oldu.

 • Cezayir'in Fabrikaları Kapatılıyor, Vedat Hedefte!
  16 Oca Cezayir'in Fabrikaları Kapatılıyor, Vedat Hedefte!

  Cezayir'in şüpheleri doğru çıkar ve Erman Barkan hayattadır. İntikam ateşiyle yanıp tutuşan Erman, Cezayir'i yok etmek için harekete geçer. İlk planı, Cezayir'in fabrikalarını kapatıp onu silah üretimi yapamaz hale getirmektir. Ancak Cezayir'in hedefinde Vedat vardır. Vedat'ı alıp Berfin'i öldürdüğünü itiraf ettirmek isteyen Cezayir, beklenmedik bir darbe alır. Müfit artık onun düşmanıdır ve devleti de onu gözden çıkarmıştır. Diğer tarafta ise Suna'nın Soysal ile gizlice evlenme planı büyük bir sarsıntı yaratır. Kızları yüzünden Leyla ve Cezayir arasında büyük bir tartışma yaşanır ve Cezayir evi terk eder.

 • Sudan'da Egemenlik Konseyi Başkanı ve BM Temsilcisi arasında görüşme
  14 Oca Sudan'da Egemenlik Konseyi Başkanı ve BM Temsilcisi arasında görüşme

  Sudan'ın Port Sudan şehrinde gerçekleşen görüşmede, ülkedeki savaş durumu ele alındı. Egemenlik Konseyi Başkanı, Hızlı Destek Kuvvetleri milislerinin devlete ve vatandaşlara karşı gerçekleştirdiği ihlalleri anlattı. BM Temsilcisi ise barış ve istikrarın sağlanması için umutlu olduğunu dile getirdi.

 • Ticaret Bakanlığı, İhracatta Hedef Ülkeler Listesini Güncelledi
  14 Oca Ticaret Bakanlığı, İhracatta Hedef Ülkeler Listesini Güncelledi

  Ticaret Bakanlığı, her yıl hazırladığı İhracatta Hedef Ülkeler Listesi'ni güncelledi. 2024 yılında firmaların yönlendirilebileceği hedef pazarlar listesinden İsrail ve Irak'ın çıkarıldığı görüldü. Listeye ise 9 yeni ülke eklendi.

 • Hamas'ın mali gücü ne kadar?
  13 Oca Hamas'ın mali gücü ne kadar?

  ABD, AB ve birçok Batı ülkesi tarafından terör örgütü olarak kabul edilen Hamas'ın ablukalara karşın gelirini nasıl sağladığı merak konusu oldu. Örgütün mali disiplinini kripto varlıklar üzerinden ve Katar başta olmak üzere çevre ülkelerden edindiği destekle sağladığı öne sürülüyor.

 • Muğla, Türkiye'nin Su Ürünleri İhracatında Başı Çekiyor
  12 Oca Muğla, Türkiye'nin Su Ürünleri İhracatında Başı Çekiyor

  Muğla, Türkiye'nin su ürünleri ihracatında öncü konumda bulunuyor. 2023 yılında gerçekleşen ihracat 1,7 milyar doları su ürünleri, 3,5 milyar doları ise hayvansal mamullerden oluşuyor. Su ürünleri sektörü, 2023 yılında hedeflenen ihracat rakamlarını yakalayan sektörler arasında yer alıyor. Muğla'nın levrek, çipura, Türk somonu, alabalık ve orkinos gibi ürünlerinin ihracatı artış göstermiştir. Su ürünleri ihracatının büyük bir kısmı AB ülkelerine yapılmaktadır. Ege Bölgesi, Türkiye'nin su ürünleri ihracatının yüzde 67'sini gerçekleştirmektedir. Türkiye geneli su ürünleri ihracatının hedefi ise 2 milyar dolardır.

 • Afrika Uluslar Kupası Yarın Başlıyor
  12 Oca Afrika Uluslar Kupası Yarın Başlıyor

  34. Afrika Uluslar Kupası, Fildişi Sahili'nin ev sahipliğinde yarın başlayacak. Turnuvada en fazla Mısır şampiyon olurken, en son da Senegal kupayı kazandı. Fildişi Sahili ile Gine Bissau arasındaki açılış maçı TSİ 23.00'te oynanacak. Turnuvada 24 takım 6 grupta mücadele edecek ve son 16 turuna kalanlar belirlenecek. Süper Lig ve 1. Lig'den toplamda 33 futbolcu turnuvada yer alacak.

 • Fenerbahçe, Leonardo Bonucci'yi kadrosuna katarak 188. yabancı futbolcusunu transfer etti
  12 Oca Fenerbahçe, Leonardo Bonucci'yi kadrosuna katarak 188. yabancı futbolcusunu transfer etti

  Fenerbahçe, Almanya'nın Union Berlin ekibinden Leonardo Bonucci'yi transfer ederek kulüp tarihindeki 188. yabancı futbolcusunu kadrosuna kattı. Bonucci, Fenerbahçe'nin devre arasındaki ilk transferi oldu ve kariyerinde 9. takımını seçti. Juventus ile büyük başarılar elde eden İtalyan savunmacı, sarı-lacivertli kulübün yabancı futbolcuları arasında yer aldı.

 • Bakan Uraloğlu, İTO ocak ayı olağan meclis toplantısında konuştu Açıklaması
  11 Oca Bakan Uraloğlu, İTO ocak ayı olağan meclis toplantısında konuştu Açıklaması

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, "Kalkınma Yolu" projesinin parçalarından Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ndeki demiryolu bağlantısının ihalesini bu sene yapmayı planladıklarını belirterek, "Onu yaptığımız takdirde 2028'de inşallah hayata geçirmiş oluruz.

 • Afrika, 2024'e eski sorunlar ve yeni umutlarla girdi
  10 Oca Afrika, 2024'e eski sorunlar ve yeni umutlarla girdi

  Afrika 2024'e Etiyopya ile Somali arasındaki Somaliland krizi, Sudan'daki iç savaş ve doğal afetlerin gölgesinde girerken bu yıl yapılacak seçimler, kıta halkının umutlarını yeşertiyor.

 • Cezayir'den Türkiye'ye LNG Gemisi Teslim Edildi
  08 Oca Cezayir'den Türkiye'ye LNG Gemisi Teslim Edildi

  Cezayir'in Arzew Limanı'ndan yola çıkan ve 171 bin 800 metreküp kapasiteli sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) gemisi olan Tessala, dün Hatay Dörtyol'da bulunan FSRU'ya yanaştı. Cezayir bandıralı gemi, 2016 yılında inşa edilmiştir.

 • Trabzon'da 2023 yılında 33 farklı ülkeden 188 yabancı uyruklu çiftin nikahı kıyıldı
  06 Oca Trabzon'da 2023 yılında 33 farklı ülkeden 188 yabancı uyruklu çiftin nikahı kıyıldı

  Trabzon'un merkez ilçesi Ortahisar'da bulunan Belediye Evlendirme Memurluğu'nda 2023 yılında Türk vatandaşı ve yabancı ülke uyruklu olmak üzere toplam 2 bin 12 çiftin nikahı kıyıldı. Yabancı uyruklu çiftlerin 4 kıtadan ve 33 farklı ülkeden olması dikkat çekti. Suriye uyruklular 30 çiftle en fazla temsil edilen ülke oldu.

 • Konya, Cumhuriyet tarihinin ihracat rekorunu kırdı
  03 Oca Konya, Cumhuriyet tarihinin ihracat rekorunu kırdı

  Konya Sanayi Odası Başkanı Mustafa Büyükeğen, 2023 yılında 3 milyar 305 milyon dolar ihracat yapan Konya'nın Cumhuriyet tarihinin ihracat rekorunu kırdığını belirtti. Büyükeğen, Konya'nın son 8 yıldır ihracatını aralıksız olarak artırdığını ve ihracatın yüzde 94'ünü sanayi ürünlerinin oluşturduğunu ifade etti. Konya'nın en fazla ihracat yaptığı ülkeler arasında Rusya, Irak, Almanya ve Amerika Birleşik Devletleri bulunuyor.

 • Cezayir'den yola çıkan LNG gemisi Türkiye'ye geliyor
  02 Oca Cezayir'den yola çıkan LNG gemisi Türkiye'ye geliyor

  Cezayir'in Arzew Limanı'ndan yola çıkan ve Malta açıklarında seyreden 'Tessala' adlı sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) gemisi, 7 Ocak'ta Türkiye'ye ulaşması planlanıyor. 171 bin 800 metreküp kapasiteli gemi, Hatay Dörtyol'da bulunan FSRU'ya yanaşacak.

 • İstanbul'a 2023'te 16 Milyon Yabancı Turist Geldi
  01 Oca İstanbul'a 2023'te 16 Milyon Yabancı Turist Geldi

  İstanbul'a 2023'ün ilk 11 ayında gelen yabancı turist sayısı, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9 artarak, 16 milyon 51 bin 324 oldu. İstanbul'a 2023'ün ocak-kasım döneminde 16 milyon 51 bin 324 yabancı turist geldi. Megakente, kasım ayında ise 1 milyon 288 bin 610 yabancı turist geldi. Turist sayısında Ruslar ilk sırada yer aldı.

 • Fransa artık başka ülkelerden imam almayacak
  30 Ara Fransa artık başka ülkelerden imam almayacak

  Fransa İçişleri Bakanlığı, 1 Ocak'tan itibaren ülkeye Fas, Cezayir, Tunus gibi ülkelerden imam gönderilmesi uygulamasına son verileceğini duyurdu. Fransa, kendi imamlarını yetiştirmek için eğitim olanaklarını artırmayı planlıyor.

 • Dakar Rallisi 2024 Yılında Heyecanla Başlıyor
  29 Ara Dakar Rallisi 2024 Yılında Heyecanla Başlıyor

  Dünyanın en önemli motor sporları yarışlarından biri olan Dakar Rallisi, 2024 yılında başlıyor. El-Ula'dan başlayacak olan bu zorlu macera, tarihiyle de heyecan uyandırıyor. Dakar Rallisi, Arap Yarımadası'nın kıyılarından çöllere kadar birbirinden zorlu bölgeleri ziyaret edecek. Bu yıl 46. kez düzenlenecek olan ralli, sürücülerin kontrol noktalarına ve etap sonlarına ulaşmak için binlerce kilometre yol kat ettiği bir mücadeleyi içeriyor. Dakar Rallisi, 1977 yılında Paris-Dakar Rallisi hayaliyle başladı ve o zamandan beri macera ruhunu ve dostluk mesajını taşıyan bir etkinlik oldu. 2009 yılından itibaren Güney Amerika'da düzenlenen ralli, 2020 yılından beri Suudi Arabistan'da gerçekleşiyor. Bu yıl rallide sürücüler için yeni kurallar ve zorluklar bulunuyor. Geçtiğimiz yıl otomobil kategorisinde Nasser Al-Attiyah, motosiklet kategorisinde ise Kevin Benavides birinci olmuştu. Dakar Rallisi'nin her etabı ve daha fazlası Red Bull TV'den takip edilebilir.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan, 2023'te Gazze için yoğun diplomasi
  29 Ara Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan, 2023'te Gazze için yoğun diplomasi

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu yıl 15 ülkeye 21 ziyaret gerçekleştirdi ve 7 zirveye katıldı.

 • Paris'te Uçak İniş Takımında Kaçak Yolcu Bulundu
  28 Ara Paris'te Uçak İniş Takımında Kaçak Yolcu Bulundu

  Fransa'nın başkenti Paris'teki Orly Havaalanı'nda Cezayir-Fransa seferini yapan Air Algeria'ya ait yolcu uçağının iniş takımında kaçak yolcu bulundu. Kaçak yolcunun sağlık durumu kritik olduğu için havaalanı yakınındaki bir hastanede tedavi altına alındı. Kaçak yolcular, uçakların iniş takımlarındaki sıcaklığın düşmesi ve oksijen yetmezliği nedeniyle hayatlarını kaybedebiliyor.

 • Trendyol Süper Lig'in İlk Bölümünde 524 Farklı Futbolcu Süre Aldı
  28 Ara Trendyol Süper Lig'in İlk Bölümünde 524 Farklı Futbolcu Süre Aldı

  Süper Lig'in 17 maçlık ilk bölümünde 20 takımda 524 farklı futbolcu forma giydi. Bu futbolcuların 237'si Türk, 287'si ise yabancılardan oluştu. Yılport Samsunspor ve Siltaş Yapı Pendikspor en fazla futbolcu kullanırken, Kasımpaşa ve Corendon Alanyaspor en az futbolcu görev verdi. Brezilyalı futbolcular ise en fazla süre alan oyuncu grubunu oluşturdu.

 • Cezayir'de faaliyet gösteren 2 FETÖ mensubu MİT ve Emniyet'in ortak operasyonu ile yakalandı
  27 Ara Cezayir'de faaliyet gösteren 2 FETÖ mensubu MİT ve Emniyet'in ortak operasyonu ile yakalandı

  Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve Emniyet Genel Müdürlüğü, "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan aranan FETÖ/PDY mensubu terörist Mustafa Tan ve Mustafa Bircan'ı Cezayir'de yakaladı. Yakalanan teröristlerin ABD'deki örgüt sorumluları ile irtibatlı olduğu ve örgüte maddi destek sağladığı belirtildi.

Advertisement